Bebeğim Evde Pişen Yemeklerden Yiyebilir Mi?

Yiyebilir sevgili anneler, ancak bazı ufak değişikliklerle…

Biliyorsunuz blw de elde etmek istediğimiz kazanımlardan biri de tenceremizde pişen yemeklerimizden blender kullanmadan, bebeklerimize de sunmak. Bunu yapmak imkansız değil, bebeğinize her öğün ayrı ayrı yemekler pişirmek zorunda değilsiniz. Kendi edindiğim, çevremdeki annelerden takip ettiğim ve bazı beslenme uzmanlarından duyarak öğrendiğim bebeğinizin de yiyebileceği ve sağlıklı yemek pişirme ile ilgili bir kaç madde paylaşmak istiyoruz sizlerle…

1-Her yemeğinizin ana maddesi, olmazsa olmazı soğanımızı yağda pembeleşinceye kadar kavurma işinden vazgeçiyoruz öncelikle… Bunun sebebi şudur; kızgın yağda pişirilen her yiyecek kızartma işlemine dönüşür ve sonuç olarak siz bebeğinize kızartma yedirmiş olursunuz. Kızartma işlemi sırasında yiyeceğin faydalı yapısı bozulduğu gibi bazı kanserojen içerikleri de ortaya çıkmak için müsait bir ortam bulmuş olurlar. Ayrıca içeriklerindeki şeker oranı da kızarırken artarak, karaciğer dişmanı haline gelirler. Soğan dışında biberi de aynı şekilde… Nasıl pişireceğiniz hususuna gelince; tencerimize soğanımızı koyduktan sonra üzeribe bir miktar su koyarak 2-3 dk suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Böylece soğanlarımız pişmiş oluyor. Buna suda soteleme işlemi deniliyor. Biber ve kıymalarınızı da bu şekilde sotelemelisiniz.

2-Yemeklerde kullandığımız yağlar ve miktarları çok önemli… Siz yemeklerinizi şöyle bol yağlısından sevebilirsiniz ama bebeğininizin sağlığı için yağ konusunda biraz pinti davranmalısınız. Bunun için yemeklerinizi yaparken kaşık ölçüsü ile yağ kullanmanızı öneririm. Ama bana çok az gelir o yağ derseniz, bebeğinizin payını ayırdıkdan sonra üzerine biraz daha yağ ekleyip 1-2 dk daha fokurdatabilirsiniz yemeğinizi… Sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanabileceğinizi söylememe gerek yok sanırım.

3-Eğer sebze yemeği pişirecekseniz sebzelerinizin bebeğinize yetecek kadar olanını parmak boyutunda keserek ona kolaylık sağlayabilirsiniz. Mesela taze fasulyeyi ikiye ayırmadan ve uzun tutarak, kabağı küp küp değil de bazılarını uzun uzun keserek, havuçları da öyle…

4-Kıymalı yemeklerinizde kıymaları bilye büyüklüğünde top top yapıp bebeğinizin yemeklerin kıymalarını da rahatça yemesini sağlayabilirsiniz. (bu fikir için fikirbazanne Merve Doğan Gökdere’ye teşekkürler!)

5-Bebeğiniz 1 yaşına gelmediyse yemeklerinize salçayı onun payını ayırdıktan sonra koymalısınız.

6-Karabiber, kırmızı biber gibi acı baharatları 1 yaş öncesi kullanmamalısınız.

7-Tuz konusunu, hepimiz biliyoruz artık, ona değinmeme gerek yok.

8-Köfteleri, balıkları kızgın yağda kızartmak yerine fırın, ızgara ya da tabanına çok az yağ sürdüğümüz yapışmaz tavada ağzı kapalı ve kısık ateşte pişirmelisiniz.

9-Kuru fasulye, barbunya, nohut gibi bakliyatların çok çok yumuşak pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Parmaklarınızla bastırdığınızda püre haline gelebiliyor olmalı.

Eğer bu şekilde bir yemek pişirme tekniği edinirseniz bebeğiniz de pek ala sizinle aynı tencereden yemek yiyebilir.

Yazıyı paylaşmak için;