BLW nedir? Ne değildir?

BLW (ingilizce açılımı Baby Led Weaning) Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya Geçiş olarak tanımlanabilir. BLW, bebeğin ek gıdayla tanışması ile başlayan, kendi kendine yemeyi öğrenmesini ve kademeli olarak sütten kesmesini sağlayan bir süreçtir. BLW yöntemi, bebeğin ilk 1 yıl temel gıdasının anne sütü (yokluğunda formül süt/mama) olduğunu savunur ve ek gıdayı ilk 1 yıl “EK” olarak kabul eder.

Neden BLW?

Bebeğin kendi kendine çiğneme becerisi, el becerisi, el-göz koordinasyonunu geliştirir. Sizin sunduğunuz sağlıklı yiyecekleri keşfeder ve ihtiyacı kadar olanı yer.

image

Kaşıkla beslemek kötü bir şey değildir. Ancak bebeğin yediği şeyi keşfetmesini engeller. Püre ya da lapa halindeki yiyecekleri çiğnemeden yutmayı öğrenir. Bu da ileride pütürlü gıdalara geçişi zorlaştırır. Buna karşılık bebeklere kendi kendine yeme şansı verilirse, katı ve büyük parçalı şeyleri yemeyi daha çabuk öğrenirler.

Kaşıkla hızlı yemek yerler. Normal yiyeceklerinden daha fazla yerler. Buna bağlı olarak asıl besin kaynağı olan anne sütü ya da formül mama alımı azalır.

Blw yöntemi ile kendi kendine yiyen bebek, yavaş ve istediği kadar yer. Ayrıca yerken yiyeceklerin kokusunu, dokusunu ve tadını keşfeder. Yemek seçme daha düşük ihtimaldir. Yemek konusu bir inatlaşma konusu olmaz. Televizyon izleterek, parkta salıncakta sallanırken ya da çeşitli oyunlar yaparak yedirmeye gerek kalmaz. Ailecek keyifli yemek yemenizi sağlar.

Blw ne değildir?

Blw iştahsız olan bebeğinizin iştahını açan bir yöntem değildir. Kilo almayan bebeğinizin kilo almasını da sağlayan bir yöntem değildir. Blw yeni bir yöntemde değildir. Öncelikle bebeğin kendi kendine beslenmesidir. Ancak bu mutfak masasındaki koca somun/pide ekmeği kapıp “bana bir kebap dürüm” moduna sokmak değildir. Bebeğin ekmeği, salatalığı, biberi vs ağzına götürebilmesi onun sadece bu yönteme yönlendirilebilecek hazır bulunuşluğu olduğunu gösterir, yapabildiğini değil. Diğer türlü elinizi ya da çorabını yemesi de blw olurdu, değil mi? Blw içinse katı gıdaları ayına uygun seçmeli ve hazırlamalısınız. Sokakta oynayan çocuğuna sepette yarım ekmeğe salça bulayıp salan anneden farklıyız anlayacağınız.
2. olarak sadece yiyecekleri hazırlamak da değildir. Onu yemek kültürüne de adapte etmektir. Günlük hayatınızda yatakta ya da aracınızın içinde yemek kaşıklamıyorsanız çocuğunuzu da yürüteç vb. aparatlarda ya da yatar pozisyonda yemeğe yönlendirmemelisiniz. Blw mantığına uymamanın yanı sıra istenmeyen kazalara da sebep olabilirsiniz.
3. olarak hazır aparatlardan bahsederken kaşık-tabak vb. gereçleri çocuğunuzun sağlığını dikkate alarak metal ve porselen vb. malzemelerden seçmeyin. Özellikle 1 yaşını doldurmamış çocuklarımız için itina göstermenizi rica etmeliyim. Çünkü siz çocuğunuzun eline verene kadar o metal kaşıklar, porselen tabaklar deterjanlarla yıkandı, bulaşık makinelerinde bilimum kimyasala maruz kaldı. Üstüne yapışan deterjan kalıntıları bu kadar küçükken tanışmasını isteyeceğimiz cinsten değil malumunuz. Bunun yanı sıra kırılabilir malzemeleri özellikle kullanmayın çünkü Blw’nin ilk dönemlerinde bebeğiniz yere, duvara atmak suretiyle yiyeceklerin farklı boyutlarını keşfetmeye çalışacak. Bebeğinizi ve kendinizi hatta 3. şahısları olası ev kazalarından korumak adına kırılmayan cinsten yemek araç-gereçleri edinin.
4. husus ise bütün bunlarla birlikte yiyecekleri de püre haline lütfen getirmeyin. Bu yöntemde amaç, bebeklerin yiyecekleri görüp tanımasıdır. Eğer siz önünüze yeşilin türlü tonlarını barındıran bir püreden soğanı, kabağı, semiz otunu, bezelyeyi ayırt edemiyorsanız bebeğinizden de bunu yapabilmesini beklemeyin. Püre yapmak yerine sebze yemeği şeklinde yapıp kaşıkla yemesi için teşvik edebilir ya da en azından köfte tipi yiyeceklerin içine ağzına gelebilecek boyutlarda doğrayarak sunun. Blendırı bir süre bebeğinizle olan sofralarınızdan çıkarın. Yemek yemeye tamamen adapte olduktan sonra tabi ki püre de verebilirsiniz ama bu da o gün hepiniz o püreden yiyecekseniz sunulmalı.

Yazıyı paylaşmak için;