BLW ve İlk Yardım

Kaşıkla beslenen bebeklere oranla BLW yöntemi uygulanan bebeklerde yiyeceğin boğaza kaçma oranı daha azdır. Bebek dik oturuyorsa, önüne uygun yiyecek verilmişse boğaza kaçma oranı çok düşük bir ihtimaldir. Yiyecekleri ağzına aldığında öğürüyor olması boğazına kaçtığı anlamına gelmez. Öğürme, ağzına aldığı yiyecek yutamayacağı kadar büyük olduğunda, yiyeceği dışarı atmak için başvurulan bir yöntemdir. Öğürme refleksi 6 aylık bebeklerde dilin daha ön kısmındadır. Bu nedenle bebeklerde yetişkinlere göre öğürme refleksi daha çabuk tetiklenir. Öğürme refleksi bebeğin güvenli bir şekilde yemek yemeyi öğrenmesinde bir aşamadır. Büyüdükçe bu refleks boğazın arka kısmına doğru gidecektir ve bu süreçte bebekte deneyim kazanmış olacaktır.

Bebeğin boğaz yolunu yarı tıkayan bir yiyecek olduğunda, öksürmeye başlayarak yiyeceği dışarı atmaya çalışır. Öksürme sonucunda yiyecek çıkmazsa bu süreci kusma da takip edebilir. Ancak yiyecek hava yolunu tamamen kapatmışsa o zaman öğürme, öksürme ya da kusma gibi kurtulma yöntemlerinin hiçbiri işlevsel olamayacağından bu süreçte ilk yardım tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu durumda genellikle bebek geriye yaslanmış ya da yatar vaziyette bir şey yedirilirken karşılaşılır. Bu nedenle bebeğin dik konumda olması çok önemlidir.

YA BOĞULURSA…

BLW yöntemine başlarken bir çok ebeveynin korkulu rüyası bebeğinin boğulma riskidir. BLW yöntemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar ancak böyle bir korkuya kapılırlar. Bu yöntem kesinlikle bebeğinizi riske atan bir yöntem olmadığı gibi, klasik yöntemden daha az risklidir diyebiliriz. Zaten bebek eline verilen yiyeceği ağzında damaklarıyla ezerek püre haline getirebilmelidir ki nefes borusuna parça şeklinde bir yiyecek yuvarlanmasın. Bebeğiniz ilk denemelerinizde yiyeceği ağzına sokar sokmaz öğürebilir. Bu onun boğulduğunu işaret eden bir durum değildir. Aksine vücudu kendini korumaya proglamlanan bir içgüdüyü harekete geçirmektedir. Şöyle ki; bebeklerin öğürme noktası dillerinin tam ortasındadır ve dil, o ana dek alışık olmadığı bir cisimle karşılaşınca hemen hayatta kalma tepkisini yani öğürme refleskini harekete geçirir. Bu refleks zamanla bizlerdeki gibi küçük dilin çevresine doğru ilerler. Bebeğiniz öğürdüğünde ya da öksürdüğünde kısa bir süre onu gözlemleyin ve hala aynı tepki devam ediyor ve nefes alamadığını görüyorsanız, bağırıp çağırmadan onu mama sandalyesinden kaldırın ve gerekli ilk yardım müdahalelerini deneyin.

Yazıyı paylaşmak için;