BLW’ye Başlangıç (6-8 Ay)

Bebeğin güvenliği için iki kural şart: 1) Bebeğiniz destekli de olsa dik oturabilecek, tercihen mama sandalyesinde, sağa-sola-öne-arkaya devrilmeyecek şekilde dik oturacak. Bu her türlü ek gıdaya geçiş için şart. 2)Yüzünü görebileceksiniz sürekli bakacaksınız, öyle bebeği bırakıp “bir çay demliyeyim o yesin” demek yok bu aylarda!

Gıdaları hazırlarken illa ki buharda haşlayacağım diye kendinizi yıpratmayın. Fırında ya da tost makinesinde hafif yumuşatılmış parmak şeklinde yapabilirsiniz besinleri. Üstelik daha lezzetli olur. Örneğin;  havuçlar 4 parmak şeklinde kesilecek, elmalar dilimlenecek elma dilim gibi.

Mantık şu; bebeğiniz eline alabilsin ne çok küçük ne çok büyük olsun. Buharda veya fırında yumuşatma kıvamı ise bebeğin damağıyla kolaylıkla ezebileceği bir kıvam, yani ne çok yumuşak elde dağılsın ne de sert olsun.

Peki hangi besinle başlamalıyım ve tadım günlerinde nasıl ilerlemeliyim? Tablolar sayfamızda Hangi Ayda Ne Yenir? tablosunda 6 ve 7. aya uygun gıdaları bebeğinize sunabilirsiniz. Bu listeden yaklaşık 15 besin seçip 3 gün kuralına uygun olarak tattırabilirsiniz. (3 gün kuralı nedir?) Tercihen sebzelerden başlayıp sonra mevsim meyveleri sonra yumurta sarısı sonra süt ürünleri (peynir, yoğurt, kefir) devam edebilirsiniz. Neden 3 gün tattırıyoruz? Çünkü alerjiler 2 türlü anlaşılır, 1. bebek yer yemez ağzına bile götürse ağız çevresi kızarır eğer kızarmazsa da hemen alerjik değil denmez sonra 2. aşamada sindirim sistemi devreye girer ve yaklaşık 72 saat içerisinde kakasından ve vücut döküntülerinden alerjik olup olmadığını anlarsınız. 3 gün kuralının diğer bir artısı da bebeğe besini tanımasında fırsat vermektir. Bebek hayatında ilk kez gördüğü besinin kokusunu, dokusunu, tadını, rengini yavaş yavaş tanır. İlk gün dokunmayı bile reddettiği bir besini 3. gün sonunda yediği sıklıkla görülür.

Tadım/tanışma günlerinde öğün verilmesi tavsiye edilmez çünkü bu günler bebeğin ek gıda ile tanışması için ayrılmıştır. Gün içinde 1-2 kez tadımı yapılan aynı gıda verilir ve bebeğin önce tutması, sonra ağzına götürmesi, sonra emmesi, sonra bir parça koparıp ağzında dolandırması ve yutması diye aşama aşama beklenir. Bu aşamalar esnasında bebek öğürebilir ve bu kendini korumaya almadır çok normaldir. Öğürme boğulma demek değildir. 1 saniye kadar beklerseniz pat diye bebeğin ağzındakini çıkaracağını görürsünüz. Bu aşamaları hemen atlamasını beklemeyin, en erken 1 hafta, ortalama 3 ay, en en geç 5 ayda olayı kavrar. Ağzına giren besinin onun karnını doyurduğunu fark etmesi genelde tadım günleri sonunu veya 9. ayı bulabilir.

Tadım günlerinde sunulan besinler mümkün olduğunca karıştırılmadan ve sade olarak sunulması tavsiye edilir. Böylece her besinin tadını ayrı ayrı öğrenebilir. Örneğin yoğurdu sade olarak sevmediyse hemen 2. gün meyve ile karıştırmayınız. Yoğurt tadını sade olarak alması ve beyninde kodlaması daha doğrudur.

Bebeğiniz sunduğunuz besini yemiyorsa bırakın yemesin, rahat olun, emzirin, mama veriyorsanız mama verin. Sunulan besini 3 gün boyunca hiç yemediyse ilerleyen zamanlarda aralıklı olarak tekrar teklif edin ama zorlamayın. Eğer ısrarla yemiyorsa bebeğinizin bir bildiği vardır. Kendine zararı dokunacak bir besini bebek yemek istemez, alerjisi veya hassasiyeti olabilir. Elbet bir gün yiyecektir ama şu an demek ki hazır değil bebeğinize güvenin!

Herhangi bir besini yememesi o vitamini alamayacağı anlamına gelmez. Doğada her besinin bir ikamesi vardır. Yoğurt yemezse peynir yiyebilir. Yumurta yemiyorsa herhangi bir başka hayvansal proteinden protein ihtiyacını karşılayabilir.

Bebeğinize tadım yaptıracağınız besinleri seçerken, sizin aile olarak günlük hayatınızda tükettiğiniz besinleri seçebilirsiniz. Siz yemiyorsanız ve hayatınızda tatmadıysanız, o besini bebeğiniz de yemese olur. Sizin sofra kültürünüzde yoksa kendinizi ve bütçenizi zorlamayın.

BLW ile ek gıdaya geçtiniz diye sağlıksız gıdaları bebeğin eline vermeyin, somun ekmekle, pastayla, çikolatayla ek gıdaya geçilmez. İster BLW yöntemi ile ek gıdaya geçin, ister klasik besleyin ama bebeğinizi sağlıksız beslemeyin. “Organik” diye ısrar etmenize gerek yok elbette ama mevsiminde sebze ve meyve yedirir, paketli koruyucu kimyasal içeren şeyleri yedirmez ve evinize de sokmazsanız yeterince sağlıklı bir beslenme şekli olur.

Kesin yasaklar: 1 yıl boyunca TUZ-ŞEKER-BAL YASAK! 2 yıl boyunca BAKLA, FISTIK YASAK! Kuru yemişleri tane tane eline vermeyin çok tehlikeli, +8 aydan sonra rendeleyip iyice dövüp yemeklerine katabilirsiniz. Bu kesin yasaklar dışında bazı gıdalar bazı aylardan sonra daha rahat sindirilir. Çünkü bebeğinizin sindirim sistemi gelişmeye devam eder. O nedenle genel ay sınırlamalarına dikkat etmekte fayda var aceleci davranmamak en iyisi. KESİN YASAKLAR bu kapsama girmez, bal-bakla-fıstık öldürücüdür. Tuz-şeker böbrek, insülin dengesi vb üzerinde ciddi tehlikelidir. “Ucundan azıcık veriyorum” dahi olsa lütfen vermeyin! Çay-kahve-kola da lütfen bebeklere vermeyin.

Özellikle bu dönemde çiğ ve sert sebze/meyve vermeyin. Elma, havuç, ayva vb mutlaka yumuşatın. Salatalık, taze soğan gibi sebzeleri diş kaşısın diye çiğ vermeyin, koparabilir ve boğazında kalabilir. Çok risklidir.

Bebeğiniz yemek yerken dikkatini yemeğe vermesini sağlayın. Aynı sofrada sizinle birlikte sizi taklit ederek yemeyi öğrensin, yemek saatlerini, sofra adabını öğrensin. TV izletmeyin, oyuncakla oynatmayın, evhamlı evhamlı konuşmayın, bebeğiniz yemeği yediğinde aşırı sevinç gösterisinde bulunmamaya çalışın. Bunlar hep normal akışta, bebeğin yapması beklenen şeyler:) Bu dönemde bebeğin dikkatini çekecek tabak, kaşık, çatal vb kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz 6-8 ay aralığında hangisinin yenebilecek hangisinin yenilemeyecek madde olduğunu algılaması çok zordur. Önüne TV kumandası, cep telefonu, anahtarlık vb de koysanız ağzına götürmeye çalışır. Bu nedenle sadece besine odaklanabilmesi için en az uyaranla tadım yaptırmaya çalışın.

Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine göre 6-8 ay arası bebeğin beslenmesinin %90’nı anne sütü (anne emzirmiyorsa formül mama) karşılaması gerekmektedir. Ek gıda bu dönemde sadece tadımlıktır. 1-2 dilim sebze/meyve, 1-2 kaşık yoğurt vb yemesi yani tatması bile yeterlidir. Ağzına götürüp tadına bakması da büyük bir gelişmedir:) 6-8 ay dönemi geçtiğinde bebeğiniz ilkokuldan mezun olmuş sayılır:)

Yazıyı paylaşmak için;