Mert Ferit

Yazıyı paylaşmak için;

Selimle başladığım annelik macerama daha tecrübeli bir anne olarak Mert Ferit’le devam ediyorum. Selim ilk bebeğim olmasına rağmen oldukça rahat bir anneydim. Ancak tecrübesizliğin getirdiği heyecanı inkâr edemem. Selim deki her şeyin yeni ve ilk defa olması ve ilerisi için olan bilinmezlik duygusu bambaşkaydı.

Bilgilerim henüz çok tazeyken Mert Ferit’i kucağıma aldım. Tecrübelerim uyku düzeni, emmesi gibi birçok alanda işime yaradı. Selim bana annelikle ilgili birçok şey öğreti. Ferit’te ise bilgi ve tecrübe mi kullandım. Tabi ki hala öğrenmeye ve öğrendiklerimi uygulamaya ve paylaşmaya devam ediyorum.

BlwTürkiye Facebook grubunda yanıtladığım yüzlerce soru ve Selim sayesinde ek gıda ve Blw konusunda birçok bilgi ve olumlu, olumsuz birçok örnek öğrendim. Blw yöntemi aslında en kolay ek gıdaya geçiş yöntemi. Anne olarak bebeğin her şeyine müdahil olmaya öyle alışığız ki bir şeyleri bebeğin iradesine bırakma fikri bile bazılarımız için oldukça uçuk geliyor. Evet, bebekler ama bu birey olmadıkları anlamına gelmiyor. Onların farklı bir dünyası var. Ve bu dünya sanılan kadar basit ve boş değil. Bunu Selim’de gözlemledim. Akışı bebeğimizin iradesine bırakınca her şey daha güzel ve olması gerektiği gibi ilerliyor. Ne kadar rahat o kadar kolay.

İnce hesaplarla, sınırları keskin listelerle hareket etmek yerine annelik içgüdülerimize güvenerek hareket etmeliyiz. Ben bebekle anne arasında görülmeyen bir bağ olduğuna inanıyorum. Hissediyoruz bunu değil mi 🙂 Bebeğinizi dinlemeyi tercih ettiğiniz noktada onların görüldükleri kadar muhtaç olmadıklarını göreceksiniz. Bir çok şeyi başarabilirler. Buna inanmalısınız. Anne korkularını yenmeli önce. Etraftan gelecek müdahaleci baskılara da karşı koyabilmeli.

Mert Ferit kaç kilo bilmiyorum. Bir ara öğrenebilirim J Benim merak ettiğim kilosu değil, sağlığı. Algıları açık mı? Motor gelişimi sağlıklı mı? Gelişim sürecini önemsiyorum.

“Bugün bir fincan su içti, bugün diline sürmedi” gibi bir sorunum olamaz. Çünkü bebeğimin ihtiyacı olduğunda elini uzatacağını, tutabileceğini, yutabileceğini biliyorum. Selim’de bunu yaşadım. Mert Ferit’te beni şaşırtmadı. Ben hiçbir şey yapmadım. Sadece ayına uygun gıdaları, damağıyla ezebileceği yumuşaklıkta önüne sundum. Günden güne yeme miktarı arttı. Ek gıda miktarı arttıkça içtiği su miktarı da arttı. Tutmakta zorlandığı günler kısa bir süre içinde artık geri de kaldı. Mert Ferit 22 Aralık doğumlu tadım günlerinin sonlarına yaklaştık.

Sunduğum tüm gıdalarla ilgilendi oynadı ve büyük bir iştahla tadına baktı, yedi. Önyargılı yaklaşmadı. Bu öyle doğal bir süreçti ki ek gıdayla beraber yaşanan kabızlık, gaz, kusma gibi belirtilerin hiçbiri yaşanmadı.

Tadım günlerinde ve bir yaşına kadar bebeklerin asıl gıdası anne sütü. Tadım günlerinde ki amaç bebeklerin gıdaları tanıması. Dokusunu, kokusunu, tadını kendi kendine keşfetmesi. Öğürerek güvenli yemeyi, çiğnemeyi, yutmayı öğrenmesi. Motor gelişimini geliştirmesi ve daha birçok kazanım 🙂 Bunlardan hiçbiri doyması değil.

Zaman çok hızlı geçiyor. Mert Ferit’in ilk günü itibariyle tadım sürecinin videosunu facebookta gün gün paylaşıyorum. Birçoğumuz için sadece okumak anlamak için tam olarak yeterli olmayabiliyor. Hele konu bebek olunca sorular sorular 🙂 Yeni başlayan ya da başlayacak annelerin bunu aslında hiç de zor olmadığını göstermek için bunu düşündüm. Aldığım geri bildirimlerden de işe yaradığını görüyorum. Korkulacak bir şey olmadığı fırsat verildiğinde bebeklerin bunu başarabileceğini açıkça görülüyor.

Aynı sofrayı paylaşmak, birlikte yemek yiyebilmek eşsiz bir mutluluk. Bunu herkesin tatmasını isterim 🙂

IMG_4930
Yazıyı paylaşmak için;