BLW Günlükleri” üzerine 39 yorum

  1. Bize Ulaşın bölümünde, Facebook BLW Türkiye grubumuza ve sayfamıza ulaşabileceğiniz linklerimiz mevcut.

 1. Merhaba benim kızım 9 aylık biz kilosu iyi olduğu için doktorumuzun yönlendirmesi ile ek gıdaya 8 aydan sonra başladık. . Gerci hala pek ilerlemiş değiliz. 3 gün kuralını hiç uygulamadık. Herşeyden tattiriyoruz (ona uygun pisirilmis yiyeceklerden) zorlamadan.. maalesef ilerleme katetmedik msl hala sabah 1 çay kaşığı yumurta Sarısının fazlasını yemiyor. hiç birseyi ciddi yemiyor belki hala aktif emzirdigim icin.. aç bıraktığımda da durum aynı ki bu şekilde yapmaktan yana değilim. .. sizlerin önerisi nedir

  1. Öncelikle halen 9 aylık olduğuna göre ek gıdaya ‘ek’ gıda olarak bakmak daha doğru. Aktif olarak emziriyor olmanızı bir engel değil, olumlu bir şey olarak görmek gerekir bizce. Yemek ile sağlıklı ve iyi bir ilişki kurmasını sağlamak gerekir öncelikle. En baştan zorlamayla başlanırsa çocuk ister istemez ek gıdaya tepki geliştiriyor ve ondan sonra yıkması zor duvarlar örüyor. Normal yemek düzeninize onu da dahil edin. Sofraya sizinle otursun yemese de. Bu sizin ailecek yaptığınız bir aktivite olsun. Sadece onun için ayrılmış bir zaman, sadece onun önüne konmuş bir tabak olmasın. En büyük güdüsü sizleri aynalamak olan bir bebeğin sizi aynalamasına izin verin. Siz ne yaparsanız o da onu yapmak isteyecek. Yemek yemese de önüne koyun. Onlarla oynasın, eline alsın, önünde sonunda tadına bakacaktır. Aç olduğu için değil; merak ettiği için bakacaktır. Yemek olmayan her şeyi ağzına sokması gibi, yemeği de sokacaktır:)

 2. Merhaba,
  Kızım 14 aylık ve yemek yeme sorunu yaşıyoruz. Kendi kendine yemek yemeği bırakın eline birşey alıp yemiyor bile, her öğünümüz hadi kızımla geçiyor. Ne yapabilirim. Nasıl kendi kendine yemesini sağlayabilirim lütfen yardım edin

  1. Bengü Hanım merhabalar. Bir çok sebebi olabilir tabii ki. İlk aklıma gelenler en başından bir zorlama ile yemekle tanışmış olmuş olabilir. Ek gıdaya geçişten itibaren istemediği zamanda istemediği şeyleri istemediği kadar yedirmeye çalışmış olabilirsiniz. Bu da bebeğinizin yemek yemeye karşı bir tepki oluşturmasına sebep olmuş olabilir. Bunu daha da uzatmadan değiştirmek gerekir ki hayat boyu devam edecek sıkıntılı bir yemek alışkanlığı oluşmasın. Öncelikle yemek saatleri ailecek keyifli vakit geçirilen saatler olmalı. Sizin onu zorladığınız saatler olmamalı. Önüne koyun ve siz de onunla beraber yemek yiyin. Yemese de bir kaç sefer eliyle oynamaya başlayacaktır. Sofradan inmek istiyorsa onu 25 30 dk dan fazla tutmayın; inadına inatla cevap vermek işleri sadece kötüleştirecektir.
   İkinci bir sebep yemek tercih ediyor olabileceği. Bazı yemekleri seviyor örneğin köfte makarna, ama bazılarını yemiyorsa o zaman istemediği yiyecekleri ona aralıklarla tekrar sunun. Semizotu sevmediyse 2 hafta sonra tekrar yapın. yine yemediyse tekrar bir süre bekleyin.
   Yemiyor olmasının kendisine sağlık problemleri ya da gelişiminde sıkıntı yaratmadığı sürece onu zorlamanız, inatlaşmanız sadece daha kötü yapacaktır durumu. Yemek yemek onun içgüdüsel olarak yapmak istediği bir şey 🙂 Merak etmeyin öyle ya da böyle çocuğunuz kendisini besleyecektir. Ama bunu hayatı boyunca nasıl yapacağı sizin bugün attığınız adımlarla belirlenecek. Bizlerin bir çoğumuzun yemek yeme alışkanlıklarımızın sorunlu olması, “arkada kalırsa ağlar” lar, “o tabağın hepsi bitecek” ler, “ama yemezsen anne üzülür” ler, “bak baba kızıyor ama” lar yüzünden oluştu. Çocuğun kendisinin yemeğinin haddinden fazlasını yememesinin onda suçluluk duygusu yaratacağı bir yemek alışkanlığı ileride yemek bozukluğu hatta obeziteye kadar sebep olabilir. Bunu şimdi değiştirebiliriz 🙂

   1. Merhaba oglum 14 aylik ve pure yapip inanilmaz mucadelerle yediriyorum puturluyse geri cikariyo eline verdigim seyleri isiriyo biraz emip tukuruyo hic hoslanmadigi biseyse firlatiyo pureyi bile ust duzey mucadeleyle yiyo caresizligim tavan yapti ne yapabilirim

    1. Yaşadığınız sorun püreyle başlayan, klasik beslenen birçok ailenin yaşadığı sorundur aynı zamanda. Önünüzde birkaç seçenek var ama ilk adım kararlı ve tutarlı olmakla başlıyor. Öncelikle bebeğinizin de bir birey olduğunu ve kendi istekleri ve kararları olduğunu yaşamınızın her anında hatırlamalısınız.
     Bebekler püreyi bir noktadan sonra kesinlikle reddederler. Neden mi? Çünkü görüntüsü kötüdür ve bebekler çevrelerini çoktan keşfe çıkmıştır bile. Sizin ve evdeki ve de dışarıdaki hiç kimsenin öyle yemediğini görür ve kendisi de birey olmak, sizin yaptıklarınızı yapmak ister. Tadı ne kadar müthiş olursa olsun (!) o sizin yemeğiniz değildir onun da yemeği olmamalıdır.
     Ancak tabi bir de pütüre alışma eşiğini kaçırmış olmanız durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirir ki sizin de şu anda yaşadığınız şey tam olarak bu. Bu uzun girizgahtan sonra birkaç şey önermek isterim:
     1-püre yapmaya devam edebilirsiniz ancak pürenin yanına tıpkı blwye yeni başlayanlara önerdiğimiz gibi parmak gıda vs koyup kendi kendine yemesi için teşvik edebilirsiniz. Bir süre sonra kendisi yaptığı için daha da çok ilgisini çekecektir.
     2-kademeli olarak 3 günlük aralıklarla pütür miktarını arttırabilirsiniz. Bir süre sonra yarı katı ve tam katı gıdalara geçmiş olursunuz
     3-Direkt geçiş yapıp bundan sonra püre kıvamında hiçbir şey vermeyebilirsiniz.

     Hepsinde bir süre direnç görülecektir. Bu kaçınılmaz bugüne kadar alıştığı kıvamdan başka bir şey sunuyor olmanızdan kaynaklanıyor. Onlar da insan ve değişikliğe karşı koyacaklardır ama çabuk da adapte olurlar merak etmeyin. Bununla birlikte siz kendiniz yedirmekten artık vazgeçin çünkü müdahale edildikçe tepkisi artacaktır. Kendi kararlarını alabileceğini görmek onu yemeğe karşı motive edecek isteğini arttıracaktır. Son olarak da pütür geldikçe çıkarmasının sebebi sıvı odaklı beslenmediği için öğürme refleksini ilk defa devreye sokmuş olmasıdır. Zaman içinde öğürmeden de yemeye başlar, ek gıdaya başlayan bütün bebekler benzer bir dönemden geçerler. Bu kusmak da değildir boğulmak da sadece bebeğinizde doğal olarak bulunan bir güvenlik mekanizmasıdır.
     Umarız verdiğimiz bilgiler işinize yarar ve ailece mutlu sofralarda hep birlikte keyifle yemek yerken bizleri de hatırlarsınız, güzel sonuçlardan bizleri de haberdar etmeyi unutmayın

 3. Merhaba oğlum 11 aylık ek gıdaya geçtiği surecte hastalandı ve taneli ne yese sürekli kustu. Sonrasında birşey yemediği için bende taneli vermek yerine püre halinde verdim. Yeni yeni eline verip geçirmeyi deniyorum ama ufacık bir parçayı bile ceviremediginde yine kusuyor. Bezelye büyüklüğünde verirsem ve o da eğer isterse yavaşça yiyor. Ne yaparak cocugumun taneli ve normal beslenmesini saglayabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 4. Merhaba,

  6 aylık bebeğim ek gıdaya gecirecegim. Yalniz tam mantigini anlamadim ilk zamanlar ek olarak kabak , havuç haslayip eline verecegim . Daha sonra yogurt, meyve rendeleyip verdigin zaman nasil kendi yiyecek? Yada çorba icecegi zaman ben icirmeyeyim mi? 6 aylik blw icin erken degilmi

  1. Ek gıdaya geçerken siz püreler ha<ırlayıp ona yedirmiyorsunuz. Kendisinin yemeği öğrenmesine teşvik ediyoruz. Örneğin sebze çorbası yapıp blenderdan geçirip yedirmek yerine; çorbaya koyacağınız sebzeleri parmak büyüklüğünde kesip eliyle tutup damağıyla ezebileceği sertliğe gelene kadar haşlayıp önüne koyuyorsunuz ve kendisinin eliyle o besinleri alıp ağzına götürmesini bekliyorsunuz. Yoğurdu rahatlıkla koyduğunuz kaseden ya da bardaktan içebiliyorlar. Meyveleri de rendelemiyoruz. Meyveleri eğer sert ise önce fırınlayıp yumuşatıp, örneğin elma gibi, sonra kendisine sunuyorsunuz.

 5. Merhabalar oğlum 25 ocak doğumlu 6. Ayimizi doldurduktan sonra tadımlara başladık. Tadim sürecinin sonuna gelmek uzereyiz ama bundan sonrasında nasıl ilerliycemi hala tam olarak anlamış değilim 8-12 ay beslenmesini okudum hatta tariflere de göz attım. Örneğin kahvalti için pankek tarifleri var. Sebze ve meyveleri damagiyla ezebilecegi sekilde veriyordum ve ezerek yiyordu ama.pankeki nasıl ezecek ornegin. 8 aydan sonra cok baharatlı ve yağlı olmamak şartıyla evdeki her yemekten yiyebilir yazıyor yazida. Tabiki tuzsuz ve ayına uygun olarak ama sulu yemekleri nasıl sunucam araştırmaya ve bütün yorumlari.okumaya devam ediyorum ama kisaca bilgilendirirseniz cok sevinicem.

  1. pankekleri kopartarak çiğneyip yiyebiliyorlar zira 8.9. ay gibi çiğneme yetisini keşfediyorlar. İlk olarak yumurtayı pankek olarak sunmak zorunda değilsiniz tabii. Omlet şekilnde de yapabilirsiniz ki onu çiğnemesi gerekmeyecektir pankek gibi. Sulu sebzeli ev yemeklerini de suyu az tutarak ya da içine arzunuza göre bulgur ekleyerek sunduğunuzda yemeğin tanelerini her zaman nasıl yiyordsa o şekilde yiyorlar. Suyunu da dikip içiyorlar 🙂

 6. Selamlar
  Kızım kasımda 6. Ayında olacak
  Şuanda sadece emziriyorm.
  2 aylıkken biberonu bıraktı ve bende kasımda işe başlayacağım
  Ek gıdaya geçtiğimizde gündüz ben işteyken beslenmesi nasıl olacak çok endişeliyim. Ek gıda besinleri yeterli olurmu doyması için acaba?
  Biberona katiyyen alışmıyo bu durumda nasıl beslenecek:(

  1. Bir çok anne aynı sıkıntıyı yaşayabilir Esra Hanım. İşe başlamadan evden bir kaç saat süreyle ayrılıp biberonla verilmesini deneyebilirsiniz. Genelde işe başlanınca ilk 1 -2 gün direnen bebekler daha sonrasında biberonu kabul ediyorlar. Zira bebekler de insan ve açıktıklarında besleneceklerdir.
   Biberon yerine kadeh, kaşık ya da bardak gibi başka bir alet denenebilir.
   Ekgıdaya başlandığı aylarda gündüz sırf ek gıda ile doyması çok arzulanan bir durum değil açıkcası. Adı üstünde “ek” olması gerekir.

 7. merhaba benim oğlum 8 aylık şu püreler, bulamaç gibi olan karın doyurucu şeylerden bende yedirdim evet maalesef yedirirken pütürlü bırakıyordum açıkçası çiğnemeyi öğrenebilmesi için çok şükür sıkıntı yaşamadık benim yaptığım bir hata 6.aya girdik ben kendimi ek gıdaya adadım bakmışım ki ek gıda sadece gıda olarak kalmış ek kısmı kalmamış yani emzirmeyi çok ertelemişim kendimi kaptırmışım ve sütüm azalmış artık yemeklerin tadını bildiği için mama kesinlikle kabul etmiyor önceden veriyordum yemediği için ek gıdaya geçmek durumunda kalmıştım zaten şuan çorba tarzı şeyler ile karnı doyuyor ama ben BLW yöntemini denemeyi çok istiyorum bana yardım edin lütfen bide o önüne yemek koyduğum zaman yemediğinde sinirleniyorum tutamıyorum kendimi direk yediriyorum BLW ye başlarken de ne yapmalıyım neler vermeliyim ilk önce nasıl ilerlemeliyim bir program verirseniz sevinirim 🙂

 8. Merhabalar kızım 6 ay 10 günlük 15 gündür blw yapıyoruz bir problem yok sebzeyş bitşrdik meyvedeyiz sonrasında yumurta sarısı ve yoğurda mı geçmem gerekir birde yoğurdu hangi sütten vermeliyiz

 9. Merhabalar bebeğim 8.ayına girmek üzere ek gıdaya blw yöntemi ile geçtik tadım aşaması bitmek üzere ayına ve mevsimine uygun bütün sebze ve meyveleri neredeyse tatdık alerjik reaksiyon gösterdiğimiz gudalarda oldu ve iyiki bu yöntem ile ekgıdaya geçiş yapmışım dedim benim sormak istediğim şu öğünlere nasıl devam ediceğim emin olamıyorum şimdiden teşekkürler 😌

 10. Merhaba oğlum ekgidaya blw. yöntemi ile başladık oğlum şuan 8.ayina girmek üzere ayına ve mevsimine uygun yardımlarınızı yaptık benim sorum şu öğün olarak nasıl bir başlangıç yapacağız ve menülerini nasıl oluşturacağız tesekkurler

  1. 8.aydan itibaren bir ana öğün bir ara öğün şeklinde devam edebilirsiniz. Ana öğün tercihen kahvaltı olmalıdır ama sizin ve bebeğinizin emzirme ve uyku düzenine göre bu öğlen yemeği de olabilir.

 11. benim bebeğim sütümü sadece 50 gün içti reflüsü kansızlığı dalağında büyüme derken bebeğim 3. aydan beri tamamen formül sütü de reddetmeye başladı saat başı 30 ml içen bebek 3. ayda üç saatte dört saatte bir 45 ml içmeye başladı kan ilacı az cok işe yaradı iştahında ama bu defa da gece merabalar huzursuzluğu aşırı derecede arttı şuan 4. ayımıza 1 hafta kaldı doktor bebeğin ayına takılı klma başla artık ek gıdaya meyve suyu yopurt muhallebi çorba kahvaltı sıralamasıyla başla dedi ısrarla üstelik gittiğim 2 doktor da prof . dr ben erken oldugunu düşünüyorum ama acaba sütle ilgili iştahsızlıgından mı başlatıyolar bizi siz de önerir misiniz 4. ayda bunları aklım cok karısık

  1. Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun ama tahlilerle tespit edilmiş bir rahatsızlığı olmayan ve tıbbi desteğe ihtiyaç duymayan hiçbir bebek için 6 ay öncesinde ek gıdaya geçişi tavsiye etmiyoruz . Bunu kendi insiyatifimize değil Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın emzirme politikasına dayanarak söylüyoruz .

 12. böyle sorunlu bebeklerde zaten kendi kendine damla vs yardımı almadan kaka yapmayan ve sütle de pek arası olmayan beben için de erken midir yani sizce ek gıdaya başlama 4. ayda

  1. Hiçbir sorunu olmayan bebekler için bile 4 ay ek gıdaya başlmak için çok erkendir. Lütfen bebğinizin zaten zor durumda olan sindirim sistemini daha fazla zorlamyınız. Sağlık Bakanlıpı’nın da tavsiyesi üzerine ilk 6 ay sadece anne sütü, yokluğunda formül mama uygualyınız.

 13. Benim kizim 11 aylik blw ile yeni tanistim bebegimi blw ile tanistirmak icin gecmi kaldim. Zaten aksam sofralarina bizimle oturup tabakla onune koydugum seyi kendi yemeyi seven bi bebek. Bu aydada baslanabilirmi blwye.

  1. Merhaba,
   Blw ek gıdaya başlangıç ve tamamlama sürecini kapsar. Başlangıç sürecini kaçırmış olabilisiniz, bebeğinizin yiyeceklere karşı bir tutumu da gelişmiş olabilir ama hala bu tutumunun kemikleşmemiş olması da sizin şansınız. Sofraya beraber oturduğunuz ve ona akranlarını yakalamak için ek zaman tanıdığınız sürece elbette ki blw’ye geçiş yapabilirsiniz.

 14. Benım oglum 6.Ayını bitirdi doktor onerısıyle kasıkla yogurt ve sebze purelerıne başlamıstık blw yontemıne baslamak istiyorum fakat kendi kendine dık oturamıyor yınede elıne vermelımıyım sebzelerı??

  1. Destekli dik oturabiliyorsa ek gıdaya ve blw yöntemine başlanabilir. Duruşu konusunda önemli olan başının öne düşmemesidir

 15. Merhabalar benim kızım bir hafta sonra 5 aylık olacak inşallah ben yavaş yavaş meyve suyu içiriyorum , sebzeleri haşlayıp çatalla ezip veriyorum ama ağzını açmıyor .blw yöntemini araştıdım ve uygulamak istiyorum size sorum ?şu anda kızımahiçbişiy vermeyip 6 .ayınımı beklemeliyim ?

 16. Merhabalar kasim dogumlu bir bebegim var. 15 gu sonra blw yontemi ile ek gidaya baslamayi dusunuyorum.bir de benim aklima takilan bir soru var.biz ağustosun sonu gibi tatile gitmeyi dusunuyoruz.bebegim o zaman 9 ay 12 günlük olmuş olacak.beslenmesi nasıl olacak? 9 10 ay sonra ev yemekleri yiyebilir diye yazmışsınız. ama oteldeki yemekler tuzlu baharatlı ölü büyük ihtimalle Benim ne yapmam lazım beslenmesi için bir fikir verirseniz sevinirim

  1. Otellerin et ve balık menülerinden, diyabetikler için hazırlanmış ürünlerinden faydalanabilirsiniz. İlk 1-2 gün için evden hazırlayabileceğiniz kurabiye, mücver, pankek gibi atıştırmalıklar ve büfede her daim bulabileceğiniz meyveler sizi rahatlatacaktır. İlk gün otel resepsiyonuyla konuşup tuzsuz ve şekersiz hazırlama şanslarının olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Elbette bebeğinizi emziriyorsanız aralarda da sürekli emeceği için tatilinizi kolaylıkla geçirirsiniz.

 17. Benm oglum 18 aylık hala yeme sorunu yasıyoruz ben yemek yedırmesem asla yemek yemıyo aklına bıle gelmiyor cıgnemıyo dırek herseyı yutmak istiyor ama bu sadece yemek konusuda boyle kutu atıstırmalık oldugunda gayet cıgnıyo herseyı mama sandalyesınde 5 dakıkadan fazla tutamıyorum kılosu da az ıstahsızlık da var blw yı çok alıstırmak istiyorum ne yapmam lazım

  1. Sizin yapmanız gereken bir beslenme düzeni oluşturmak. Çünkü bebeğiniz aslında çiğnemeyi biliyor. Öncelikle bir süre kendi haline bırakıp hiç ilgilenmemeniz gerekiyor. Siz üzerine düştükçe o da tepki verecektir. Ayrıca atıştırmalık geleceğini bildiği için de yemek yemiyordur 18 aylık bir bebek açlığı da tokluğu da çok iyi anlar, siz kararınızda net olursanız aç kalmamak için sizin hazırladığınız yemekleri yemek zorunda kalacaktır. Aç kaldı diyerek atıştırmalık verirseniz ya da meyve o da bunu alışkanlık haline getirecektir. Mama sandalyesinde aç değilse durmak istemeyecektir, eğer atıştırmalığı ayakta yemesine izin veriyorsanız gerek görmeyecektir. Normal yemek düzenine geçtiğinizde tencere yemeğini dolaşarak yemek zor olacağından karnını doyurana kadar oturması gerektiğini de öğrenir. Bunların hepsi birbiriyle iç içe geçmiş durumlar

 18. Merhabalar lutfen yardiminiza ihtiyacim var bebegim 11 aylik bu zamana kadar sadece kavonoz mamalari yedi ve benim zorumla anne sutu ve mama kesinlikle icmiyor biberon bardak tutmuyor suyu kasikla veriyorum 2 gun once bu yaziyla karsilastirdim internetten arastirma yaparken bwl uygulasam gecmi kaldim nasil baslayayim bilmiyorum cok zor bir durumdayim adeta yemek saati bize bir iskence sabah yumurta hasladim ezdi atti muz verdim ayni mama hazirladim icmedi napmaliyim lutfen yardim edin bir anne olarak korkuyorum kac saatir ac

  1. Merhabalar, anne sütü alan bir bebeğiniz olduğu için çok şanslısınız öncelikle bunu söylemeliyim. 11 aylık bir bebeğin hala ana gıdası anne sütü olmalıdır. Blwye başlamakta hala geç kalmış sayılmazsınız blw 6-12 aylar arası geçişi anlatır ama yemek korkusu denen dönemi geçmişsiniz, dolayısıyla 6 ayda geçen bir bebekten biraz daha zaman alabilir tam geçiş yapmanız. Yine de geç hiçten büyüktür. İlk günlerde mıncıklama hareketini çok sık tekrarlaması da olağan bir durum endişelenmeyin çünkü bebekler önce elleri ve gözleriyle keşfederler sonra ağızlarına götürürler. Bebeğinize bu keşif için biraz zaman tanımalısınız. Haşlanmış yumurta elde dağıtmadan tutması zor bir yiyecek onun yerine yumurtayı omlet yaparak verebilirseniz daha kolay tutacaktır. Diş çıkarma döneminde zaten iştah bir artar bir azalır, eğer tıbbi açıdan bir sorunu yoksa (kansızlık, çinko eksiği vs gibi) ya da persentil değerleri içerisindeyse bebeğinizi zorlamak da yemedi diye strese girmek de aranızdaki keyifli geçecek zamanları azaltmak olacaktır. Sağlıklı günler dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir