Bebeğim Çok İştahlı Ne Yapabilirim?

blw1-e1438918246159-679x440

Blw ya da kitabımıza da verdiğimiz ismiyle Bebek Liderliğinde Beslenme. Adından da anlaşılacağı gibi öğünlerin miktarını bebeğin ayarlamasına izin vermemiz gerekiyor.
Önce ağzına alacağı yiyeceklerin büyüklüğüne karar veren bebek, zaman içinde ne kadar yiyeceğinin de kararını vermeyi öğreniyor. Ne var ki bazı bebekler diğerlerine göre daha iştahlı olabiliyor. İşte bu durumlarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus var:

Birincisi verilen gıdanın ne olduğu. Yani çok tüketildiği zaman ishal, kabız, pişik vs yapabilecek gıdaları sınırlamak gerekiyor. Her maddeyi bir porsiyon olarak düşünün. Porsiyon bebeğinizin avucu kadar ayarlanabilir. Meyvelerin bebekler için tadının cazip geldiğini ama meyvenin de bir şeker kaynağı olduğunu unutmayın. Fazlası elbette ki zarardır.

İkincisi anne sütü alımı. Eğer özellikle 6-12 aylar arasında yediği miktar anne sütü alımını ciddi ölçüde azaltıyorsa yine porsiyon sınırlamasına gidilmelidir. Çünkü bir bebeğin yaşamının ilk bir yılında ana besin kaynağı anne sütüdür ve %70-90 oranında beslenmesi anne sütünden gelmelidir.

Üçüncü ve son olarak da verilen gıdanın besin değeri. Bebeğinize sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız önceliğiniz her zaman sebzeden yana olmalıdır. Sonuç olarak pilav, makarna, patates bizim bile hayır diyemediğimiz ve miktarını ayarlarken zorlandığımız besinlerden. Yüksek glisemik indekse sahip oldukları için bu tarz besinlerde doyma hissi de geç gelecektir ve yerken porsiyon kontrolü bebeğinizin bütün içgüdülerine rağmen şaşabilir. Bu yüzden Bebeğinizin bir gün içinde ya da bir öğün içinde tüketmesi gereken öncelikli yiyecek sebze olursa alacağı lif ve vitaminler konusunda içiniz daha rahat olur. Miktar konusunda da endişe etmenize gerek kalmaz.

Bebeğinize o gün ne hazırlayacağınızı düşünürken öncelikle şu soruyu sorun: Bugün hangi sebzeyi sunayım? Ardından ikinci soru: Bu sebzeyi nasıl sunabilirim? Ve son olarak da bu sebzenin yanında ne sunabilirim? Bu üç soruyu mutfağınızın en görünen köşesine asın ve hep karşınızda kalsın. Bu sayede hem bebeğiniz hem de siz sağlıklı öğünler ve doğru beslenme alışkanlıkları konusunda büyük bir adım atmış olursunuz.
Bunlarla birlikte tabi ki bebeğinize kontrolü öğrenmesi için şans verin.

Bazen bebeğinizin kalori ihtiyacı dönem dönem artıp azalabilir ve o dönemlerde bebeğiniz daha az veya fazla yiyebilir. Bu dönemleri gözlemleyip porsiyon esnekliği sağlayabilirsiniz. Örneğin diş çıkarma sonrası, hastalık sonrası, büyüme atağı sonrası artarken atak haftalarında, diş ve hastalık zamanlarında iştah azalır. 12 aya kadar bebekler daha fazla kalori alırken ve büyüme hızları çok yüksekken 12 ay sonrası hem büyüme hızı yavaşlar hem de buna bağlı kalori ihtiyacı azalır. 24 ay sonrası hareket aşırı arttığı ve çoğunlukla anne sütü alımı veya mama desteği sonlandığı için yine iştahta ve öğünlerde artış gözlemlenebilir. Bebeğinizi doğru gözlemler, yemek sonrası rahat ya da rahatsız olmama durumunu da gözden kaçırmazsanız porsiyon kontrolü konusunda yaşayacağınız kararsızlıklar yavaş yavaş yok olacaktır.

Sağlıklı günler, keyifli öğünler dileriz!