1 Yaş Sonrası BLW

Öncelikle sizi tebrik ederiz 6-12 ay arasında BLW ile ek gıdaya geçmek sabır ister ve bu sabrı gösterdiğiniz, bebeğinize güvenip fırsat verdiğini için çooook tebrikler. Şimdi daha da eğlenceli günler başlıyor çünkü seçenekler artıyor😊

Bölüm 1: Beslenme

Anne sütü, Sağlık Bakanlığı tavsiyesine göre +12 ay için %50 oranındadır ve en az 2 yıl emzirmeye devam edilmesini önerir. 2 yılın sonuna doğru BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bir bebek yavaş yavaş anne sütünden kesilir ve bunu kendi kendine yapar. Lütfen bebeğiniz kendisi sütten kesilmeden siz kesmeye zorlamayın kontrolü ona bırakın.
Memeye güveniyor/ ek gıda az yiyor” vb. diye düşünmeyin. Ömür boyu yiyecek ama anne sütü alımı kısıtlı bir süre. Anne sütü +12 ayda besin ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşıladığı ispatlanmıştır.
12 ay sonrasında bebeğiniz 3 ana öğün 1/2 ara öğün alabilir. Tüm öğünleri aynı saatlerde vermeye dikkat edin lütfen. Böylece öğün anlayışı tamamen oturur.

Gün boyu atıştıran bir bebek yerine sabah-öğle-akşam düzgün öğün yiyen bir bebeğiniz olur.

Ara öğünleri meyve veya yoğurt/kefir/ayran şeklinde yapabilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltısı-öğle arasına bir ara öğün koyarsanız ve öğle yemeğinde az yediğini görürseniz bu kuşluk ara öğününü iptal edebilirsiniz. Ara öğünler bebeğinize kalmış.
Mamayla beslenen bebekler için devam sütünü +1 yaşta kesebilirsiniz. Çünkü zaten ihtiyacı olan süt ürünlerini mayalı olarak yoğurt/kefir/ayran/peynir olarak gün içinde tüketiyordur. “Devam sütü” mama firmalarının satışlarının devamını sağlamak amacıyla ürettikleri şeker içeren bir üründür ve inanın gereği yoktur. Günde 10-20 cc azaltarak yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Mama ile🔺 beslenen bebeklerde gece beslenmesi 1 yaş sonrasında kesilmesi tavsiye edilir. Özellikle biberon kullanımı süt dişlerinin çürümesine ve damak problemlerine neden olduğu için +1 yaşta uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

Anne sütü farklıdır. Sindirimi daha kolaydır, mamadan farklı olarak doğaldır. Lütfen emen bebeklerde kendisi istemediği sürece gece de memeden kesmeyin. Zaten yavaş yavaş bebeğin keseceğini göreceksiniz. Ancak gecede 20 kez kalkıyorsa ver her kalkışında 1-2 kez meme emip tekrar uyuyorsa bu durum farklıdır. Bebeğiniz “aç” değildir. Bebeğiniz uyku bağlamayı öğrenmemiştir. Uyku apayrı bir konu ama açlıkla uyanmayla uykuyu bağlayamadığı için uyanmayı lütfen ayırt edelim.

1 yaş artık bir çok yeni tadın öğünlere katılacağı bir yaştır. Ay sınırlamaları bir çok gıda için kalkar. Bakla/dut/fıstık için beklemeye devam ediyoruz. Bal konusu çok çetrefilli kimi kaynaklar +2 yaşa çektiler. Son dönemde Sağlık Bakanlığı da +2 yaşa çekecek diye duyumlar alıyoruz. Bu nedenle balı da kontrollü tüketin lütfen. Bunun dışında yeni eklenen tüm gıdaları 3 gün kuralına göre deneyerek eklenmesinde fayda vardır. Çilek, domates, ananas, portakal, limon, yumurta akı vb. mutlaka 3 gün deneyelim👍

Yemeklere çok az miktarda tuz eklenmeye başlayabilir. Önerilen doz 1-3 yaş bebekler için günde 1 çay kaşığını geçmemektir. Şeker mümkünse ömrü boyuncu tüketmesin. Rafine/endüstriyel şeker gerçekten zehirdir. Şekeri doğal kaynaklarından yani meyve ve sebzelerden alabilir. İnanın daha fazlasına gerek yok, ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak rafine şeker (esmer şeker dahil) içeren hiçbir gıdayı lütfen evinize sokmayın.

Araç gereç kullanımı

Çatal kullanımı: 10. ay gibi sizin besin batırdığınız çatalı elinizden alıp yemeye başlayan bebeğiniz, 12-15 aylar arası çatalı kendisi batırarak kullanmayı öğrenir. Ancak bazen çatalı batırır, besini çatalın ucundan eliyle alır ve yer. Bunlar çok normal. Siz de önünde yemek yerken çatala batırmayı ve ağzınıza götürmeyi her öğün gösterin.
Kaşık kullanımı: Kaşık tutması ve çevirme hareketini yapması daha zordur. Bu nedenle 1 yaş civarı yanına koyun ancak 15-18 aylar arası kaşığa geçebilir. Daha önce beklemeyin😊
Tabak kullanımı: 1 yaştan önce bebeğiniz tabağa oyuncak muamelesi yapar ama 1 yaştan sonra düzgün kullanmaya başlar. Bu demek değildir ki arada yerleri boylamasın, sıkılıp tabağı yere çalabilir😂 Ama genelde 1 yaş sonrası tabaktan yemeye alışırlar.

BÖLÜM 2 : Olası sorunlar nelerdir, size neler bekler

12-13 ay civarı büyüme ataklarının en beter ataklarından birini yaşar bebeğiniz. Adeta küçük bir ergendir. Daha önce ayıla bayıla yediği bazı şeyleri ağzına bile sürmediği görülür. Israr yok, yemiyorsa yemeyebilir. Öğünde 2-3 sağlıklı seçenek sunun, hangisini isterse onu yesin. Hiçbirini istemezse o öğünü atlayabilirsiniz. Bir sonraki öğün aynı opsiyonlar arasından seçim yapacaktır.
Genel olarak yediği miktarlar azalır. Çünkü büyüme hızı düşer. Bebekler ilk 3 ay gibi büyüseler 1 yaşında 4 yaş kilosuna ve iriliğine varırlar. Bu nedenle büyüme hızı düştüğünden ihtiyacı da azalır ve öğünlerde daha az yiyebilir. Hemen “iştahsız” etiketini yapıştırmayalım.

Araştırmalar göstermiştir ki 16 aylık bir bebeğin ihtiyaç duyduğu besin miktarı 9-10 aylık bebekler aynıdır.

Yani bebek büyüdükçe daha çok yiyecek diye bir durumu beklemeyin.
10. ay civarı başlayan her şeyi yere atmalar artık tepe noktasına çıkar. 12-14 ay arası her şeyi yere atma ve bundan oyun çıkarma dönemi başlar. Bu dönemdeki tepkiniz çok ama çok önemlidir. Eğer sesinizi yükseltir, yapma, atma derseniz veya gülerseniz veya herhangi bir normalde vermediğiniz tepkiyi verirseniz hemen bunu oyuna çevirir. Unutmayın artık bebeğiniz bilinçli, sizin tepkilerinizi ölçüyor. Sizden olumlu/olumsuz herhangi bir tepki gördüğü an size dokunduğunu anlar ve bu geçici hareketi kalıcı bir alışkanlık haline gelebilir. Olabildiğince tepkisiz kalın. Evet çok zor ama siz tepki vermezseniz geçici bir süre. 16. aydan sonra daha sakin konuşarak ikna edebilirsiniz ama 12 aylık bir bebeği konuşarak ikna etmeniz zor.
Tek bir besine eğilimi olabilir. Bayılarak yediği yumurtayı ağzına sokmayabilir. Eskiden et yerken hiç yemeyebilir. Sebze yerken görünce kendini atabilir. Bunlar çok normal. O dönem bebeğinizin vücudunun neye ihtiyacı varsa onu yemeyi tercih eder. Zorlamak yok, sabırla beklemek var. Yemediği bir şey oldu mu yemiyor diye karalar bağlamak yerine bekleyin 1-2 hafta sonra tekrar sunun, kıtlıktan çıkmış gibi yiyebilir. Biz yetişkinler bile bıkıyoruz aynı şeyi yemekten onlar da can, onlar da bıkıyor.

Bebeğiniz artık bilinçli, onu kandırmaya çalışmayın. İnanın bizler kadar hatta belki daha fazla zekiler. Kandırmaya, yemediği bir şeyi türlü hale sokup yedirmeye çalışırsanız, bu sefer yemeğe ve daha da kötüsü size tepki geliştirir.

Yazıyı paylaşmak için;