Bekle Bizi 6. Ay

Önceki nesillerde hamilelik durumu bebek anne karnında tekmelemeye başladığında öğrenilirken; şimdi bebek 3 haftalıkken bile öğrenilebiliyor. Bu durumun artılarının yanı sıra eksileri de var. En büyük eksisi de sabırsız bekleyişe çok erken başlanması. Keseyi görelim, kalp atışını duyalım, cinsiyetini öğrenelim, ilk tekmesini hissedelim derken 9 ay endişe ve sabırsızlıkla geçiyor. Doğumla beraber “Ohhh rahatladım” düşüncesinin akıldan geçmesi sadece saniyelerden ibaret oluyor. Sonra ne mi oluyor? Emzirebilecek miyim? Bu çocuk doyuyor mu? 15 gün boyunca yiyip, uyuyup, altını pisleten çocuğa ne oldu da sürekli ağlamaya başladı? Ne gaz mı? Ne zaman geçecek bu gaz? Gazı da bitti niye huysuz ki bu çocuk? Atak haftası mı? Olamaz!!
Her atak haftasının sonrasında yeni bir şey öğrenen bebeğiniz artık iyice hareketlenmiş ve dönme çabaları içerisine girmiştir. Ve o meşhur “Artık sütün yetmez”, “Mama yiyor zaten ne faydası var?”, “Sen yemeklerin sularından, meyvelerden tattırmaya başla” sözlerinin yükseldiği 4. aya geldiniz. ilk 6 ay anne sütü, yokluğunda formül mama vermeye devam edeceğinizi söylemeniz, her ortamda bomba etkisi yaratıp, “Çok biliyorsunuz siz. Biz size verdik de ne oldu?” ile başlayan bir sürü cümleye maruz kalmanıza sebep olur. Her arkanızı döndüğünüzde bebeğinizin ağzına bir şey süren, eline bir şey tutuşturan kendi anne-babanız, eşinizin anne-babası ya da anneanne-babaanne-dede-hala-teyze ile karşılaşırsınız. Ya bu kadar baskı altında direnir ek gıdaya başlamak için bebeğinizin 6 ayı doldurmasını beklersiniz ya da hamilelikten bu yana sizi esir alan sabırsızlığınıza yenilip ek gıdaya başlarsınız.
O zaman ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemenin yararları nelerdir? Sanırım saymakla bitmez demek çok yerinde bir cevap olacaktır. İlk önce anne sütü bebeğinizin bağışıklığını oluşturur ve mikroplardan korur. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddeleri anne sütünde vardır. Aynı zamanda mikropsuz, temiz ve her an yenmeye hazır gıdadır. Bebeğiniz ile aranızda ruhsal ve fiziksel bağ oluşturur. Bu da bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar.
Peki katı gıdaya erken başlamanın zararları nelerdir? En çok görülen iki etkiden biri henüz sindirimi ve bağırsak gelişimi tamamlanmamış bebeklerde kabızlıktır. Diğer en yaygın sonuç ise ne kadar erken ek gıdaya geçilirse alerjik reaksiyon ihtimalinin de o kadar artmasıdır. Diğer taraftan çağımızın hastalığı diye tanımlanan obeziteye de neden olur. Bunun yanı sıra anne sütünün solunum, boğaz, bağırsak ve kulak enfeksiyonlarını koruyucu etkisi vardır ve bebeğin vücudunda bu enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması geliştirmesi 6. Aydan sonra başlamaktadır.
Sonuç olarak bebeğiniz baş ve bel kontrolünü yapamıyorsa, destekle ya da desteksiz oturamıyorsa, emerken yaptığı dil ile itme refleksi kaybolmadıysa ve her şeyden önemli 6 ayını doldurmadıysa ek besine başlamayın. Ama bu şartların hepsini sağlıyorsa birde üstüne yemeğe istekliyse, çiğneme hareketleri de yapıyorsa haydi anneler BLWTürkiye’ye..

MELEK KARACA – 21.04.2015

Yazıyı paylaşmak için;