BLW Türkiye Alerjik Bebek Hikayeleri

Öznur Ertekin ve Öykü Bilge

-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Ben Öznur Ertekin. 35 yaşındayım. Kimya öğretmeniyim. Öykü Bilge adında 16 aylık bir kızım var.

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi?Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Kızımın alerjik olduğunu yoğurt tadımları sırasında, yüzünde ciddi kızarıklık olunca farkettim. Yaklaşık 7 aylıktı. O zaman henüz daha Blw ile tanışmamıştım ve doktorumun önerdiği şekilde ilk yoğurt tadımı ile başlamıştım. Yüzünde çok ciddi kızarıklık olunca bir sorun olduğunu farkettim. Birkaç hafta sonra yumurta sarısı tadımında da aynı tepkiler olunca,bir sure ek gıdaya devam etmeme kararı aldım.Şu ana kadar da ciltte kızarıklık dışında başka bir tepki olmadı. Hemen İzmir de alerji uzmanı bir hocadan randevu aldık. Ek gıda sürecinde kızımın tepki verdiği besinleri tablo halinde düzenliyordum.Doktorun teşhis koymasında bu notlar çok etkili oldu. Şu anda süt alerjisi geçmiş durumda. Yumurta akına hala yüksek seviyede alerjisi var Bilgenin. Düşük düzeyde de yumurta sarısina var.

-Alerji sürecini anne sütü mü,formül mama ile mi devam ettirdiniz?

Alerji süreci boyunca sürekli anne sütü aldı Öykü Bilge. Ben katı bir diyet yapmadım. İlk başlarda her sabah kahvaltı da 1 yumurta yiyordum. Ama kızım da geceleri aşırı bir huzursuzluk ve uykusuzluk problemi olunca yumurta yemeyi bıraktım ve kızımın huysuzluğu azalınca sebebini anlamış oldum. Doktora da danışarak sadece yumurta yemedim. Pişmiş yumurta içeren gıdaları da bir süre yemedim ama yediğimde bir sıkıntı olmayınca doktor yiyebileceğimi söyledi. Kızım bugüne kadar hiç formül mama ya da alerjik bebeklerin aldığı mamalardan almadı. 9.ay civarı kilo alımı düştüğünde doktor mama tavsiye etti ama ısrar etmedi. Bilge’ye düzenli menüler oluşturarak süt ve yumurtadan alamadığı vitaminleri de telafi ettim.

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

Ek gıdaya geçiş sürecinde alerjiyi fark etmemiş olmam bir yandan da avantaj oldu. Çünkü yeme alışkanlıkları henüz oturmamıştı ve bilinçli olursak bu süreci az hasarla atlatabilirdik. Alerjiyi öğrendiğimde yaşadığım şaşkınlık, üzüntü ve belirsizlik yerini beslenme konusunda bilinçlenmek için araştırmalar bıraktı. Sütsüz, yumurtasız tarifler araştırdım. Yaptığım yemeklerde de birkaç gıdayı karıştırmak yerine, tek tek besinleri kullanıyordum. Tüm gıdalardan ilk etapta korkuyordum. İlk başlarda sürekli kaka kontrolü yapıyordum.

-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Neler yapabilirim diye araştırırken facebookta Blw Türkiye grubuna rastladım. İlk başlarda neler oluyor yahu bu bebeler nasıl böyle besleniyor diye kısa bir şaşkınlık evresi geçirmedim değil 😊 “Ben geç mi kaldım acaba” derken, “ hadi bakalım hiçbir şey için geç değil, doğra parmak parmak patatesleri haşla, koy kızın önüne” dedim.Hep hayalim olan kızımın kendi kendine beslenmesi için ilk adımı attım. Eşim ve ailem başlarda çok korktu,destek veren kişi sayısı azdı. Kızım 4 aylıkken çalışmaya başlamıştım. Eşimle dönüşümlü bakıyorduk. Ben yokken eşim klasik besliyordu. Ama ben inatla kızımın, kendi kendine yemesi için teşvik ettim. Çok faydalandım sayfadan, çok güzel tarifler aldım. Kendime güvenim geldi. Aynı dönemde alerji yaşam platformuna da üye oldum. Dedim ki ne kadar güçlü hemcinslerim var. Çok katı diyet yapmıyordum sadece kızımın ilgisini yemeğe çekmeliydim. Ek gıdaya geçtiğimiz ilk andan itibaren zorunlu haller dışında mutfak dışında ve mama sandalyesi haricinde bir yerde yemek yemedi. Ev battı, üstü başı battı ama hem o keyifle yemek yedi hem de ben keyifle onu izledim.

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

Alerjik bebekte ek gıdaya başlarken zorluklar mutlaka var. Her gıdada bir tedirginlik oluyordu. Doktor da üç gün kuralı ile gitmemizi tavsiye etti. Yavaş yavaş çeşitler artıkça bu süreç daha keyifli hala geliyordu. Aynı zamanda çalıştığım için çok zorlandım. Ama iyi ki zorlanmışım. Püreyi hiç sevmeyen kızım, beni kendi yönlendirdi ve cesaret verdi aslında. Şunu da belirtmeliyim: Süt alerjisi vardı kızımda ama keçi sütüne karşı hiç reaksiyon vermedi. Köyden sıcak sıcak sağılır sağılmaz eve geliyordu süt. Kızım süt alerjisi geçene kadar her gün 1 su bardağı ev yapımı keçi yoğurdu yedi. Değerleri hep kontrol altındaydı, hiçbirinde sıkıntı yoktu. Kendi yaptığım bol kıymalı mantiyi çok seviyordu. Öğünlerde grupta ki menülerden ve alerjik bebek annelerinin tavsiyelerinden çok faydalandım. Protein, karbonhidrat ve sebze üçlüsünü birlikte vermeye gayret ettim. Haftada 3-4 kez kırmızı et yedi.

-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz?

Menü hazırlarken yaşadığım zorlukları alternatifler bularak aşmaya çalışıyorum. Keçi yoğurdu bizim için kurtarıcı oldu. Yumurta yerine demir içeren gıdaları özellikle de kırmızı eti bol tüketmesini sağlıyorum. Çok fazla hamur işi tarif yapmıyorum, un çok tüketmesin diye. Ama zaman zaman yumurtasız bisküviler yapıyorum. Bilge sebze ve meyve seviyor. Ev yapımı yumurtasız tarhana ve makarna seviyor. Günde 3 ana öğün ve iki ara öğün yemek yiyor. Çoğu zaman günlük hazırlamaya gayret ediyorum. Ama bazen akşam yediği yemeği ertesi gün öğlen verdiğim oluyor.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

Blw uygularken ailem çok destek olmadı,hep bir korku vardı. Genelde püreyle beslememi ve kirlenmemesi için de blw yapmamı tavsiye ediyorlardı. Çalışma saatlerim el verdiğince 3 saatte bir eve gelerek kızımın yemeklerini kendim sunuyordum. Benim evde olmadığım sürede ise maalesef klasik usul besleniyordu. Annem başlarda “bırak eline yemek vermeyi, sen yedir karnı bir güzel doysun” diyordu. Artık tam tersine “eline ver,kendi yesin” diyor.

-Bebeğinizin gelişimine blwnin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Blw kızımın merak duygusunu destekledi. Gıdalardan korkmamasını sağladı. Eline aldı; yüzüne sürdü; bazen mıncıklayıp yere attı; ama eninde sonunda onu yediğinde doyduğunu keşfetti. 1.yaşında onun için yaptığım sütsüz, yumurtasız doğum günü pastasını çatalıyla yerken, hem onu 1 yaşına sağlıkla getirmenin verdiği mutluluğu yaşarken hem de kendi kendine yemesinin verdiği hazzı yaşıyordum 😍Alerji çok zor bir süreç..Psikolojik olarak da insanı çok yoran bir hastalık. Bağışıklık sistemi ile doğrudan ilgili olması nedeniyle alerjik bebeklerin özellikle bronşit gibi hastalıklara yakalanmaması lazım. Bilge 16 aydır çok şükür sadece 1 kez hafif bir burun tıkanıklığı yaşadı. Biraz izole bir hayat sürdüm. Manisa kışın çok soğuk oluyor, fazla dışarı çıkmadık evde oyunlar oynadık. Hasta kimseyle muhattan etmedim. Hapşıran biriyle bile yan yana gelmedi. Abarttığımızı düşünenler de oldu ama sonuçta içim böyle rahat etti.
Ayrıca ; alerji parmak izi gibi...her bebeğin ki kendine özgü...Bizim hikayemiz sizi yanlış yönlendirmesin. Her zaman öncelikle doktorun da tavsiyesi ile kendi inisiyatifimizle ilerledik. Mutlaka bir uzman size yol gösterici olsun. Alerji, Blw’ ye asla engel değil. Yeter ki araştırın, deneyin, korkmayın. Tüm Blw ailesine teşekkür ederim..Kocaman sevgilerle ❤

IMG-20160803-WA0018

Sümeyye Gogan ve Amine Serra

-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

İsmim Sümeyye Gogan. 1987 doğumluyum. Türkiyeye 5 yıl önce gelmiştim, Başaksehir, İstanbul’da ikamet ediyordum. Siyasi Bilimler/Ingilizce Literatur mezunuyum. Avustralya’da doğdum ve büyüdüm. Üniversite hayatımdan sonra evlenip Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiştim eşimle. Ancak sonradan Avustralya’da Yüksek lisanslarımızı tamamlamaya karar verdik.

Geniş bir ailede büyüdüm.Dolayısıyla yemek bizim hayatımızın büyük bir parçasıdır; yemeyi ve yedirmeyi çok seviyoruz. Fakat lise yıllarımda yemek ile sağlıksız bir bağ kurdum ve dengesiz beslenmeye başladım. Ta ki evlendikten sonraya kadar...Spor yapmaya ve düzenli beslenmeye gayret gösterdim.

Kızımın ismi Amine Serra ve su an 16. Aylık. BLW 6. Ayindan itibaren uyguluyoruz.(ek gıdaya ilk başladığı hafta)

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi?Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Kızımın 2 aylıkken alerjik olduğunu anlamıştım. Her emzirdiğimde sürekli fışkırarak kusardı (projectile vomiting) ve kasılırdı. Uykuları çok hafif ve düzensizdi. Üstelik gaitası mukusluydu. İlk etap’da (deneme ve yanılma) yoluyla, diyetimden yumurtayı,süt ve süt ürünleri tamamen kesmeye karar verdim. Sonra kan ve gaita testleri bunu doğruladı.

Yedinci ayında susam alerjisini tespit ettik. Vücudunda ürtikerler oluşuyordu. 8. Ayda dana etine alerji olduğunu gördük ve belirtileri vücudunda egzama ve kaşıntı idi. 9. Ayda kakao ve tarçın alerji olduğunu gözlemledim. Yüzünde kızarıklar, ve gaitasında mukus vardı.

-Alerji sürecini anne sütü mü,formül mama ile mi devam ettirdiniz?

Kızımın doğduğu günden itibaren hep anne sütü verdim. Bugüne kadar anne sütü ile devam ettim. Anne sütünün alerjiye en büyük şifa kaynağı olduğunu düşünüyorum ve hissediyorum.

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

ilk etapta kestiğim gıdalar:

- Süt ve süt ürünleri
- Yumurta
- Tavuk
- Dana eti
- Beyaz un ve seker
- Elma hariç tüm meyveler ve kırmızı sebzeler (kırmızı lahana, turp, kırmızı biber)
- Fındık, fıstık,
- Kakao, tarçın
- Susam

1. Bu süreçte daha dikkatli yemeye başladim. Kendimi enerjisiz ve halsiz bırakmadan yemeklerimi itina ile hazırlardım.
2. Haftalık tablo hazırlayıp hangi gün neyi ne kadar yiyeceğimi ayarlardım. Bu şekilde kızıma hangi besinlerin dokunduğunu tespit edebiliyordum.
3. Günlük tutma alışkanlığı da edindim.
4. Paketli gıdalara daha şüpheli yaklaşırdım.
5. Dışarı çıkacağımız vakit besinlerimi önceden hazırlardım ve yanımda götürürdüm. Alışveriş merkezlerin yemekhanesinde ve restoranlardaki bulunan garson ve aşçılara sürekli soru sorardım. Kızımın alerjik olduğunu anlatıp,yiyeceği besinlere alerjik besiblerin teması olmaması için rica ederdim.
6. Multivitaminleri kesmek zorunda kaldığım için (DECAVIT sut içeriyor) günlük ek olarak kalsiyum ve biotin vitaminleri alıyorum.

-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Ek gıdaya geçiş donemi çok önemliydi ve bunun için sürekli grupta bulunan arkadaşlarla temasa geçiyordum. “O tabak bitecek mi” kitabını okuduktan sonra üye olmaya karar vermiştim bu gruba. Bu yönteme yönlendiren en büyük etkenler: kızımın daha bağımsız yemeye, yemek seçmemeye ve yemek ile daha sağlıklı bir bağ kurması ümidiydi. Üstelik benim gibi düşünen ve hisseden arkadaşlarla ayni (sanal) ortamında bulunmak beni rahatlattı. Empati ve anlayış en büyük gücümüz. Bunun yanı sıra da kızıma hazırladığım özel menüleri ve tarifleri bu grupta paylaşmaktan çok zevk alıyordum.

Hiçbir zaman kendimi kaşıkla besleyen anne olarak görmedim. Kızımın seçeneklerine ve düşüncelerine saygı duyduğum için onu bu kadar erken yaşta kaşık mamayla zorlamak istemedim. ileri zamanda başka psikolojik ve fizyolojik sorunlara zemin hazırlamak istemedim.

Ona her besinin ayrı bir tadı, dokusu ve kokusu olduğunu öğretmek istedim. Sevdiği ve sevmediği yemekleri ayırt edebilme kabiliyeti tanıtmak istedim. En önemlisi de sağlıklı ve sağlıksız yemek seçiminin hayat boyu önemli olduğunu öğretip, bedeninin ve beyninin birer emanet olduğunu ve bunları en sağlıklı şekilde bakmanın yol haritasını çizmesini istedim.

Yemek saatinde hep beraber aynı masada yiyen bir mutlu aile kurmak istiyordum. Kızımın kendi mama sandalyesinde bulunup hem yemeğğini yemesi hem de bizimle irtibata geçmesi heyecanlandırıyordu beni. Bunlar hepsi etkili olmuştur.

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

En büyük zorluk klişe olan yemekleri sunamamam. Sosyal medyada, televizyonda, dergilerde veya çevremde sürekli yumurta, peynir, yoğurt, kefir gibi gıdalarla beslenen çocuklarla doluydu. Bunları görüp ama uygulayamam üzüyordu beni.

Üç gün kuralı uyguladığım günler evden çıkmamaya karar vermiştim. Bazı günler kızımı o kadar yakından izlerdim ki gelişiminde ‘normal’ olan belirtileri bana bir ‘alerjik belirtisi’ gibi gelirdi. Her nefes alışında, bez alımında, gece uykuya geçtiğinde hep başındaydım olur ki bir şeyi atlarım diye.

Eşim ve benim dışımda hiç kimse (annem dahi!) kızıma yemek sunmazdı ve sunacakları vakit ortak kurallarımıza uygun hareket ederlerdi. Her besin ve miktarı kontrollüydü çünkü. Tüm denemelerimizi sabah yapardım. Eşim de sürekli destek oluyordu ve benim olmadığım günlerde benim kadar yakından takip ederdi ve çevremizdeki aile ve arkadaşları sürekli bilgilendirirdi.

Dokunduğunu düşündüğüm besini de 1 ay sonrasına ertelerdim. Önce tekrardan kendi diyetime eklerdim 3 gün bekledikten sonra sütümden etkilenmediyse kendine verirdim. Önce ağız kenarı, sonra dil en son da lokma olarak eline verip dokusunu, kokusunu ve tadını almasına izin verirdim.

Normalde BLW kurallarına uygun 1-2 ay sürecek olan gıda denemeleri alerjik bünyeli çocuklarda daha uzun sürebiliyor. Örneğin; Kızım 17. Ayında doktor tavsiyesiyle yumurta denedi. Hala inek süt ürünlerini denemedi.

-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz?

ilk etapta kızım hangi gıdayı deniyorsa ben de o gün o gıdayı alırdım ve bunun yanı sıra onun sağlığını tehdit etmeyecek veya ona dokunmadığı gıdaları tüketirdim. Eşime ayrı menüler hazırladım tabii ama bizden uzak olmazdı. Örneğin; kızım buharda pişmiş kabak yiyorsa, bende aynisini yerdim esime de salçalı/baharatlı/dereotu sulu yemeğini pişirirdim. Esim bizim hikayemizin bir parçası olmak istiyordu ve kızımın ona destek olduğunu göstermek istedik. Kızımın yiyebilecek gıda listesi uzadıkça bize daha çok moral oldu. Menülerimiz zenginleşti ve kızım da farklı dokularla tanıştı.
Pişirme yöntemi olarak her zaman onun tencere, tava, kaşık, spatula ve benzer araçlarını hep ayrı tutmuşumdur. Bulaşık makinasında yıkamazdım.

Yemeğini evde hazırlayıp dışarıda sunacağım vakitlerde tek kullanımlık malzemelerini de yani sıra götürürdüm. Oturacağı mama sandalyesine streç film çekerdim ki başka besinler ile temasa geçmesin.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

İlk zamanlarda çoğu insan garipsedi. Bazıları kızımın ağzına kaşık götürürdü ama o reddederdi. Kızımın kendi yeme kabiliyeti olmadığını (o bir bebek!), kendi seçeneklerini yapamayacağı (o ne anlar yemekten!? Ver kemik sulu çorbayı şifa olsun!), yemekler boğazına takılıp öleceği (öğürme refleksi olmaz ki! Boğulur el kadar çocuk!), mama sandalyesi için daha küçük olduğunu (onun boyu kaç ki sandalyeye oturacak hem kalçası çıkar !) , besleyici çorba/mama/muhallebi vermemem onun zeka geriliğine ve zafiyete yol açabileceğini bile söylediler.

Ben hiçbir zaman kızmadım ve alınmadım ama sabrettim, anlattım ve bilimsel kaynaklara sürekli yönlendirdim. Çok zaman da BLW yapmak için cesaret verdim.

Kızım daha cesur oldukça, kendi çatal/kaşığını kendi tuttukça, yemeklerindeki sebzeleri, proteinleri ve karbonhidratları daha düzenli yedikçe ve bunu mutluluk ile yaptıkça aslında hem bizim gücümüze güç kattı hem de etrafımızdaki insanlara adeta bir bilgi kaynağı, referans oldu.

Şu an kızımın kendi yemeklerini yemesi, seçmesi, isimlerini hem İngilizce hem de Türkçe söylemesi, miktarını sayması (1 apple/elma, 3 mandarine/mandalina, 2 /uzum/sultana vs.) insanları hayrete düşürüyor ve artık alkışlıyorlar onu. Sürekli bilgi edinmek istiyorlar ve BLW uygulayan bir anne olarak ‘Çocuklarına güvenmelerine ve doğal olan güçlerine inanmalarını söylerim.

-Bebeğinizin gelişimine blw’nin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Kızımın fiziksel gelişimi her zaman normaldi. Blw yöntemi sayesinde de daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Boyu/Kilosu yani sıra zihinsel ve fiziksel kabiliyetlerini de etkilediğini düşünüyorum. İnce motor becerileri, yemek ile olan ilişkisini, dil gelişimi ve en önemlisi alerjik olan bazı gıdalara tolerans oluşturması en büyük katkısıdır. Geçen hafta kızım yumurta ve susama olan alerjisini atlattı. Süt ve süt ürünlerine olan alerjisi hala devam etmekte.

13936533_10209953978027604_954421544_n

Zuhal Er Çep ve Masal

-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

31 yasinda, pilates eğitmeniyim. Kızım Masal, 25 nisan doğumlu, 15 aylik. 6.5 ayda blw ile ek gıdaya geçiş yaptık.

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi?Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Doğduğundan beri kakasında mukus vardı. Ama ön süt olabilir, normal diyerek doktorlar önemsemedi. Sonrasında kaka da minik minik kan görünce alerji olduğu kesinleşti. Yaklaşık 5.5 aylıktı. Süt ürünleri, yumurta, fıstık, patates, muz, brokoli, avokado o dönemde alerji yaptığını tespit ettiğim besinlerdi. Çoklu besin alerjisi teşhisiyle beraber tropik meyvelere alerjisi olduğu da anlaşıldı. Alerji kakada mukus ve kan olarak belirti gösterdi. Bu tepkiler, ek gıdaya başlamadan önce benim beslenmeme bağlı sütümden geçip kızıma dokunan besinlerdi. Kızıma 7.5 aylıkken yumurta tadımı yaptım, tepki hırıltılı öksürük şeklinde gösterdi kendini. Şuan tüm bu belirtiler geçti. Sadece süt ürünü tükettiğinde kakada mukus oluyor. Löp mukus ve kan olmadığı sürece tek başına mukusu artık önemsemiyorum.

-Alerji sürecini anne sütü mü,formül mama ile mi devam ettirdiniz?

Sadece anne sütüyle ilerledik.

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

2 ay kati diyet yaptım. Sonrasında ek gıdalara geçtiğimizde ilk Masal' a verdim, ona dokunmuyorsa kendi diyet listeme ekledim. O şekilde ilerledik.

-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Ek gıdaya geçmeden araştırırken blw ile tanıştım. Sonrasında kitabi okudum. o süreçte blw türkiye facebook grubuyla karşılaştım ve faydalandım. Çocuğun gelişimi için kesinlikle faydalı olacağına inanarak blw ile ilerlemek istedim. Bebeğim de kesinlikle kaşık kabul etmeyen bir bebekti (sağılmış süt, d vitaminini kaşıkla verme girişimleri her zaman başarısızlıkla sonuçlandı). Klasik gitmeyi tercih etseydim büyük olasılıkla tv karşısında ellerini tutup birinin de ağzını açıp yemek yedirdiğim bebeklerden biri olurdu 🙂

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

Deneme günlerinde alerjiyle ilgili bir sıkıntı olmuyordu. Sıkıntı 7.5 aydan sonra öğüne geçildiğinde yaşandı.

-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz?

Süt ürünleri ve yumurta yenilmediği zaman kahvaltı öğünü diye bir öğün olmuyor. O yüzden günde iki öğünü öğle ya da akşam yemeği ve bir ara öğün olarak planladım. 1 yaş sonrasında 3 öğüne geçildiğinde kızım artık yumurta yiyebiliyordu. Kahvaltıyı o şekilde dahil ettik. Daha çok buharda sebze ve kuzu eti olarak ilerledik blw de. Evde pişen tencere yemekleri. Bakliyat, pirinç, siyez bulguru gibi. Maceraya girmedik, normal evde pişen tencere yemekleri yaparak ilerledik.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

Hala tepkiler alıyorum. Özellikle aile büyükleri, kızım hala boğulacak diye korkuyor 🙂 Onun dışında kaşık, çatal kullanımındaki ilerleme insanlarda pozitif duygular uyandırsa da, az yiyen bir bebek olduğu için kilo, boy, vs. için hep blw suçlanıyor. Klasik yedirmememin çocuğun büyümesini engellendiği düşünülüyor. Ah! biraz iştahlı bir bebek olsa, yüzlerine çarpacağım ama 9. aya kadar gayet iyi yiyen kızım bir an da yememeye başladı ve arada yediği dönemler olsa da genel olarak yemeyen bir bebek haline geldi. Gecen hafta bir incik yerken bu hafta ağzına hiçbir şey sürmedi. Bu da etrafın blw ye bakışını değiştiriyor tabi..

-Bebeğinizin gelişimine blw’nin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Çocuğun gelişimine pozitif yönde etkisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle motor gelişimi klasik giden bebeklere göre daha önde gidiyor. Kızım,8. Ayı doldurmadan minik parçaları ağzına götürebiliyordu ,Pirinci tek tek yiyordu vs.
Tv, tablet, telefon olmadan yemeğini yiyen- yani pek yemiyor ama yiyeceğine inancım tam 🙂 - bir çocuğum var şu anda. Çatal kullanabiliyor. Kaşıkla da döke döke de olsa yiyor.

Yağmur Kaya ve Mert

-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba , Ben Yağmur Kaya . 26 yaşında özel sektörde çalışan bir anneyim . Mert’in doğumundan sonra doğum iznim biter bitmez çalışma yaşamına geri döndüm. Oğlum şuan 1,5 yaşında .( 17 ay 8 gün ) 10,5 ayda başlayan süt alerjisine yaklaşık 2 ay kadar önce veda ettik. Darısı bekleyen tüm alerjik annelerin başına .

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi? Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Bu soru bizde biraz karışık...
Doğumundan beri yüzünde pütürler vardı aslında ama normaldir geçecek diye bekledik. 3,5 aylıkken bu pütürler arttı ve vücuduna yayıldı. Ancak başka hiçbir belirti yoktu alerji için . Doktoru bize ‘’inek sütü alerjisi’’ hakkında bilgi verdi ve kan tahlili yaptırdık. Sonuçlar çıkana kadar yine de önlem olması amacıyla diyet yaptım. Sonuç negatif çıktı .Ancak 2 haftalık süreçte pek bir düzelme gözlemedik. Diyeti bozduk ,sadece atopik ciltler için olan bir nemlendirici kullandık. Başka bir sorun yaşamadık.
10,5 aylık olduğunda vücutta yer alan pütürler yerini kabuklu yaralara bıraktı. Bu sefer tekrar tahlil yapıldı. Evet test pozitifti tam hatırlayamıyorum ama yüksek olmayan bir seviyede süt ve ürünlerine alerjisi vardı. Ama ben test çıkana kadar boş durmadım okudum, araştırdım sorularımı hazırladım , test sonuçları için gittiğimde doktoru dinledikten sonra tüm sorularımı sordum, cevaplarımı aldım. Aklımda kalan tek şey alerjinin 1 yaşa yakın atağa geçmesi 1,5-2 yaş sürecinde yavaş yavaş yok olduğunu söylemesiydi. Bana 0 kaçak bir diyet yaptırabilirsem 1,5 yaş gibi her şeyin düzeleceğini söyledi.

-Alerji sürecini anne sütü mü,formül mama ile mi devam ettirdiniz?

4 aylık olana kadar Mert’in aşırı kilo kaybı olması sebebiyle meme+mama şeklinde ilerledik. Raporumuz olmadığı için ilk alerjik mamamızı doktor verdi ve bana nasıl bir yol izlemem gerektiğini anlattı. Elbette deneyimsizlik sonucu hüsran oldu. İkinci evrede ise sadece alerjik mama kullandık.

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

Ağzına koyduğu her lokma ekmek dahil benim elimden çıktı. Paket gıda konusunda hepimiz zaten katıyız . Dışarıda yemek yiyeceksek bile onun yemeğini muhakkak taşıdım. Malum eser miktar bile zarar verebiliyor.

-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Ay olarak Mert'ten büyük bebeklerin instagramda #blw etiketiyle yemek yemelerini izlemeye başladım. Bu bana heyecan verdi. Çünkü bir bebeğe ya da çocuğa kaşıkla az az yemek yedirmek ilk etapta yaşasin! ellerimle besliyorum havası yaratsa da sonra zorlayacaktır. Bu sefer tüm videoları izlemeye başladım ve bir süre online Blw seminerine katıldım. Tadımlar sürecinin nasıl işlemesi gerektiği, hangi gıda kaçıncı ayda gibi tüm kafamdaki sorulara yanıt buldum . Sonra Blw Türkiye grubunu buldum 😍 Bildiklerimi teyit ettim. Bolca video izledim ,bazen de paylaştım ☺️

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

Gida denemeleri yaparken alerji yoktu. Yani biz yok zannediyorduk. 3 gün deneme şeklinde ilerledik, ama mesela alerji diyeti bozarken yaptığım denemeler 4-5 günlüktü.

-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz?

Yoğurdunu peynirini, tereyağını rahatça yedirdiğim bir çocukken bir anda yedirmeyi kestik. Önce bir ben ne yapacağım oldum . Sonra vakit buldukça tarifleri uyarlamaya başladım. Alternatifler bulunuyor . Örneğin kek yapacağım zaman, yoğurt yerine su yada havuç püresi kullandım. Vegan tarifler oldukça faydalı oluyor.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

Aleni tepki gösteren olmadı. Hatta oğluma bakan kayinvalidem destek verdi bana . İlk etapta besini püre yapmadan eline bütün olarak veremedi ama tutup püre ya da bulamaç yapmadı . Kendi babam başka şehirde olmasına rağmen sürekli söylendi: '' ah boğazına kaçacak! bu ne böyle mağara adamı gibi '' diye 😂 Sonra Bir gün biz kahvaltı yaparken aradı.Merti izlettim, hayran kaldı 🙈 En büyük şovunu doğum gününde yaptı. Tüm yakınlarımızın yanında, mama sandalyesine oturdu ve sakince yemeğini yedi. Herkesten güzel tepkiler aldık.

-Bebeğinizin gelişimine blw’nin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu bir kazanım 😍 gruba da yazmıştım sanırım: 9 ay kontrolünde doktoru gelişim ve özgüvenini onun Blw yapmasına bağlamıştı. Fırsat verdiğimiz sürece her şeyi yapabilecek bir yetenekleri var . Özel zamanlar haricinde oturup yemek yiyebiliyorsak sebebi Blw'dir .

Tuğba Köksal Alagöz ve Arhan

-Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz.Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhabalar... İstanbul'da yaşayan, aktif olarak çalışan, 2 yıl gibi -bana göre uzun bir süre- uğraşıp, şükür ki sonunda anne olmuş bir öğretmen,şimdilerde bebeğine bakmak için mesleğine ara vermiş bir anneyim.Oğlum Arhan Temmuz 2015 doğumlu.Doğduğu andan itibaren emen,gazlı ve sonunda da alerjik bir bebek☺

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi? Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Oğlum da gaz problemi var, uykusu o yüzden sıkıntılı diye düşündük aylarca..Akşam üstü ağlamaları artıyor,ilk uykusuna yatınca sık sık çığlık atarak uyanıyordu.Kaka yaparken köpüklü,yeşil yapardı.Sonralarda mukus olduğunu farkettim. Araştırmalarım sonucu alerji belirtisi olduğunu öğrendim ve doktorumuza danıştım.Süt ürünleri diyetine başladığımda Arhan 4 aylıktı.Başlarda düzelme olmadı. Çünkü ben paketli gıdaları yemeyi kesmemiştim. Devamında kakada kan görünce,yapılan tahlillerde başka bir sıkıntı olmadığı, alerji olabileceği ihtimali arttı.Diyetimi genişletince( süt ürünleri,kuzu Eti dışındaki hayvansal etler, kuruyemiş, bakliyat, yumurta gibi) çok şükür Arhan'ın kakası ve uykuları düzene girdi.6 aylık olana kadar ben diyet yaptım.6.ayda ek gıdaya geçişi ile birlikte benim yediğim besinleri ilk sırada denedik. Arhan’ a da ve dokunmayan besinlerle devam ettik.

-Alerji sürecini anne sütü mü,formül mama ile mi devam ettirdiniz?

Anne sütü dışında hiçbir mama veya alerji maması almadı çok şükür.

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

Ben diyet yaparken Tabi ki zorlandım. Sütüm besleyici mi gibi yersiz düşüncelerle uğraştım zaman zaman. Çok zayıfladım. Etrafımdakiler de aa neden bu kadar zayıfladın vs diyerek hastaymışım gibi davrandı. Onlara laf anlatmak da ayrı zordu. Asıl zorluk ek gıdaya geçince Arhan'a yedirecek yiyeceklerde çeşit bulma zorluğuyla başladı.9.aya kadar kahvaltı da büyük sıkıntı çektik. Ne zaman ki yoğurt ve peynir(keçi ürünleri) yemeye başladı, biraz daha rahatladık. Ama yine de her meyve,sebze,bakliyatı yiyememem hala stres yaşatıyor bende.

-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Ek gıdaya geçerken benim için en önemli nokta oğlumun dengeli,sağlıklı beslenmesi ve tabi ki yemek yemeyi sevmesiydi. Adminlerimizden Melek Karaca’yı önceden tanıyor, kızı ile yaşadığı ek gıda sürecini yakından takip edip imreniyordum. Arhan'ın ek gıda süreci yaklaşınca ben de gerekli araştırmaları yapıp,eşimi ikna ettim ve grubu daha yakından takibe alıp, yeni başlayanların videolarını izlemeye başladım.ilk yardım videolarını izlerken tek temennim ihtiyacım olmamasıydı ve çok şükür hiç ihtiyacım olmadı🙏🏻

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

Aslında ek gıda da tek sorun çeşit olmaması oldu benim için. Alerji tepkileri çok ciddi olmadığı için miktar konusuna çok takılmadım. Yani zaten tadım günlerinde az az yiyor ve dokunan bir gıda varsa o gece kendini belli ediyor, böylece listeden bir yiyecek daha eksiliyordu. O zaman da yine üzüntü, yine 'eyvah ne yiyecek peki bizim bebe' düşünceleri başa sarıyordu. Ama insan ona da alışıyor zamanla.

-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz?

ilk başta tadım günleri bitince neye uğradığımı şaşırdım. Sonuçta artık öğün hazırlığına başlamam lazımdı. İlk olarak kahvaltı ile başlamaya karar verdim. Fakat süt ürünü yok,yumurta yok tam bir kabustu. Grupta ki alerjik bebek tarifleri hayatımı kurtardı. Bir de yavaş yavaş kendimi geliştirdim. İlk başlarda bire bir tariflerle uygun gidiyordum. Sonra kendim bir şeyler keşfetmeye başladım. Böylece yeni tarifler keşfettim. Tabi ki melek Karacan'ın alerjik kızı için yaptığı yemek tarifleri de bu süreçte bana çok ışık tuttu. Zaten insan elindekilerle yetinmeyi öğreniyor. Bir süre sonra yaratıcı yemekler yapmaya başlıyor. Böylece duruma adapte oluyor.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

Ailemden uzakta olmak sanırım bu noktada bana bir artı oldu. Eşimin de çok hoşuna gitti. Düşünsenize minicik bebeğiniz kendi kendine yemek yiyor. Bir de kız kardeşim ile eşi var en büyük destekçimiz bu yolda.Hatta ilk gün koşa koşa gelip Arhan'ın patates tadımını izleyip, bize destek olmuşlardı. Sonrasında ailelerimizin yanına gittiğimizde herkes şaşırdı tabi. Oğlum o zaman 7 aylık falandı. Kendi başına yemek yiyor(tadım günlerindeyiz hala). Aa! nasıl olur falan diyorlar. Tabi muhalefet kesimi de var. O çocuk doyar mı? Sen de yedir arada. diyen eş dost.

-Bebeğinizin gelişimine blw’nin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir kere damak tadı var, ilk aylardan beri.Yeni bir şey denerken çok temkinli.Suyunu bardaktan içmeye bayılıyor. İki parmağını o kadar güzel kullanıyor ki 11.ayından beri doktoru bile şaşkın. Ona kimse zorla bir şey yediremez. Gözüm arkada değil bu noktada. İyi ki varsın Blw diyorum. Son olarak Blw Türkiye grubuna sonsuz teşekkür ediyorum. Kendi başına yemek yiyen,mide kontrolü kendinde olan bebekler büyütmemize vesile oldukları için☺

Handan Doğan Aktaş ve Elif Mina

-Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden ve bebeğinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Elif Mina kuzusunun annesiyim. Kızım 1 yaşında ve tabi bende anneliğimin 1.yılını geride bırakmış bulunuyorum. 

-Bebeğinizin alerji olduğu ilk ne zaman tespit edildi? Hangi besinlere alerjisi var ve belirtileri nelerdi?

Kızım 3 aylıkken inek sütü alerjisi teşhisi kondu. Huzursuzluk, emerken kendini yay gibi geriye atma ve sanırım en ayırıcı belirti olarak kakada kan ve mukus gözlemledik. İlk zamanlar yumurtaya ve muza da ciltte kızarıklık şeklinde reaksiyon vermişti ama onlara karşı bir alerjisi kalmadı şimdi.

-Alerji sürecini anne sütü mü, formül mama ile mi devam ettirdiniz?

Doktor çok ısrar etse de formül süt konusunda ben sadece anne sütü vererek devam ettim bu süreçte. Tabi sıkı bir diyet yaparak. 3 aydan bu yana süt ve süt ürünlerini beslenmemizden çıkardık. 

-Alerjiye bağlı beslenmenizde neler değişti?

Az öncede belirttiğim gibi süt ve süt ürünleri, yumurta, muz alerjisine veda ettik.
-Ek gıdaya geçiş döneminde sizi blw yöntemine yönlendiren özellikler nelerdi? Bu süreçte grubumuzdan yararlandınız mı?

Blw'yi ilk kez "O Tabak Bitecek mi? "kitabıyla duydum ve tanıdım. Blw türkiye grubuyla daha sonra tanıştım. Tarifler konusunda inanılmaz yararı dokundu bana. Hele hele alerjik bi ebeveyn olarak bulunmaz bir nimet :) Birçok kişi gibi benimde çevremde hep ağzına zorla yemek tıkıştırılan ve akabinde yemek istemeyen, inatlaşan ,yemek saati geldiğinde sinir harbi yaşayan çocuklar vardı. Bu anlamda blw, ek gıdaya olan yaklaşımı ile beni kalbimden vurdu:) Blw'nin bebeklere bir yetişkin gibi beslenebilme imkanı sunması, bulamaç gibi görüntü itibariyle çokta iştah açıcı olmayan şeylere ters ters bakması:)ve galiba en önemlisi bebeğin bir birey olduğunun farkında olup onun tercihlerine saygı duyması.

-Alerjik bir bebekle ek gıda denemelerinin ne gibi zorlukları var?

İlk başlarda bizim işin çok yıpratıcı bir süreçti. Etrafımızdaki sağlıklı bebekler gibi her şeyi tüketememesi beni çok üzüyordu. Ama sonra durumu kabullenince çocuğumun aslında ne kadar sağlıklı beslendiğini düşünmeye başladım.


-Alerjik bir bebek olması nedeniyle yemek menüleri hazırlamada ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz? Bu zorlukları aşmada nasıl bir yol izliyorsunuz? 

Hatırlıyorum da tadım günleri bittikten sonra bi sabah kalkıp pankek yapmaya çalışmıştım, kahvaltı için. Yoğurtsuz, yumurtasız...ve bizim pankek tavaya yapışıp kalmıştı. Grubun işte tam da bu konuda sayısız faydasını gördüm :) Alerji konusundan muzdarip anneler aracılığıyla yoğurtsuz, yumurtasız üstelikte tavaya yapışmayan pankek yapabilmiştim:) Kısacası yasaklı gıdalarla menü hazırlamak ilk başlarda zorlamıştı ama bunu grup sayesinde aştık. Grupta birçok alerjik bebek annesi var ve karşılıklı fikir alışverişi bu konuda çok yardımcı oldu bize.

-Blw yöntemini uygularken çevreden ne gibi tepkiler aldınız?

ek olumlu tepkiler aldığımı söyleyemeyeceğim 🙂

Hep duymaya alışık olduğumuz

—boğacaksınız bebeği!!

—ama bu böylee doymaz ki!!

—her tarafta kirlendi, aman bak nereye fırlattı ,gördün mü!

—annesi bak bak döktü yine !!

Bla blaaaaa...

-Bebeğinizin gelişimine blwnin katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Psikomotor,zihinsel,duyusal,sosyal gelişim alanları gibi birçok gelişim alanında faydası olduğu aşikar. Blw'yi takip edenler  zaten haberdar bunlardan diye düşünüyorm. O yüzden burda uzun uzun onlardan söz etmeyeceğim. Bir kere kendi karnını kendisi doyururuyor, istediği kadarını yiyor,istemediğini kafamıza fırlatıyor 🙂 (ki genelde fırlatıyor. Hele son zamanlarda menzilide epey genişletti  :)) Her şeyden önemlisi yemek yerken eğleniyor, her ne kadar blw kirli bi iş olsada kızımın kendi yemeğini kendisi yerken,yemeğiyle oynarken eğlenmesini,yemeğe dokunarak,ne yediğini hissedip yemesini çok seviyorum. Kısacası blw bence mutlu bebekler ve minik gurmeler yetiştirmemize yardımcı oluyor.