Biz Kimiz?

EKİBİMİZLE TANIŞIN

image

Nergiz TEZCAN

Son 22 aydır ve muhtemelen ömrümün bundan sonraki kısmında, uzun bir süre “Mert’in annesi Nergiz” olarak anılacağım. Canım oğlum Mert’i 22 eylül 2014 tarihinde, 39 yaşımın 3. gününde doğurdum.  İzmir’li,  41 yaşında, 10 yıldır evli, 2 yıldır anne, biraz titiz, çokça takıntılı, öğrenmeyi, araştırmayı çok seven, soruları hiç tükenmeyen, cevaplamaktan yorulmayan biriyim. Her konuda olduğu gibi oğlumun beslenmesi ile ilgili araştırmalarım beni BLW’ye  ulaştırdı ve daha çok şey öğrenebilmek umuduyla BLW Türkiye Facebook grubunu kurdum.

Liseden Yapı Ressamı olarak mezun oldum. 23 yaşında Satış Yönetimi (Dokuz Eylül Üni. – İMYO), 37 yaşında İnşaat Teknolojisi – Bölüm 3. sü olarak- (Celal Bayar Üni. – TMYO) bölümlerinden mezun olup, eğitim hayatımı şimdilik burada noktaladım. Anne olduktan sonra beslenmeye duyduğum ilgiden yola çıkarak ve bebek beslenmesi konusunda edindiğim bilgilere katkıda bulunacağını düşünerek “Sağlık ve Beslenme Koçluğu” sertifika programı eğitimi aldım. Belki bununla da kalmayabilirim. 🙂

image

Melek KARACA ALPEK

32 yaşında Artvinli anne babanın kızı ve yine Artvinli ailenin geliniyim. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra 2009 yılında Uludağ Üniversitesinde tezsiz yüksek lisansımı tamamlayarak Felsefe Öğretmeni oldum. Bursa’da Felsefe Öğretmeni olarak çalışmaktayım. Evliliğimizin üçüncü yılında mucizemiz dünyaya geldi. Mucizenin adı: Zeynep Ela… 22 aydır anneliğin heyecanlı ve zorlu değişimine ayak uyduruyorum. Çocuk gelişiminin yanı sıra kızımın çoklu besin alerjisi nedeniyle alerjik bebeklerin beslenmesi konusunda bilgi sahibi olup, bu konuda kendimi yetiştirmeye devam etmekteyim.

image

Kevser ŞİMŞEK YILMAZ

16 Ekim 1986 Mersin doğumluyum. Sanat hayatıma ilkokul 5. sınıfta “Baba, ben bale öğrenip dans öğretmeni olacağım” diyerek başlamaya niyetlenip yurdum insanı babamın realist bakış açısı sayesinde hep hobi olarak devam edebildim. Orta okulda koro ve resim çalışmaları, lisede koro ve tiyatro, üniversite yıllarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar’da hem edebiyat okuyarak hem de üniversitenin dans kulübünde aktif olarak dans ederek devam etti. Ruhumun akademiyi seven tarafı gazeller, kasideler, hikayeler ve romanlarla, akımlarla ve tasniflerle yoğrulurken hareketi seven tarafı salsa, rumba , cha chayla hayat buldu.

İş hayatım ise beni memur yapmak için can hıraş çalışan ailem, akademik kariyer yapmamı isteyen eşim ve nerede keyif alırsa oraya yerleşmek isteyen nevi şahsına münhasır karakterim arasında sıkışmış durumda. Bir de bütün bu mücadelenin içinde 2014 Ekimi’nde kucaklaştığımız kızım Ella Defne sayesinde tanıdığım canım ekip arkadaşlarımla çıktığım Blw Türkiye serüvenim var ki anlatsak kitap olur:) Şu anda yapmayı hedeflediğim en önemli şey Blw Türkiye ile önümüzde açılan yolda uzanabildiğimiz kadar anne ve bebeğine ulaşmak, onları da keyifli aile sofralarında mutluluk içinde bırakmak!

 

Dosya_000

Esra TENEKECİOĞLU

Hayata 1985 yılında 3 kız kardeşin ortancası olarak başladım. “Ortanca”lığımın hayatımın bütün evrelerine imzasını attığını daha çocukken fark etmiştim. Eğitim hayatıma yansıması ise özel bir vakıf üniversitesinde iki tutkumu birden gerçekleştirmem oldu; Siyaset Bilimi (anadal) ve Uuluslararası Finans (yandal) okudum. Hayatımdaki sayısal & sözel ikiliğinin ağır bastığı taraf zaman zaman değişse de, yüksek lisans eğitimimde tercihim sözelden yana oldu ve Siyaset Bilimi dalında karar kıldım. Hedef basitti; akademik kariyer lise sıralarında döktürdüğüm satırlardan belliydi! Ya da bana öyle gelmişti. Zira zıpçıktı kader ağlarını eciş bücüş ördüğünden, yüksek lisans biter bitmez parmağıma taktığım yüzüğün de verdiği coşkuyla kendi işimi yapma kararı alıp, hızla akademik kariyere “kısa bir süre için” ara verdim. Yine çok uzaklaşmayarak eğitim sektöründe danışmanlık vermeye başladım. Çok keyif aldığım bu işten yine “kısa bir süre için” hamileliğimin 39. haftasına gelmiş olmamdan ötürü  uzaklaştım. Sonrası ise tam bir kaos! Bebeğimin dünyaya gelmesi ile hayatıma giren “babywearing” yani bebeğini güvenle taşıma o kadar ruhuma dokundu, o kadar beni değiştirdi ki, her annenin ve bebeğin bu ayrıcalığı tatması gerekir dedim ve kendi işimi kurdum. Yine ortancalığım tuttu; kalktım iki tutkumu işime çevirdim: oğlum ve bebek taşıma. Bir de hayatıma giren bu yukarıda ve altımda gördüğünüz yuvarlak siyah beyaz kafalar, benim tam anlamıyla başımı döndürdü ve hep beraber bu yardımlaşma platformunu yarattık. Ne de güzel yaptık; onlarca yüzlerce güzel insanla gönül bağı kurduk.

1

Zeynep ERİŞEN ŞAKAR

26 Haziran 1987 Diyarbakır doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Diyarbakırda tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi HAYEF İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Aynı yıl Diyarbakır’ın Gökçetevek köyüne atanınca hüzün ve gözyaşıyla ayrıldığım İstanbula 2 yıl sonra kaderin yollarımızı kesiştirdiği eşimin işi dolayısıyla kesin ve temelli bir dönüş yaptım. Halen İstanbulda MEB’e bağlı bir lisede ilk günkü heyecan ve gayretle görev yapmaktayım. Büyük bir sabır, özveri ve merhamet gerektiren öğretmenlik ruhumun aynası oldu adeta , öğrettikçe öğrenmek ise en değerli kazancım.

19 Eylül 2014’te hayatımıza katılan can kuşum Elif kızım da tıpkı öğrencilerim gibi hem her şeyi öğrenmeyi bekleyen bir öğrencim hem de daha önce asla bilmediğim ve başka türlü öğrenemeyeceğim duygu ve bilgileri öğrenmemi sağlayan en iyi öğreticim oldu ve olmaya devam ediyor.

Henüz gebelikte tanıştığımız ve bir çoğu admin ekibinde yer alan arkadaşlarımızla yaklaşık 3 yıldır devam eden dostluğumuz bize annelik yolunda birçok zorluk ve keyfi paylaşma ve paylaştıkça çoğalma fırsatı verdi.

BLW  TÜRKİYE ise bu dostluğun hem nedeni hem sonucu oldu. Daha önce hiç duymadığımız bir kavram olmasına karşın birbirimizin araştırmacı ve yavrularımızın “mutluluğunu” öncelleyen tutumumuza olan güvenimiz sayesinde yurt dışında oldukça yaygın olan bu yöntemi hep beraber araştırıp uygulamaya koyulduk. Zaman içinde yaşadığımız keyif dolu anları ve kat ettiğimiz mesafeleri diğer bebekler ve ailelerin de yaşaması için kurduğumuz BLW Türkiye grubunda hem kendi bebeklerimiz hem de grupta sorulan sorulara cevap bulabilmek için yaptığımız araştırma ve deneyimlerimizi paylaşmak ise şimdilerde en büyük tutkumuz.

Çünkü şu söze çok inanıyoruz:

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,

on yıl sonrası için ağaç dik,

yüz yıl sonrayı düşünüyorsan, insan yetiştir!

image

Saniye ÖNDAR AYRA

4 Ağustos 1986 yılında İzmir’de doğdum. 2005 yılında Ege Üniversitesi Tarih Bölümü eğitimime başladım. Okuduğum sırada aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünü bitirdim. Mezun olduktan sonra 1 yıl sonra eşimle henüz dershanede başlayan 8 yıllık aşkımızı evlilikle devam ettirmeye karar verdik. 2013 yılında başlayan evlilik sürecimizin 1. yıl dönümüne 9 gün kala, yani 15 Ağustos 2014 yılında kızım Ayda’yı acele bir şekilde aramıza kattık. 🙂 Kızım 6 aylıkken Celal Bayar Üniversitesi Pedogojik Formasyon eğitimime başladım. Ayda 14 Aylık olduğunda, özel bir kurumdan gelen teklifi geri çevirmeyerek Tarih Öğretmenliği mesleğine adım attım.

Halen aynı kurumda Tarih öğretmeni olarak görev almaktayım.

Araştırmayı, ilgimi çeken konuları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeyi seven yapım  Blw Türkiye grubuyla tanışmama vesile oldu. 2015 yılının Mayıs ayında katıldığım ve katkılarını anlatmaya kelimeler bulamadığım bu grupta Temmuz 2015’den beri admin kadrosunda yer almaktan büyük mutluluk ve keyif duyuyorum.

image

Nil NURLU DENİZ

14 Ağustos 1980 Mersin doğumluyum. BLW Türkiye bebeklerinden canım kızım Arya’nın annesiyim.  Yaklaşık 13 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum, halen bir nefeste adını söyleyemediğim janjanlı bir uluslararası şirkette tipik bir plaza insanı olarak profesyonel iş hayatına adım attım. 8 yıl kadar çeşitli şirketlerde orta ve üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra, “Beyaz Yakalı Kurumsal Plaza Çalışanı” etiketimden istifa ettim ve eşimle birlikte yurt dışına taşındık. İngiltere’de University of Westminster’da Tedarik Zinciri Yönetimi alanında yüksek lisansımı yapıp, Londra’da 3 yıl kadar yaşayıp ülkemize geri döndüm. İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde İşletme bölümünde doktoraya başladım ve Öğretim Görevlisi olarak halen ders vermeye ve akademik çalışmalarıma devam ediyorum. Yakın zamanda tezimi verip “Doktor” unvanını hak etmek için çalışmalarım bitmek üzere:). BLW Türkiye ekibiyle yollarım kızım 3 aylıkken kesişti ve 5 aylık üyeliğim sonrasında yönetici ekibine katıldım. 2015 Sonbaharından beri admin ekibinin üyesiyim ve umarım daha uzun yıllar bu ekibin bir parçası olarak on binlerce, yüz binlerce bebeğin hayatında bir iz bırakabilir ve ek gıdaya yeni geçecek bebek ebeveynlerine yardımcı olabilirim.

image

Duygu DEMİRYAN

10 Eylül 1993 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü son sınıf öğrencisiyim. 2012 yılında bir yıl süreyle TEGV’de gönüllü öğretmenlik yaptım. 2013 yılında İtalya’ya giderek üniversite eğitimimin bir dönemini orada tamamladım.

Aşk engel tanımayınca eğitim hayatının arasına evliliği sıkıştırıp, bir de çocukla taçlandırdık. Oğlum,dünyam Aren 14 aylık. 28 Mayıs 2015 doğumlu tam bir İkizler erkeği! Klasik yöntem bebek beslenmesine hiç sıcak gözle bakmadığımdan oğlum için en iyisini bulmak için yola çıkarak BLW Türkiye ailesini keşfettim. Admin grubunun son üyesi olarak Mart 2016’dan beri diğer ebeveynlere de yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazıyı paylaşmak için;
Yazıyı paylaşmak için;