Ay Ay Bebek Besle(n)mesi

Hamile kaldığımız andan itibaren gerek formumuzu korumak gerekse bebeğimizi sağlıklı beslemek amacıyla biz yeni neslin fazla araştıran çok bilmiş anneleri kendimizi beslenme düzenimizi sorgularken buluyoruz değil mi?
Hadi hamileliği bir şekilde atlattık diyelim, hamilelikte “Aman ağır kaldırma”, “Çok çay/kahve içme”nin ötesine geçmiyor müdahaleler. Gel gör ki ne zaman bebek doğuyor, başlıyor çevreden müdahaleler gelmeye. İşte bu yazının amacı da insanların ne söylediği ve bizim neler yapacağımız yönünde. Gel beraber bakalım:
1. Ay: 9 aylık keyifli/sancılı/heyecanlı/endişeli bekleyişimiz sona erdi ve minik bir beden hayatımıza ortak oldu. Artık besleyecek bir gırtlak daha var evimizde. İlk 6 ayımız anne sütü ama benim sütüm gelmedi diye düşünebilirsin. Lütfen çevrenin gazına gelip de mama verme. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece alternatifleri kafamızdan silip atıyoruz. İlk 4-5 gün kolostrum günleri. Bebeğin bağırsaklarına ilk yararlı bakteriler bu kolostrum sayesinde yerleşecek ve bağırsak florasını oluşturacak. Ardından ortalama 5. gün aktif süt gelecek ki dolu dolu ama mastitsiz memeler diliyorum bu noktada. Senin işin ey anne, mümkünse emzirerek ama emmede ilk başlarda problem yaşayabilirsin bu durumda da sağarak bebeğinizi sütünüzle beslemek.
2-3. aylarınız hatta 4-5-6. aylarınız da bu şekilde devam edecek. Eğer bir problemin olmazsa 2 yıla kadar o memeleri unut şimdiden derim hatta ben.
Ancak çevre susmayacak, durmayacak her fırsatı müdahale için kollayacaktır. “Bu çocuk zayıf, kilo almıyor, mama ver”, “çok süt içiyor bu kadar olmaz, az emzir” ,”zaten mama alıyor,mama içeceğine yoğurt yesin”, “deli misin gece gündüz bu kadar uğraşılır mı ver mamayı gitsin”, “şimdiden başla herşeyden tattır ki sonra arıza yapmasın”, “bir kaşıktan birşey olmaz” “ay bak ama ne kadar tatlı oluyorlar” cümlelerini özellikle 4. aydan itibaren duymaya başlayacaksın hazırla kendini.
4. ay eskilerin ek gıdaya başlama ayı olduğu için sanki o dönemde ek gıdaya başlamayınca çocuk yemek nedir bilmeyecek, yemeyecek, istemeyecek gibi bir algı var. 2 ay geç-erken sana birşey kazandırmaz ya da kaybettirmez belki ama bebeğinin sağlığında çok önemli bir yeri var.
Tabi 4. ay aslında ek gıda için çok da önemli bir ay haklılar. Çünkü 19. hafta atağında bebekler büyük bir eşikten atlar ve dış dünyaya daha ilgili hale gelirler. Bu noktadan sonra seni ve evi daha çok gözlemlemeye, etrafta olan biteni anlamaya çalışırlar. İşte bu yüzden senin yapman gereken iki önemli şey var:
1- Evdeki yemek düzenini gözden geçirmek. Şöyle ki karı-koca sofraya beraber oturuyor musunuz? yemek yerken birbirinizle mi yoksa tvdeki Survivor All Starla mı ilgileniyorsunuz? Geç saatte mi yiyorsunuz? Her sabah kahvaltı yapıyor musunuz? Cips, bisküvi, çikolata gibi paket gıdalar evinizde var mı? Yemekleriniz sebze mi, et mi, karbonhidrat ağırlıklı mı? Önce bu sorulara cevap vermen lazım. Çünkü sizin sağlıklı sofra alışkanlıklarınız yoksa bebeğinden de bunu kazanmasını bekleyemezsin. Görmediği birşeyi nasıl yapsın ki minik bıdık!
2- Sizi izleyebileceği, gözlem yapabileceği bir mama sandalyesi araştırıp almak. Bu da üst maddeyle ilişkili tahmin edersin ki. Çocuk bir günde “hadi gözlemledim yemeğe başlayabilirim” diyemez, ben de yıllardır iett şoförlerini gözlemliyorum ama henüz kontaktaki anahtarı çevirmişliğim yok:D Eğer İkea’nın antilop modeli gibi bir model alacaksan oturtmak için en erken 5-5,5 ay civarını beklemen gerekir ama Chicco Polly gibi kademeli bir sandalyede karar kılarsan erken dönemlerden itibaren ana kucağı pozisyonunda sizi izleyebilir siz yemek yerken o da oyuncaklarıyla oynayabilir.
Tabi ki iş bu kadarla da bitmiyor. Kendine şu aşamadan itibaren bir beslenme planı belirlemelisin. İlk önce neyle başlayacaksın, hangi sebze ya da meyveleri nereden temin edeceksin. Belki evde yoğurt, peynir gibi hazırlıklara bile girişmek isteyebilirsin. Bunlar için de tat denemeleri yapmanı tavsiye ederim. Ev ahalisini kobay olarak kullanmaktan çekinme. Yavaş yavaş önlük, suluk, tabak, kaşık gibi malzemelerin araştırmalarına girersen indirim dönemlerini de yakalar benim gibi herşeyi en pahalı zamanında almak zorunda da kalmazsın belki;)

Kevser Şimşek Yılmaz-02.05.2015

Yazıyı paylaşmak için;