Selim Demir

Selim henüz dört aylıktı. Ek gıda süreci yaklaşıyordu ancak bu aklıma bile gelmiyordu. Sanki hep anne sütü içerek yaşına girecekti : ) Ek gıda mı? Nergiz ek gıdadan bahsediyor. O da neydi? Çok önemli olmasa gerek, bir şekilde yer. Ama ne yiyecek, nasıl yiyecek? Aman Allah’ım hiç düşünmemiştim.

Nergiz BLW yönteminden bahsetti. Bebekler püre, muhallebi, rendelenmiş meyve gibi şeyler yer. Hiç bir şey bilmiyorsam da bu kadarını biliyordum. Ablamlardan görmüştüm. Sabah yumurta sarısı, ceviz tozu, peynir, tereyağı şimdi aklıma gelmeyen bin bir çeşit sağlıklı içeriği olan bulamacı yapacaktım.

Neydi BLW? Pek de heyecanlanmamıştım. Ek gıda işte!

Nergiz’in kurduğu Blw Türkiye adında bir grup vardı. 🙂 İncelediğimde hızlandırılmış bir video gördüm. Bebek kendisi yiyordu. Hem de nasıl yiyordu! Yerken eğleniyordu, kirleniyordu. İşte o anda aydınlandım. 🙂 Bu tam istediğim şeydi. Sağlıklı beslenecek, öğrenecek, kontrol onda olacaktı. Artık heyecanla Selim’in 6 aylık olmasını bekliyordum. Zaman geçmiyordu, sabırsızlanıyordum. Selim 6 ay boyunca bizi yerken izledi. İşte şimdi sıra ondaydı. Meğer tek sabırsızlanan biz değilmişiz. Selim de oldukça istekliymiş, her önüne sunulanı büyük ilgi ve iştahla midesine indirdi.

Yedi, yedi, yedi… 🙂 Bense şaşkınlık içinde her gün fark edilir şekilde gelişimine şahit oldum.

İlk günler ağzını bulamayan o eller, ilk aşamada ağzını daha çabuk bulmaya başladı. Sunduğum gıdaları daha kolay tuttu. Ağzındaki emme hareketi aşama aşama çiğneme hareketine döndü. O minik parmakları ufak parçaları kavradı. Ve bir baktım ki sofrasına her daim eşlik eden kaşığını tutup ağzına götürüverdi.

Tüm bunlar öyle hızlı gelişti ki… Ben sadece sundum ve yemeğimi yedim. Her şey doğal akışında yaşandı.

BLW yöntemi, kesinlikle Selim için yaptığımız en doğru seçimlerden biri. Oyun oynatmadan, zorlamadan, baskı kurmadan, ödül sunmadan, alkış yapmadan, aferin demeden kendi yemeğini kendi yiyor. Ben de mühürlü dudaklarla savaşmak zorunda kalmıyorum. Bu süreç içinde anladım ki acele etmeye gerek yok. İmkan sunulduğunda tüm bebekler kendi yemeğini kendi yiyebilir.

Selim ile olan serüvenimiz tüm hızıyla, eğlenceli şekilde devam ediyor.  Siz de göreceksiniz ki bebeğiniz yemek yemekten keyif alacak.

DSC_0351~2
Yazıyı paylaşmak için;
Yazıyı paylaşmak için;
Yazıyı paylaşmak için;