Sebzeler

KUŞKONMAZ(+7AY)

Kuşkonmaz magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır. C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de bu bitki içerisinde yeterli miktarda bulunur.

Sağlığa Faydaları:

Kuşkonmaz sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için gerekli olan folik asit içerir.

Doğal İdrar Söktürücüdür.

Bağırsak florası güçlenir.

Kuşkonmazın düzenli tüketimi lif açısından zengin olduğu için, bağırsak hareketliliğini artırır. 

Kullanım Alanları

Haşlayarak salatalarda,etin-balığın-tavuğun yanında garnitür olarak, yoğurtla sunabileceğiniz gibi çorbasını veya fırında patatesli ya da farklı sebzelerle yemekler de kullanabilirsiniz.

Kaynak:milliyet.com

asparagus-700153_960_720

SARIMSAK(+7 AY)

Halk arasında, yüzyıllar boyunca birçok hastalık ve rahatsızlığa çare olarak kullanılan sarımsak, günümüzde de, modern tıbbın gelişmediği veya ulaşamadığı yerlerde iştah açıcı, yaraları iyileştirici, tansiyon düşürücü, öksürük kesici, tifo, dizanteri ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir Sarımsak Vitamin Deposu Sarımsağın bileşiminde şekerler, vitaminler (A, B, C), kükürtlü bir uçucu yağ ve içerisinde bol olarak allil sülfür bulunuyor. Sarımsağın özel kokusu ve tadı bundan ileri geliyor. 

Sağlığa Faydaları

Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor.

Yara ve çıbanları iyileştiriyor.

Krampları yok ediyor.

Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor.

Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor.

Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor.

Zararlı bakterileri yok ediyor.

İştahı açıyor.

Nezleyi yok ediyor.

Nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor.

Veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor.

Tansiyonu düşürüyor.

Ateşi düşürüyor.

Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor.

Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor.

İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor.

Kalp adalelerini güçlendiriyor.

Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor.

İdrar söktürüyor.

Vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor.

Safra salgısının salınımını arttırıyor.

Kabızlığı önlüyor.

Saç Dökülmesini yavaşlatıyor.

Sesi güzelleştiriyor.

Kaynak: TK Merdol - TSE Tüketici Bülteni, 1999

Kullanım Alanları

Bebeklere hazırlanan parmak yiyeceklerin üzerine yarım diş sarımsak çok ince sunabilirsiniz . Aynı zamanda yoğurt tadımı yapıldıktan sonra ki denemelerde yoğurda katarak sunabilirsiniz. 1 yaşına kadar yarım diş sarımsak miktarı bebek için yeterlidir.

garlic-545223_960_720

ENGİNAR(6 AY)

100 gram taze ve çiğ enginar 60 kaloridir. Üç gram protein, 7,8 gram karbonhidrat ve 0,2 gram yağ içerir. Kolesterol içermez, posa içeriği yüksektir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir yönünden zengindir ve A, B1, B6, K ve C vitaminleri içerir. 1 orta boy çiğ enginar günlük demir ihtiyacının yüzde 9’unu karşılayacak kadar demir içerir.

Sağlığa Faydaları

Karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynar.

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbreklerin çalışmasını düzenler, vücuttaki istenmeyen sıvıların atılmasını kolaylaştırır.

İçerdiği kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin sayesinde kanser, kalp hastalığı, yüksek kolesterol gibi önemli hastalıklardan vücudu koruyan enginar, içerdiği inülin adlı maddeyle, kandaki şeker düzeyini de düşürür.

Karın ağrısı, mide bulantısı, şişlik hissi, iştah kaybı gibi sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Mide ve bağırsakları temizler.

Vücut hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı da geciktirir.

kaynak:milliyet.com.tr

Kullanım Alanları 

Tadım günlerinde parmak boyutunda kesip, haşlayarak bebeğinize sunabilirsiniz. Enginardaki A vitamininin vücutta kullanılabilmesi için bir miktar zeytinyağı gerekir. Ortalama bir enginar başına bir tatlı kaşığı yağ yeterli. Bu şekilde yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanılması mümkündür. 8 aylıktan sonra yapraklarından dolma sararak bebeğinize sunabilirsiniz.

artichokes-759753_960_720

PANCAR(+6 AY)

Anavatanı Akdeniz olan pancar, sağlık için çok faydalı olan bir kök bitkidir. A,B,C ve P vitaminleri içeren pancar, aynı zamanda demir, fosfor, magnezyum, çinko ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengindir.

Sağlığa Faydaları

Tüm kırmızı gıdalar gibi pancarında antioksidan etkisi olup, kanser riskini azaltıcı etkisi vardır.

 Ayrıca sindirim ve bağırsak sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Kansızlık ve demir eksikliğinde de çok etkilidir.

Kaynak:milliyet.com 

Kullanım Alanları

Alerji riski olmayan bebeklerde 6. Aydan sonra pancar verilebilir. Haşlayarak direkt verilebileceği gibi, salatalarda, kreplerde de kullanılabilir.

beetroot-687251_960_720

TATLI PATATES(+6 AY)

Tatlı patates insan sağlığı üzerinde ihtiyacımız olan B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, D vitamini ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan tatlı patates temel vitamin ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. 

Sağlığa  Faydaları

Yüksek B6 vitamini içerir. Kalp Krizi riskini düşürür.

İyi bir C vitamini kaynağıdır.

Diş sağlığı, sindirim ve kan hücrelerinin yapılanması için büyük rol oynar. Ayrıca yaraların iyileşmesinde ve cildimizin genç görünmesinde faydası çoktur.

Bağışıklık sistemini korur.

Kalp, sinir sistemi ve kemik sağlığını korur.

Kanser ve yaşlanmaya karşı etkilidir. 

Kullanım Alanları

Doğal olarak şekerli bir sebze tatlı patatesin özellikle çocuklar tarafından çok sevilen balkabağı ve patates arası bir tadı vardır. Dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan tatlı patates ile yapılan pek çok farklı yemek çeşidi vardır. Haşlama, fırında, közleme olabilir, püresi, garnitürü, çorbası, salatası ve pek çok yemeği yapılabilir. İyice yıkanmış kabukları yenebilir.

Tatlı patates buharda pişirilince veya haşlanınca vitaminini kaybetmemektedir. Tatlı patatesin önerilen en lezzetli,  besin değerlerini maksimize eden pişirme şekli patateslerin yaklaşık bir santim kalınlığında dilimlenerek buharda 7 dakika pişirildikten sonra tarçın veya karanfil ile tatlandırılmasıdır. Ayrıca buharda pişirilmiş veya haşlanmış tatlı patateslerin üzerine sonradan biraz zeytinyağı eklenerek yenmesi de önerilen bir tüketim şeklidir. 

Kaynak:faydalibesinler.com

 

sweet-potatoes-1310287_960_720