BLW Türkiye Grubu Bebekleri

Aynur Kılıç Keskin ve Lilya

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Ben öğretmen, takıntılı, titiz, çok gezen, çok okuyan, öğrenmeyi araştırmayı çok seven bir anneyim. Kızım çok çok hareketli , yerinde duramayan kıpır kıpır 20 aylık bir çocuk.

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Araştırıp bilgi sahibi olduğum için blw ile başlamayı planlıyordum.

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

6 ay dolar dolmaz blw ile başladım.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bebeğim 3 aylıkken blw yöntemi ile tanıştım. “O Tabak Bitecek mi?” adlı kitabı okudum, çok heyecanlandım ve mutlu oldum. O anda blw ile başlayıp ilerlemeye karar verdim. Öncelikle ben hayatım boyunca yeme problemli bir insandım. Hâlâ pek çok şeyi yemem, tiksinirim. Annem bebekken parka bahçeye götürür zorla yemek yedirirmiş.  Blw ile ileriki hayatta bu sorunların yaşanmayacağını okudum ve ilk olarak bu beni çok etkiledi. Ayrıca çalışan anne olarak benim için zaman ve organize olmak çok önemliydi. Kızıma yemek yedirmek için uğraşmak karşısında çeşitli sevimlilikler yapmak ağzına kaşık sokmak bana hiç çekici gelmemişti. Bu yüzden blw ile başladık ve devam ediyoruz.

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?  

Blw kelimesini instagramda gördüm. Daha sonra facebookta bir grubunuz olduğunu öğrendim. Grup bana ilk günlerde çok faydalı oldu. Tadım günleri, mevsimlere göre verilmesi gereken gıdalar, alerji durumları, tarifler konusunda çok yardımcı oldu. Daha sonra tecrübe paylaşımları ile yalnız olmadığımı görerek mutlu oldum

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

İlk tadım gıdası avokadoydu. 3. Günde çok güzel yedi ve beğendi. İkinci tadım gıdası buharda haşlanmış kabaktı. Kabağı ağzına alır almaz yüzünü buruşturdu ve bana fırlattı. Bu anı hiç unutmuyorum hiç beğenmemişti. O anı fotoğrafladım ve her baktığımda gülerim. :)

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

İyi ki bu yönteme karar vermişim diye düşünüyorum. Çünkü elinde kaşıkla bebeğinin arkasında koşan anneler ve kaçan bebekler gördüğüm zaman bir kez daha şanslı olduğumu farkediyorum. Kızım için her şeyin en iyisini yapmak istiyorum. Blw onlardan biri oldu bu yüzden çok mutluyum.

-Zaman zaman zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Blw sizi en çok hangi noktalarda yordu?

Zaman zaman tabi ki zorlandım. Kızım diş çıkarma döneminde 2 ay hiçbir şey yemedi. Bakıcımız benim talimatlarımla blw yöntemini benimsedi ama kızım yemek yemediği zaman kendisini suçluyor ve üzülüyordu keza ailem de öyle. Ben insanlara laf anlatmaktan sıkıldım ve yoruldum açıkçası. Kızımın bir birey olarak iradesine göre istediği zaman istediği kadar yemesi gerektiği konusunu çevremdekilere benimsetmek çok zor oldu. Onun dışında hiçbir şey beni yormadı ve yıldırmadı. Kirlenmeyi çok sevdik. :)

-Blw yönteminin beslenme dışında bebeğinize kattığı farklı şeyler olduğunu farkettiniz mi?

Kızıma öncelikle öz güven kazandırdı. Bizimle birlikte masaya oturarak bizim yediğimiz yemekleri yemek onu çok mutlu ediyor. Boğazında bir şey kalma korkusu hem kendisinde hem aile bireylerimiz de olmuyor çünkü bununla baş etmeyi 6 aylıkken öğrendi. Böylece oyuncaklarının küçük parçalarını bile yutma tehlikesine karşı kendini korumayı öğrendi. Tabi ben her zaman kontrollü oluyorum ama ona kontrolün kendisinde olduğu sinyalini her zaman veriyorum. Kızıma kazandırdığı başka bir durum da seçme özgürlüğü oldu. Yemekleri püre halinde görmemesi çeşitli yemekler arasından istediğini seçmesi istediği zaman iştahına göre yemek istemesi öz denetim mekanizmasını geliştirdi. Çatal kullanmayı öğrendiği zaman çok mutlu oldu kaşık kullanmayı öğrendiği zaman daha da mutlu oldu. El becerilerini yemek yerken çok iyi geliştirdi ve bu oyun oynarken ve günlük hayatında kendisine büyük kolaylık sağladı.

Halime Kutun ve Elif

Merhaba,  ismim Halime. 23 aylık Elif’in annesiyim.  27 yaşındayım.

Doğum iznim bitip  de işe geri döndüğümde Elif henüz 3 ay 1 haftalıktı. Doğduğundan itibaren aman aman kilo almadıhiç. Bende kiloyu hiç takmadım. 5 ayına kadar sütü sağdım bıraktım. Sonra da sağarken azaldı ve süt bırakamaz oldum. Sabah öğlen akşam emzirdim. Sağlık ocağındaki ebe 350 gr aldığı için mama verelim dedi. Tabi ben mama düşmanıyım ya ( ! ) mama  verene kadar yemek veririm dedim ve4,5 aylıkken başladı ek gıda serüveni. Bu grubu keşke o zaman bulsaymışım. Tabi artık keşkelerin bir önemi yok ama ilk 6 ay sütü diye direnen ben bir anda ek gıdaya başlamış buldum kendimi. Kendimce tadımlar yaptırıyorum , çatalla eziyorum malum o püre olmuyor. :) Cam rendeden meyveleri rendeliyorum amanın ne kadar düşünceli bir anne :) Sonra tesadüf eseri Blw Türkiye grunbunu buldum. Tabi bu grubu bulana kadar akşamları muhallebiler kase kaseçorbalar… Elif de hepsini yiyor. Tabi ben nasıl gururluyum 3 kepçe çorba içti diye!

   Derken Elif 8 aylıkken kendimce BLW yapmaya başladım evde. Kendimce diyorum çünkü gündüz babaannesi klasik besliyor akşam ben önüne koyuyorum. Bir noktaya açıklık getireyim ama başta çatalla ezmiş olsam bile sonraları tavuklarını etlerini normal parçalayarak verdim.  Bu neden önemli diye soracaksınız belki. Çünkü parçalı gıdaları yutabiliyordu çiğnemeyi biliyordu. Aylar geçtikçe Elif daha güzel yemeye başladı. Artık babaannesi de gün içinde sıvı gıdalar hariç meyvesini kahvaltısını onun önüne koyuyordu. Bu şekilde aylar geçti, Elif zaman geçtikçe daha güzel yemek yemeye başladı.

Elif 22.08.2014 doğumlu. Ek gıda serüvenine yanlış başlamış olmama rağmen BLW yöntemine çok güzel adapte oldu. Geç başlayan anneler ben geç başladım, bu saatten sonra nasıl alışacak diye düşünmeyin. Biz onlara müdahale ederek aslında doğal gelişim sürecine engel oluyoruz. İlk kez emen bir bebek düşünün, hemen memeyi tutamaz. Birkaç gün içinde öğrenir. Belki 1 hafta belki 1 ay... Ek gıdaya geçiş de bu şekilde oluyor. Önce tutmayı öğreniyor, dokusunu öğreniyor.  O gıdayı tanıyor keşfediyor. Ben bunu tecrübe etmedim. Keşke  edebilseydim.

BLW Elif’e çok şey kattı. Öncelikle geç de başlamış olsak da yemek konusunda cesur bir çocuk. Benim yiyemeyeceğim şeyleri bile yer. Örneğin kuru yulaf tanelerini tabağa koyarım ve yer ve çok mutlu olur. Denemekten korkmayan bir çocuk oldu. El becerisi inanılmaz güzel gelişti. Bunlar görünen kısım. Bir de manevi kısmı var. Biz her öğünü beraber yeriz. Sofrada ne varsa o yenir. Aile kavramını öğreniyor bu şekilde. Yemek saatleri çok huzurlu geçer mesela. 2 yaşını doldurmamış olmasına rağmen sohbet ederiz , güleriz , eğleniriz…  O’nun yüzünde gülücükler açar. Dili döndüğünce anlatır ve dinleriz. Çok güzel bir duygu bu. Kendi kendine yetebilen bir çocuk oldu. Kreşe gidiyor. Ve öğretmeni nasıl böyle yemek yemeyi öğrendiğini sordu. Ben ona fırsat verdim ve o da kendini gösterdi. Yemek saatleri birçok annenin korkulu rüyası biliyorum. Ama bizim için öyle değil. Biz mutluyuz, Elif mutlu , akşam saatleri günün en güzel saatini yaşıyoruz. Özgüveni yüksek bir çocuk olarak yetişiyor. Kimse ona zorla bir şey yaptıramaz. Özellikle bu zamanda bu şekilde yetişmesi bir artı  benim için..

İşin özü BLW yöntemi bebeğinize sadece yemek yemeyi öğretmez, onun hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak dış dünyaya hazırlıyor. Siz siz olun benim gibi yapmayın. Bu çocuklar elbet ek gıda alacak. Onlara fırsat verin. Sonuçlarının ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

Sevgiler…

13884388_1001874196598214_310985139_n (1)

Çilem Çakır ve Derin

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

1984 doğumluyum, çok da mükemmel olmayan fakat kızı için doğru şeyler yapmaya çalışan sıradan bir anneyim. Kızım "Derin" 21 aylık, ne istediğini ve istemediğini bilen, kararlı, temkinli, gözlemci, düşünüp hareket eden, biraz inatçı, meraklı dinlenmiş olduğumda ağlaması kulağıma nağme gibi gelen sıradan bir çocuk. ☺

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Plan mı? Hiç bir planım yoktu. Bebek işte! Emecek, büyüyecek. Beslenme, oyun, uyku… Tek planım evim derli toplu olsun, tencerede yemeğim hazır olsun. Bebeğimden kalan zamanlarda tek düşüncem bunlardı.

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

Malesef 5.ayda başladık. (Kızım 5 aylık olana dek 3 doktor gezdik, içimize sinen hekim bu oldu.) Erken olduğunu öğrendiğimde kestim ve devam sütüne devam ettik. 6.aya kadar buharda sebzeleri haşlayarak, çatalla ezerek (çok fazla değil ama) başladık fakat kızımın ek gıdaya geçişi ara sezona geldiği için patates ve havuçtan başka tadım yapamadı bir süre. Bu süre zarfında kendimi tamamen tesadüf eseri blw grubunda bulmuştum çünkü kızının meme reddinden beri nette araştırma yapmaya başlamıştım. Çünkü bilmiyordum…

 -Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Blw'yi keşfettiğimde sanki yeni bir dünyanın içindeydim. Öncelikle tadımlık dediğimiz şeyi durdurdum. (Çorbanın suyundan 1 çay kaşığı. vs), tadımları da durdurdum konuya iyice hakim olana dek, günlerce sessiz sedasız gezindim sayfada. Yorumları ve gruptaki tüm bilgileri günlerce okudum. Saatlerimin büyük kısmını blw sayfasında geçirdim ve blw’nin ne olduğunu tam olarak anlamaya çalıştım. (“Blw nedir?” diye hiç sormadım. İyi ki de sormamışım; çünkü o dönem çok alaycı bir üslup vardı. Bunu sonradan anladım.) Metodun olabilirliğine kanaat getirince tadımlara tekrar başladım. Eskisi gibi buharda haşlama tekniği fakat bu sefer azda olsa çatalla ezmedim ve direkt önüne koydum. Çok heyecanlıydım ama boğulacak diye değil elle yemesi keşfetmesi çok hoşuma gidiyordu. Adeta sinema gibi izliyordum kızımı. :) Durumu eşime açıkladığımda pimpirik bir yapısı olmasına rağmen onun da aklına yattı. İlk zamanlar o kendi kendini beslerken bende kaşıkla destekliyordum fakat sonraları onu da bıraktım.

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Blw Türkiye grubunu internette araştırmalarım sonucu keşfettim. Bu grubun bana kazandırdıklarını sayabilirim mesela; hiç bir anneyi yargılamamayı, fikir ve görüşlere saygı duymayı, yeniliklere açık olmayı, bilginin sonsuz olduğunu vs… Ama kızıma kazandırdıklarını bir nefeste sayamam.. :)

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

Kırmızı kapya biber. Buharda haşlamıştım, pişince kabuklarını soyup üzerine zeytinyağı gezdirmiştim. Kızım 2 ay sebzeleri öğürdü ve yemedi. Sebze seven bir anne olarak buna çok üzülüyordum hatta doktordan yardım da istemiştim ve o bana devam demişti. Yumurta sarısı ve yoğurt yiyordu sadece (mevsim uygun değildi sebze ve meyve için). Sebzeleri öğüren bebeğin yoğurdu şapırdatarak yemesi tuhafıma gidiyordu. İki dudağını şapırdatmas,ı yemek sofrasına bu kadar istekli olması, (Tadımlarda akşam o da sofrada olurdu. Çatalı, kaşığı, boş tabağı...), sabırsızlığı, heyecanı, yumuk elleriyle besinleri tutması…

-Zaman zaman zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Blw sizi en çok hangi noktalarda yordu?

Zorlandığımı düşündüğüm anlar tabiki oldu, hastayken uykusuzken (kendim) bir de temizlik zor geliyordu. Açıkçası yerlerin kirlenmesi en başta eğlenceli gibi olsa da ek gıda çeşidi arttıkça kirlilik o oranda artıyordu, bir süre dikkat ettim ve geriye baktığımda zaman kaybettiğimi anladım, dikkat etmeye harcadığım çabayı kızıma çatal kaşık kullandırmaya çalışmakla geçirmem gerektiğini anladığım gün streslenmeyi bıraktım. Bu 1 yaşa doğru oldu ve sadece 1 haftada çatal kullanmayı öğrendi sonrasında kaşığı öğrendi. Yerlerle uğraşmaktansa çatalı ve kaşığı öğretmekle geçirdim o dönem zamanımı... İyi ki yapmışım geç bile kaldığımı hissetmiştim.

Blw maceramızda işin ilginç yanı; eşim pimpiriklidir olmayacak şeyler getirir aklına ama bir günden bir güne boğulur mu tıkanır mı diye endişe etmedi bu hem şaşırtıcıydı hemde çok güzel. Ayrıca temizdir kendisi dağınıklığı sevmez ben bazı akşamlar (yalan yok) sandalye altında "bu nedir biraz usturuplu at be kızım" tarzında söylenirdim ama eşim "olabilir dökebilir annesi" derdi ki oda temizler aramızda kim boşsa o temizler, hiç bir gün söylenmedi sandalye altı temizlerken.

Bir gün ona "sen pimpiriklisin hem de gereksiz şekilde ama hiç müdahale etmedin blw uyguluyorum diye ve hiç müdahale etmedin aman kızım boğazına kaçar falan diye" dedim oda "blw'yi seviyorum onaylıyorum çünkü çok eğlenceli" demişti. :)

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Her şeyden önce seçme hakkı olduğunu bilmesi,ona bebek değil de birey muamelesi yapılması, acıkma hissisin ne olduğunu bilmesi (Çevremde öyle çocuklar var ki anne ve büyükanneler ellerinde bir şey ve sürekli o şeyi ağzına tıkma hareketi yüzünden çocuk açlık duygusunu dahi bilmiyor) özgüveni, problemlerle baş etme çabası (O bezelye tanelerini tutma çabaları boşa değil.), kendi işini kendi görme, kendi kendine ellerini yıkaması, dişlerini fırçalaması, kıyafet giyme çabası (henüz yapım aşamasında olsa da…), elleyerek merakını giderme… Hoşlandıklarını ve hoşlanmadıklarını belirtebilme…

Dilek Başkaya ve Baha Barlas

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben Dilek.  2 çocuk annesiyim. İki oğlum var.  Diplomalı bir ev hanımıyım. 1. oğlum 5 yaşında 2. oğlum Baha Barlas ise 20 aylık.

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Bir çok anne gibi ben de klasik yöntem ile, yoğurtla başlamayı planlıyordum ve nitekim de öyle oldu. 1 ay boyunca benim önderliğinde beslendik. Çünkü başka bir yöntem bilmiyordum. Zaten bir bebek başka nasıl yiyebilirdi ki?!

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

6.ayda klasik yöntemle başladık.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Başka bir grupta bebeğini blw yöntemiyle besleyen bir annenin oğlu  için hazırladığı tabağı gördüm. Altına da oğlunun 10 aylık olduğunu, yemeklerini kendi kendine yediğini yazmış. “Yok artık!” dedim. “Bir bebek hem de 10 aylık hem de makarna et ve enginar nasıl yer?” İlk önce ciddi anlamda inanmadım. Sonra o annenin instagram sayfasını incelemeye başladım. Orada da oğlunun kendi kendine yemek yerken çektiği videoları paylaşmıştı. Çok şaşırdım! İlk orada gördüm “blw” etiketini ve başladım araştırmaya… Baha Barlas o zamanlar 7 aylıktı. Sonra Blw Türkiye’i buldum ve başladık. Ben mutlu, Baha mutlu!

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?  

Blw Türkiye  bana rahat  olmayı öğretti. Mesela ilk oğlum iştahlıdır ama acayip seçer. Baha Barlas sizin sayenizde ne bulduysa yiyor. Özgürlük çok önemli. Şöyle ki biri bana yemek yedirse 30 yaşında kusarım yaa!. Kaldı ki el kadar bebek… Bırak yesin işte! Strese gitmeden, herkes kendi önündekilere meşgul. Aynı sofrada sıcak yemek yemek gerçekten çok güzel!

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

Patates…  Vallahi sanki kırk yıldır yiyor gibiydi! Aldı, şapırdatarak götürdü. :)

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kendini ifade etme anlamında evet fazlaca şey kattı.  Zaten yemek konusunda anlatmama gerek yok. Çevremdekiler  “Özel Olarak  Baha’yı yemek yerken izlemeye geldik.” diyorlar. :) Dışarıda iken aldığımız övgüler ise süper.  Ayrıca elleri o kadar güzel kullanıyor ki artık neredeyse kendi giyiniyor.

-Blw yönteminin beslenme dışında bebeğinize kattığı farklı şeyler olduğunu farkettiniz mi?

Baha Barlas özel bir çocuk gerçekten ve yaptıkları yaşının üstünde. Anlama dinleme hareket… Yaptığı puzzleların  yaş aralığı yüksek ve biz hiç öğretmememize rağmen kendi kendine yapabiliyor. Bu durumda blw’nin desteğinin olduğunu düşünüyorum.  El göz koordinasyonu süper. Birçok şeyi aynı anda yapıyor. Kısaca Blw Baha Barlas’i her anlamda destekliyor.


Son olarak söylemek istediğim gerçekten önce Nergiz Hanım’a sonra da diğer Blw Türkiye yöneticilerine minnettarım. Resmen yemek konusunda bizim hayatımızı kurtardınız ya! Herhalde ben bir bebeğin kendi yiyebileceğiniz düşünemez iken -ki önceleri denemedim bile-  Baha gibi lider ruhlu,  “her şeyi ben yaparım”cı bir bebeyle çok çatışırdık. Sağolun!

Hale Gülay Gün ve Ediz Mert

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Hale. 20aylık süt çocuğu Ediz Mert'in, 32 yaşındaki annesiyim. Ailece Antalya'da yaşıyoruz. Sigorta danışmanıyım. Hamileliğimin 3.ayından sonra aktif iş hayatından aktif ev hayatına terfi ettim ve doğumla birlikte başladım oğlumla uğraşmaya.

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Elbette ben de mutlak çoğunluk gibi püreyle başlamayı planlıyordum. Çünkü o dönemde etrafımda, yeni jenerasyon annelerden pek Blw yöntemini bilen yoktu ve genelde herkes çocuklarını sebze-meyve püresiyle ek gıdaya geçiriyordu.

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

7.ayın başlarında,meyve püresiyle başladım.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Yaklaşık 1 ay oğlumu püre ile beslemeye çalıştım ve  da inatla yemedi. Bu durumla nasıl başa çıkacağımı düşünürken bir arkadaşım beni Blw Türkiye facebook grubuna ekledi ve olan oldu. Grupta ne kadar önemli bilgi, dosya varsa hepsini okudum. Yöneticilerin gönderilerini okudum ve cesaretlendim. Oğlum püreye ve benim ona yedirmeme ısrarla kaşı çıkıyordu. Denemekten zarar gelmez diye düşündüm ve kolları sıvadım. Oğlumun tam olarak desteksiz oturduğu zamanı bekledim, gerekli ilk yardım tedbirlerini de öğrendikten sonra yola koyulduk beraber. Süreçte elbette korkularım oldu, bilmediğim bir yöntemi oğluma öğretmeye çalışacağım için hem heyecanlı hem de tedirgindim. Ancak ona fırsat verince neler yapabildiğini gördüm ve korkumun yersiz olduğunu çok kısa sürede anladım.

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gruba arkadaşım sayesinde dahil oldum. Grup sayesinde bebek beslenmesi hakkında çok güncel ve değerli bilgiler edindim. Elbette bunun yanında çok çok güzel arkadaşlıklar kurdum, sohbetler ettim. Vizyonum çok fazla genişledi ve bildiklerime yenilerini ekledim. Böylece yeni başlayan annelere de yardımcı oldum. Ve tabii en önemlisi oğluma bu grup sayesinde yol gösterici oldum ve ek gıda sürecini sorunsuzca tamamlamasını izledim.

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

Üzüm :) Bakalım ne yapacak diye taneleri 2’ye bölüp ve tabi çekirdeklerini alıp önüne koymuştum. Önce avuçlayıp hepsini birden attı ağzına. 3-4gün içinde de küçücük parmaklarıyla teker teker almaya başlamıştı eline.

Sanırım 16-17 aylıktı, Bir gün güvendiğimiz bir mangal restoranına gitmiştik ailece. Ediz Mert'e köfte söyledik ve oturttuk mama sandalyesine. Siparişimiz gelince köfteleri onun yiyebileceği büyüklüğe getirip tabakla önüne koydum ve yanına da çatalını. O zamana kadar ağırlıklı olarak ellerini kullanıyor, arada çatal ve kaşığa ilgi gösteriyordu. Bu kez çatalı eline aldı ve köftelere batırmaya çalıştı. Benim de yardımımla çatalla köfte yedi ve inanılmaz mutlu oldu. Garsonlardan biri yanımıza gelip "ne güzel yemek yiyor!" diyerek bir süre Ediz Mert'i izledi. Sanırım en güzel anımız budur.

Öyle böyle 19 ay civarı aktif olarak çatal-kaşık kullanmaya başladı.

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

En önemlisi kendisinin ve yeteneklerinin farkına vardı adam. "Annem babam ellerini kullanarak yemek yiyebiliyorlar, dur ben de bir deneyeyim." demiş olmalı ki epey gayret gösterdi bu işte. El becerileri gelişti, ellerini daha iyi kullanır, etrafı daha iyi gözlemler oldu. “Yahu alt tarafı yemek yiyor, sanki uzaya mekik fırlattı!” diyebilirsiniz ama öyle değil işte. Siz müdahale etmez, ona izin verirseniz bu onu cesaretlendirecek ve öğrenmekten çekinmeyecektir. Bence Blw ile bebekler yiyecekleri daha kolay tanıyabildikleri için yemek seçme durumu çok az görülüyor diye düşünüyorum. Pürenin içinde hem ne yediklerini anlamıyorlar hem de pütürlü gıdalarla daha geç tanışıyor ve çiğnemeyi daha geç öğreniyorlar. Blw’de ufak yardımlar dışında süreci tamamen bebeğin yürütmesi de yemek saatlerini kabus olmaktan çıkarıyor bana kalırsa.

Blw Türkiye ailesinin bir ferdi olduğum için çok mutluyum.Oğlumu bu sürece dahil etmemde bana yardımcı olan grup yöneticisi ve üyesi tüm dostlarıma can-ı gönülden teşekkür ediyorum…

Evin Yaşar İncesözlü ve Zeynep&Erva&Mira

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba, 32 haftalıkken hayata "merhaba" diyen, 1 ay kuvezde kalan, 1.650 gram olarak hastaneden çıkan, evimizin huzuru,  neşesi, bizi maceralara sürükleyen, tam bir blw bebeği olan,  yemeği çok seven, geçen sene kucağımıza almaya kıyamadığımız, şimdi ise pıtır pıtır etrafımızda ışık saçan 16 aylık Zeynep&Erva&Mira'nın annesi Evin ben. Tek çocuk hayaliyle, korkuyla gittiğimiz hastanede “kalp atışını duyup keseyi görebilecek miyim acaba?” derken 3 kalp atışını duyan şaşkın anne! :)

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Blw olarak başlamayı düşünüyordum hep. Çünkü; oldum olası anlayamıyorum elinde çatalla ya da kaşıkla bebeğinin arkasından koşan, televizyonu açıp eline telefon verip bir yandan da yemek yediren anneleri. Çocuk o şekilde ne doyduğunu bilir ne yediğini. “Çocuğum yesin de kilo alsın, ama nasıl yerse yesin(!)”  Nasıl bir düzen  anlamış değilim. İşte bu yüzden hiç istemedim kendim yedirmeyi. Hem benim  için de çok rahat oldu 3 bebeye yedircen yahu kim uğraşacak?! Koy önüne bırak kendi yesin! :)

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

2 ay erken doğdukları için 8.ayda  Blw yöntemiyle başladım. Bebeklerim 3 Aylıkken “yoğurt ver, meyve püresi ver” diyenlere inat vermedim. Düzeltilmiş 2 aylık bebeğe bunları nasıl verebilirdim?!  Ayrıca bebeklerim prematüre, bağırsakları daha mamayı kaldıramayan bebeklerimdi. Kıyamazdım tabii ki. Hatta “ver” diyenlerden birisi de doktordu.” Ha tamam” dedim geçtim artık polemiğe girecek çene kalmamıştı bende.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Blw'nin ne olduğunu bilmiyordum. Hamileyken hep “koyacağım önlerine, kendileri yesin” derdim. Sonra öğrendim ki benim bu dediğim şey blw imiş. Başka bir sitede denk gelmişti. “Blw nedir?” diye araştırmalara başladım. Sonra Blw Türkiye grubunu buldum ve sayenizde çok muhteşem bilgiler tarifler akla gelen güzel ne varsa öğrendim. Ve şöyle bir konuya değinmek istiyorum. Ne güzel senin çocuğun yiyor, benimki hiç yemiyor diyenler var. Evet; yiyor benim çocuklarım. Çünkü; meyveyle başlamadım , çünkü; şeker hiç vermedim, hamur işi vermedim. Şekerin tadına alışan bebekler tabii ki yemez brokoli,ıspanak! Bebekler neyin tadına alışırsa onu yerler. Tadını bilmediği şeyi canı çekmez. Ağacı yaşken eğeceksin.

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?  

Yukarıda söylediğim gibi,  başka bir sitede gördüğümde “blw nedir?” diye araştırmalara başladım. Sonra facebook’ta da aramaya başlayınca grubunuza katıldım. Araştırmacı tarafım beni sizlerle buluşturdu. Sadece blw değilmiş, öğrendiğim çok şey oldu sayenizde… Tarifler, blw ye olan cesaretimi daha daha arttı. Kızlar önümde öğürünce rahat bir şekilde onu izleyip boğazına takılan şeyi çıkarmasını bekliyorum. Muhteşem bilgiler var grubunuzda! Ne yemek yapsam derdim yok. Groups programı ile yapıyorum Blw Türkiye'de aramayı, karşıma bir çok tarif çıkıyor. Seç, beğen, yap…

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

İlk olarak 3 gün kuralıyla havuç ile başladım. Sonra brokoli, avakado, balkabağı şeklinde devam ettiler. O kadar çok anılar var ki...Ama en güzel anım kızlarımın blw yaparken kavga etmeleri. Saç çekme, itişme, diğer kızımın da elindekini alacaklar korkusuyla kendini gizlemeye çalışması…

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Artık rahatım. HerkeS kendi yemeğini yiyor. Böylece ben de ağız tadıyla yemeğimi yiyebiliyorum. Belli bir yemek düzenleri var. Nasıl ki bir bebek uyku saati geldiğini anlıyorsa benim kızlarım da yemek saati geldiğini “anne mama” diyerek ifade edebiliyorlar.  Blw’nin bebeklerime en çok kazandırdığı şey püre yememeleri, çiğnemeyi öğrenmeleri ve benim hala 3- 4 yaşlarında çocukların peşinden koşan, “aç ağzını annecim, ye, şunu da ye!” diyen annelerden biri olmayacak olmam.

-Zaman zaman zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Blw sizi en çok hangi noktalarda yordu?

-Blw; kızlarımın zevkle yemek yediği ,eğlenceli, komik, telefon hafızasını dolduran, dışardan pasaklı  gözüyle bakılan, sonrasında güzel bir temizlik yaptıran şeydi. Eşimin: “Hayatım ben sana streç film getireyim, ser yere yorulma, temizlik yapacağım diye, her yemekten sonra kaldır, uğraşma 3 bebekle…” dedirten, bir süre sonra dışarıda dolaşırken çocuğunun kendi yemesidir. İtiraf etmeliyim ki üçüz oldukları için kızlarımı, yere dökülenleri ve mama sandalyesini temizlemekte çok zorlandım ama baktım olacak gibi değil, mama sandalyesiyle beraber kızları yıkadım. :) Ama eskisi gibi değiller artık, dökmeden kirletmeden yiyebiliyorlar.. ve şuan öyle bi rahatım ki dışarıya çıktığımızda yemeklerini kendileri yiyebiliyorlar. Boğazlarına takıldığında etrafımdakiler “Aaa boğuluyor! Boğazında kaldı çocuğun!” dediklerinde, ben kendi yemeğime devam edip “Haa! Evet, çıkarır. Sakin olun.” diyebiliyorum. “Aa aa şunlara bak! Kendileri yiyebiliyorlar!” diye şaşkın gözlerle baktıklarında bendeki hava  paha biçilmez. :)

-Blw yönteminin beslenme dışında bebeğinize kattığı farklı şeyler olduğunu farkettiniz mi?

Kesinlikle fark ettim. Yerde herhangi bir şey gördüklerinde önce blw de yaptıkları gibi elleriyle ne olduğunu çözmeye ve öğrenmeye çalışıyorlar. El becerilerinin gelişmişliğinde, araştırmacı, meraklı huylarında blw’nin etkisi olduğuna inanıyorum gerçekten.

13646721_848753965269409_501154081_o

Didem Danışman ve Gülay Su

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben Didem. 27 Haziran 1986 Dortmund/Almanya doğumluyum. 22 Eylül 2011'de nikahım oldu, 28 Mayıs 2012'de de düğünüm oldu.
Ailesine düşkün, küçük şeylerden mutlu olmayı bilen, aşırı duygusal, araştırmayı seven, sevdiği insanları mutlu etmek için onlara sürprizler yapmayı seven ve el becerisi iyi olan bir kitap kurduyum.

Kızım, Gülay Su, 14 Kasım 2014, Dortmund/Almanya doğumlu.
Hareketli, enerjik, cesur, sportif, yenilikleri seven, kitap aşığı, yemek yemeyi seven bir kız çocuğu olarak tanımlanabilir kendisi :)

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

İlk soruda araştırma yapmayı sevdiğimi belirtmiştim. Bu konu hakkında da araştırma yapmıştım zamanında ama iyi bir araştırma olmadığını bu grup sayesinde anladım. Buna daha sonra değineceğim. :)
Kızıma püre vermeye karar vermiştim ama günde sadece bir kez ve tadım günleri dahilinde.
Kısacası BLW'nin püre versiyonunu keşfetmiştim kendimce.
Bu yönteme karar vermiştim çünkü Gülay Su'nun besin alerjisi olma olasılığı beni korkutuyordu. Çocuk doktoru “ailede 2 alerjik kişi varsa, çocuğun da alerjik olma olasılığı çok yüksek.” demişti. Her 2-3 günde bir yeni bir püre tatmasını önermişti. Bu fikir de benim hoşuma gitmişti. Sonuç olarak bu şekilde de başlamış olduk ek gıda serüvenine.

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

Kızımın eski çocuk doktorunun yanlış yönlendirmesi sonucunda kızım 4 aylıkken ek gıdaya geçiş yaptı. İlk tadım günü havuç püresi ile başlamıştı. Her 3 günde bir yeni bir sebze ile tanıştı. İkinci haftanın ortasında iki sebzeli pürelere geçtik. Daha sonra etli versiyonlara geçtik. Bu böyle 4 ay gitti. Meyveli püreleri de yedi ama bulamaç ve gece muhallebisini asla düşünmedik. Zaten Gülay Su'da bir şey dikkatimizi çekmişti : tek tek yemeyi seviyordu. Karışık olan püreleri beğenmedi hiç. Hâlâ da bu düzen ile yer yemeğini.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Gülay Su ilk zamanlar yemek yerken çok mutlu oluyordu ama bir süre sonra eski neşesi kalmamıştı. 'Harika Haftalar' kitabı sayesinde de neler olup, bittiğini az çok bilebiliyordum. Ama bu başka bir mutsuzluktu. Yemek yeme sorunları hakkında araştırmalar yapmaya başladım ve karşıma BLW çıktı. O an kendimi açıkçası kötü hissettim. O kadar araştırma yapmıştım, neden daha önce duymamıştım BLW'yi dedim kendime.
Çoğunluğu İngilizce olan bu sayfalara göz attım, daha sonra Alman sitelerinde daha detaylı aramalar yaptım. Sevmiştim bu beslenme yöntemini. Daha sonra hayatımızın bir parçası olacağını hissetmeye başlamıştım bile :)

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gülay Su 8 aylıkken şans eseri bulmuştum grubu (iyi ki de bulmuşum). İlk yaptığım şey tabii ki başa tutturulan gönderiyi okumak oldu.  İlk sorumu sorarak aldığım cevaplar sayesinde cesaretimi topladımve eşime de anlattım. O da bana destek oldu (hâlâ da destek olur sağ olsun). Gülay Su bir şeylerin değiştiğini anladı, biraz şaşırdı tabii. Ama hemen alıştı ve hepimiz için yeni bir sayfa açıldı. BLW evimize gelmişti, hoş gelmişti.

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

Daha önce püre halinde yediği için haşlanmış tavuk vermeye karar verdim. Yanında ev yapımı yoğurt ve eşimin yeni aldığı karpuz vardı.
Karpuzun tadına hayran kalmıştı ama eline alırken hep düşüyordu. En son artık dayanamayıp, tabağını ısırmıştı.
Yoğurdu da sevmişti ama öyle her yerine sürmedi. Temkinli davranıyordu. Çok kibar ve temiz bir şekilde yemişti ama bu daha sonraki zamanlar için de geçerli olmayacaktı.

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gülay Su, gittiğimiz her yerde ilgi odağı haline gelmişti. Çatalını ve kaşığını kendi tutuyordu, kendi yemeğini kendi yiyordu, en önemlisi de doyduğunu anlayıp, bize belli ediyordu. Bir çok eleştiri almamıza rağmen devam ettik tabii ki. Hem neden devam etmeyelim ki? Yemeğini yemesi için peşinden koşmuyorduk, televizyon karşısına oturtmaya gerek duymuyorduk, yemesi için de baskı yapmıyorduk. Böylelikle hem Gülay Su, hem eşim ile ben rahatlıkla yemeğimize odaklanabiliyorduk. Bir anne ve baba daha ne ister! :)

-Zaman zaman zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Blw sizi en çok hangi noktalarda yordu?

Bu soruya sanırım her BLW ebeveyni aynı cevabı verir; çevredeki insanlara laf anlatmak ve temizlik. Bizim çevremizde BLW'nin B'sini bilmeyen insanlar vardı ve hâlâ da mevcut. “Böyle bebek besleme yöntemi mi olurmuş, bırak Allahını seversen!” diyenlere laf anlatmak çok yorucu oldu. Ama bazıları da nasıl olsa kendi yiyebiliyor diye Gülay Su'nun eline hep bir şeyler vermeye çalışıyordu, örneğin ”hamburger(!)” O insanların yanında gözümü çocuğun üzerinden alamaz oldum. Çocuk da artık bunalıyordu tabii ki çünkü alışkın olduğu bir durum değildi. Sonra sonra herkes baktı, gördü ben “dediğim dedik” bir anneyim, bıraktılar. Kısacası zafer benim olmuştu ve sonunda Gülay Su da rahatına kavuştu ve ben de onu istediği, alışkın olduğu bir şekilde özgür bırakabiliyorum. :)

Temizlik konusunda da sadece dışarıda BLW yaptığımız zamanlarda kendimce rahatsızlık hissediyordum. Evde döksün, batırsın; fark etmiyordu. Yemek saatleri hep aynı olduğu için evde olmaya özen gösteriyorduk. Ama bazen dışarıya çıkmamız gerekiyordu. O anlarda arabanın arkasında bulundurduğumuz sofra bezini alıyorduk yanımıza ki, çocuk en azından yerde oturarak, alışkın olduğu şekilde yemeğini rahatlıkla yiyebilsini. Yemeklerini de tabii ki önceden hazırlıyordum ve tabak-bardak-önlük-çatal-kaşık da daima yanımızda oluyordu.

-Blw yönteminin beslenme dışında bebeğinize kattığı farklı şeyler olduğunu farkettiniz mi?

İlk başta el-göz koordinasyonunu geliştiğini yazmalıyım. Bu çok önemli bir nokta çünkü ince motor becerilerini çok iyi geliştirdi. Çatal ve kaşık ile çok güzel yiyor. Parmaklarını da gayet başarılı bir şekilde kullanabiliyor. Bu yüzden de eve bir ressam sehpası ve bir sürü de kalem aldık 😊 Aynı zamanda Montesorri'yi de takip ediyorum. Evde yapabileceğimiz bir sürü etkinlik oldu bu sayede.
Kızımın BLW sayesinde elde ettiği bir diğer özellik de özgüven ve cesaret oldu. Kendine güvenen bir çocuk ve yeni bir şeyle karşılaştığı zaman merak ile yaklaşıyor. Keşfetmeye açık bir kız çocuğu oldu. Yeni bir sebze veya meyve ile karşılaştığı zamanda da tadını merak ettiği için eline alıp, tadına bakıyor. Yemeklere karşı büyük bir ilgisi var. Yemek yemesi için baskı yapmadığımız için ve doyduğu zaman mama sandalyesinden indirildiği için kendini bir birey olarak görebiliyor. Yemek yemeden önce sofrayı kurmaya yardım ediyor ve yemek yendikten sonra da sofrayı kaldırmak için de yardımcı oluyor. Kısacası her işini kendi yapıyor. Bunlar hep BLW'nin etkisi :) Teşekkürler BLW Türkiye ekibi!

Mutlu Eminoğlu ve Ömer Asaf

-Merhaba, öncelikle bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba;
Mutlu Eminoğlu, 34 yaşında 3 çocuk annesi ev hanımıyım. Ömer Asaf 3. Çocuğumun abi ve ablası var.

-Bebeğiniz büyürken ek gıda serüvenine hangi senaryo ile başlamayı planlıyordunuz? Neden?

Bildiğim tek şey klasik yöntemdi yani benim yardımımla beslenme (No püre!)
Hep içimde farklı bir beslenme şekli canlanıyordu ama ne olduğunu kendime de anlatamıyordum. 2. çocuğumda yaşadığım yeme problemi beni endişelendiriyordu, klasik yöntemle başarılı olamayınca araştırmaya başladım.

-Ek gıdaya hangi ayda, hangi yöntem ile başladınız?

4. ayda doktorun bu ay kilo alımı az diye beni mamaya yönlendirmesini reddettim. 6 ay sadece anne sütü almasını hedefliyordum. Doktor benim kararlı olduğumu görünce 2. olarak süt artırma yöntemlerine yöneldik. Hem emzirip hem sağdım, beslenmeme dikkat ettim, arada sağdığım sütleri bebeğime de verdim.
Bu denememiz başarıyla sonuçlanınca kilo alımı düzeldi ve emzirmeye devam ettim.6. ayına geldiğinde doktor bana ne zaman ek gıdaya geçeceğimizi sordu. Ve yapıştırdı elime o listeyi! Eveet, klasik yöntemle ek gıdaya başladık extra mama takviyesiyle… İşler pek yolunda gitmiyordu, Asaf ek gıdayla pek ilgilenmiyordu, mamayı ağzına almıyordu. Verdiklerimi reddediyor sayılı şeyler tüketiyordu ben de zorlamak istemiyordum. İnternette ufak bir ek gıda araştırmasıyla karşıma kendi kendine yemek yiyen bebekler çıktı. Şaşkın şaşkın izledim. Altlarında BLW yazıyordu, nedir bu BLW? Kısa bir dolaşmadan sonra BLW TÜRKİYE sayfasına ulaştım. İnceledim, bir çok makale okudum okudum okudum... Mucize gibiydi! O an kararımı verdim: Ben de BLW yöntemini uygulayacağım.

-Blw yöntemini keşfettiğiniz süreci ve bu süreçte hissetiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Blw yöntemini keşfettiğimde Asaf 8.ayına gelmişti. Kansızlık teşhisi konulmuştu, kilo ve boy oranı yaşıtlarına göre öndeydi. Tadım günleri başarısız geçiyordu. Uzun bir süre ağzına yiyecek götürmedi. Hep içimde hissediyordum bir gün yiyeceğini. Devamlı yiyen bebeklerin videolarını izleyip gaza geliyordum. Sizin desteğinizle daha da cesaretlendim, yememesinin normal olduğunu söylüyordunuz. Bu arada kitabı okumaya başladım. Doktorumuzu değiştirdim, başka bir doktor görüşüyle insanları hataya sürükledikleri " aç bırakma" görüşleriyle karşılaştım, şu an başka bir doktorla devam ediyorum sadece gelişim takibi yaptırıyorum hatta BLW yi benden duydu. Asaf elinde yemekle odaya girdiğinde hayranlıkla baktı. :) Etrafımdakilere BLW den bahsettikçe beni tuhafça dinliyorlardı. İngiltere’deki ablam bile BLW yi benden duydu. :) Çoğunluk böyle bir sabır gösteremeyip kendi yedirmeyi tercih ediyorlardı, tabi ortalığın kirlenmesi de onaylamama sebepleriydi. Bir akşam mucize gerçekleşti, Asaf haşlanmış kabağı şapırdata şapırdata yiyordu. Eşimle göz göze geldik. Masada çıt çıkarttırmıyordum. Tek ses çatal kaşık ve şapırdama sesleri… O yedikçe ben daha heyecanlanıyordum.

-Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamanız ve bu grubun size kazandırdıkları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Blw Türkiye grubuna dahil oluş aşamam internette bebek videoları seyrettikten sonra oldu. Bu sayede bir kaç fenomen bebek takipçisi de oldum. En başta sağlıklı beslendik, bebeğime fırsat vermeyi öğrendim. Bizden daha akıllılar, daha sakin yaklaşıyorum ona karşı. Özellikle anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bu grupla daha çok öğrendim. Grupta yapılan paylaşımlar, bilgilendirmeler, sorulan sorulara verilen cevaplar beni doğru bildiğim yanlışlardan çevirdi. (Keşke 15 sene önce de benimle olsaydınız.) Neler yemeliyiz kısmında mutfaktaki yaratıcılıklarımız arttı. :) Yeni dostluklar kazandık.

-Bebeğinizi blw yöntemi ile beslemeye karar verdiğinizde ona ilk olarak sunduğunuz yiyecek neydi? Bu sırada bebeğiniz ile hafızanızda yer alan özel bir anınız var mı?

İlk besinimiz havuçtu. Daha öncesinde de tattığı besinler olduğu için tadım aşamamız biraz hızlı ve acemice oldu. Aynı zamanda kahvaltı öğünü de sunuyordum. İlk zamanlar elini bile sürmediği brokoliye daha sonrasında balıklama atlamıştı, somon balığını yalayıp yutar hale gelmişti. İlk aklıma gelen cımbızlama hareketiyle o küçük bezelye tanelerini yemesiydi. Tarhana çorbasını avuçlayarak yediğini, yoğurtla saç, yüz maskesi yaptığını da gördü bu gözler. :) Banyoda yumurtaları saçlarından toplamıştım.

-Blw yönteminin bebeğinize kazandırdıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ömer Asaf lider ruhlu bir çocuk her işi kendi yapmak istiyor. Yemek hazırlarken “Oooo!” diye masadaki yiyeceklere atlıyor, sevdiklerine ölüp bitiyor. Yemek hazır olduğunda herkesi masaya çağırıyor hep beraber oturuyoruz. Bizi müthiş taklit ediyor, hep beraber aynı masada aynı yemeği yiyoruz.
Etrafımdaki insanlar hayretle Asaf'ı izliyor. Dışarıda yemek yeme bizim için çok kolay. Arada yemediği dönemler olsada açlık tokluk hissi oluşmuş durumda.

-Zaman zaman zorlandığınızı hissettiğiniz oldu mu? Blw sizi en çok hangi noktalarda yordu?

Aksine hiç zorlamadı. Her öğün yıkadığım günler de oldu, onun yediğini gördükçe kirlenmesinden zevk alıyordum. Bırakın kirlensin, o anın keyfini çıkarsın BLW de kirlenmek güzeldir. :) En kötü temizliği 15 dakikaydı. Onun tabağını zevkle hazırlıyorum, karşılıklı yemek yiyoruz, peşinden koşmuyorum.

-Blw yönteminin beslenme dışında bebeğinize kattığı farklı şeyler olduğunu farkettiniz mi?

Ömer Asaf’ın şuan 2 yaşına 20 günü var. Usta bir blw ci. Birlikte yemek yemek bizim için oldukça keyifli. El göz koordinasyonu, ince motor gelişimi daha ileride, el becerisi oldukça iyi. Koku duyusu gelişti; bahçedeki çiçekleri, sebzeleri elleyip kokluyor. Sıcak-soğuk, büyük-küçük kavramları oluşmuş durumda. Mutfak işlerinde ufak rolleri var (bezelye, barbunya gibi taneli sebzeleri ayırma, yumurta kabuğu soyma, kek çırpma, yemeğe tuz, biber atma, balkondaki çiçekleri sulama...) Keşfetmeye açık bir bebek.