3 Gün Kuralı Nedir?

Bebeğinizin herhangi bir besinle ilk defa tanıştığında uygulanması gereken kuraldır. Tadım günlerinde ve tadımlar sonrasında herhangi bir besini ilk defa verdiğinizde 3 gün boyunca aynı besini vererek bebeğinizin tepkilerini gözlemlemenizi sağlar.

Tadım günlerinde;

Yeni tadılacak besin uygun yumuşaklıkta bebeğe sunulur. 3 gün boyunca günde 1 veya 2 kez aynı besin bebeğin önüne konur. 3 gün olmasının nedeni sindirim sistemini etkileyen alerjilerin yaklaşık 72 saatte kendini göstermesidir. Bağışıklık sistemini etkileyen alerjiler bebeğiniz besini ağzına götürür götürmez veya tadımdan hemen sonra ortaya çıkar. Ağız çevresinde kızarıklar, döküntüler şeklinde tepkiyi görebilirsiniz. Sindirim sistemini etkileyen alerjiler ise dışkı yoluyla gözlemlenebilir. Bebeğinizin altı pişiyorsa, gaz problemi arttıysa, kakası olağandan sert veya ishal gibiyse, geçmeyen kabızlık varsa, kaka sümüksü yani mukuslu gibiyse alerjiden şüphelenilebilir. Bunun için de 3 gün boyunca dışkı takibi yapılmalıdır. Alerjik bebeklerde bu tadım süresi 5-7 hatta 10 gün olabilir. (Lütfen doktorunuza danışınız)

3 gün kuralı sadece alerji testi değildir, aynı zamanda bebeğin besine alışma süresidir. Bebeğinizin besinin kokusuna, dokusuna, rengine ve tadına alışması için belli bir süreye ihtiyacı vardır. İlk gün detaylı olarak inceleyebilir, 3. gün ilk gün hiç dokunmadığı bir besini yiyebilir. Aylardır süt içen bir çocuk için katı gıda gerçekten büyük yeniliktir. Alışmasına fırsat verilmesi gerekir.

Tadım günleri sonrasında;

Bebeğiniz öğünlere geçtiğinde de yeni tatlar deneyecektir. Ayına uygun besinleri ilk kez denetirken yine 3 gün kuralına uymanız önemlidir. Normal öğünlerin yanı sıra bir öğünde sadece tadımı yapılacak besini veriniz. Yani tüm beslenmeyi bir kenara bırakmıyorsunuz, daha önce denediklerinizle öğün vermeye devam ederken bir yandan da ayrı bir öğünde deneme yapabilirsiniz. Diğer bir uygulamada evde pişirilen yemeğin içine katarak tadımdır. Örneğin 1 yaşı geçen bebeğinizde domates tadımı yapmak isterseniz, domatesli sebze yemekleri yaparak domates denemesini 3 gün de yapabilirsiniz. Bu sürede yeni başka bir şey denemezse dışkı kontrolünde problem olduğunda suçluyu yakalamanız kolay olur.

3 gün yapmasam ne olur?

Diyelim 2 gün yaptınız ve 3. gün yeni bir besin verdiniz. 4. gün bebeğiniz pişik oldu veya döküntüler oluştu. Eski denediğiniz mi yeni denediğiniz mi olduğunu kesin olarak bilemezsiniz. Bu durumda tüm vücuttaki tepkiler geçene kadar beklenmeli ve yine 3 er gün tadım yapılmalıdır. Yani sil baştan başlarsınız.

Yazıyı paylaşmak için;