BLW + Klasik Yapabilir Miyim?

Öncelikle Klasik beslenme ikiye ayrılabilir:
1. Püre/muhallebi/bulamaç/çorba ile besleme
2. Katı/sıvı karışık ama annenin liderliğinde besleme
Bizim kastettiğimiz klasik 2. türlü klasik. Yani bebeği annenin yedirdiği ama besinlerin pütürlü olduğu, bin türlü karışımların değil normal yemeklerin olduğu beslenme tarzı. 1. türlüsüne her türlü karşıyız. BLW yapmıyorum bu nedenle püre veriyorum gibi bir karşıtlık söz konusu olmamalı. Siz elinizle veya kaşıkla yine parça veriyorsanız (ör: köfteyi bebeğin eline vermiyorsunuz da siz yediriyorsunuz parça parça, veya yoğurdu bebek yemiyor da kaşıkla siz veriyorsunuz) bu 2. tip klasik beslemeye girer.
Bazı nedenlerden dolayı iki tarz birlikte gitmek isteyebilirsiniz. Ama bir takım riskleri göz önünde bulundurun. Bunlar nedir:
1. Bebeğin kafası karışabilir. Bana bazen elime veriyorlar bazen kaşık geliyor diyebilir.
2. Kafası karışan bebek kendi uğraşıp öğreneceğine bir süre sonra ya ben niye uğraşıyorum nasılsa veren var deyip sadece anneden beslenmeye dönebilir.
3. Bebeğin kontrolünde olmadığı için beslenme miktarı, bebeğe gereğinden fazla yedirilebilir. Annenin öğün anlayışı ile bebeğinki bir değildir. Bu da midede büyüme ve sonraki yıllarda kilo almaya yatkınlık olarak sonuçlar doğurabilir.
4. Araç/gereç kullanımı ve ince motor becerileri hızla gelişmeyebilir. Büyük çoğunlukla BLW yapan çocukla, karışık beslenen çocuklar arasında bariz ince motor gelişiminde fark görülüyor. Örneğin 16 aylık 2 bebekten birisi kaşık kullanırken, karışık beslenen bir bebek kullanamıyor.
5. Özgüveni zedeleyebilirsiniz. Şöyle ki annem bana güvenmiyor bu nedenle bana izin vermiyor diye düşünebilir. Ya da bir güveniyor bir güvenmiyor diyebilir. Bu da özellikle 1 yaştan sonra inatlaşmaya gidebilir.
6. 2. maddenin devamı olarak 5 yaşına bile gelse sizden beslemenizi talep edebilir.
Bu BLW/Klasik dengesini genel olarak tutturmak kolay değildir. Her an istenmeyen sonuçlara yol açılabilir bu nedenle elbette tercih edebilirsiniz ama lütfen dikkatli olun.
Eğer bebeğiniz çok az kilodaysa (size göre değil gerçekten az kiloda yani %3 persentil altında), son derece iştahsız ise (size göre değil gerçekten günlerce yemek yemiyorsa), henüz gelişimi gerideyse (tutamıyor, ağzına götüremiyor vb) şunu yapabilirsiniz;
Öğünde 20 dk kadar bırakın kendi yemeye çalışsın. 20 dk sonra siz destek olmak istiyorsanız elinizle parça olarak verin. Mümkünse kaşığa çok bulaşmayın özellikle katılarda. İlla kaşıkla vermek istiyorsanız (neden bilmem) kaşığa doldurun bebeğin eline verin. Çatal da aynı şekilde. 9-10 aylıktan sonra bunu yapabilirsiniz. Bu taktiğin de şöyle bir dezavantajı olabilir o da bebek nasılsa annem bana verecek deyip 20 dk oynayabilir yemekle. O nedenle dikkatli gözlemleyin😊 Bebekler aşırı zekidir unutmayın..
Püre/karışım/bulamaç hiçbir türlü vermeyin. Sonra çok zorlanırsınız hem siz hem bebeğiniz.

Yazıyı paylaşmak için;