BLW’de Çorbalar

BLW Türkiye ile bir tabuyu daha yıkmaya hazır mıyız?? Çorba sorunsalını masaya yatırıyoruz..
Çorba nedir?
Bizim kültürümüzde çorbalar 2 ye ayrılır:
1. Yetişkinlerin tükettiği çorbalar (mercimek, tarhana, yayla, şehriyeli tavuk vb)
2. Bebekler için “özel” hazırlanan şey
Şimdi 2 nolu “şey” i tanımlıyoruz: pazarda hangi sebze varsa alınır, tezgahlarda sebze bırakılmaz. Yoldan geçerken kasaba uğranır kemik/et/kıkırdak/tavuk artık hangi hayvanın neresi varsa alınır. Eve gelindiğinde bir kova suya bütün bu alınanlar konur, yetmez üstüne bulgur-pirinç-irmik artık evde hangi erzak varsa eklenir. Bolca kaynatıldıktan sonra bir de blenderdan geçirilir. Oh ohh vitamin deposu diye el kadar yavruya yedirilir.
Peki bu “şey” hadi sizi kırmayalım adına çorba diyeyim; gerçekten faydalı mı??
🔺Çoğunluğu su. Hatta %70-80 i su.
🔺Bütün tatlar birbirine karıştı, çocuk hangisinin tadının farkına varacak? Brokoli-kereviz-patates-havuç-et-bulgur-domates-maydanoz-nane-o-bu-şu ve bir manav tezgahanın kalanı bu karışım içinde. Tat duygusu gelişimine katkısı “0” (yazıyla sıfır).
🔺15 aylık olana kadar kendi başına yiyemez, 9-10 aylıkken hadi pipet/kase/bardak tamam kendi yer. Ama genel olarak bu çorbayı siz yedirirsiniz ben sizi tanıyorum😂Bebeğin kendi kendine yemeyi öğrenmesine de pek bir yararı yok yani.
🔺 Bizim amacımız bu yavrular çiğnemeyi öğrensin değil mi? Çorbanın çiğnemeye katkısı sıfır, zero, nada! 35 yıl da çorba içse yine çiğnemeyi öğrenmez yine öğrenmez.
🔺 Ay ama vitaminler vitaminler nolacak?? Belki bu kadar besini bir araya getirmek ekstra vitamin katmıyordur da var olan vitaminleri nötrlüyordur belli mi? Brokoli-kereviz yanyana geldiğinde zehirliyordur belki bebeği nerden biliyoruz??Ayrıca canı çıkarana kadar kaynattınız bu karışımı nerde kaldı onun vitamini??Sonra yetmedi blenderdan geçirdiniz, hop noldu vitaminlere??
🔺 Çorba rejimlerde bile yemekten önce mideyi tıkasın diye verilir yani çocuğun avucu kadar midesini 1 kase çorba tıka basa doyurur sonra evladım neden yemek yemiyor diye analar ağlanır. Doydu çocuk ağzına/burnuna kadar ondan yemiyor.
🔺Amaa tıkadığı gibi de çabuk acıktırır. Neden çünkü geneli su.Yani öğünde tıkar, arada çocuk kurt gibi acıkır bu sefer abur cubura sarar, öğün aralarında eline yemek tutuşturulur genelde. Hoşgeldin öğünde yemek yemeyen ama aralarda gezinerek yiyen yavrumuz.
Peki çorba konusunda ne önerirsiniz diye sorarsanız da;
🍵 6-9 ay arası özellikle tercih etmemeye çalışın ki bebeğin karnını gereğinden fazla doyurup ek gıdaya ve hatta anne sütüne olan ilgisini azaltmasın. Çiğnemeyi öğrenirken de katkısı yok.
🍵 Çorba yerine içine koyacağınız milyarca sebzeyi 4-5 parçaya ayırın parmak şeklinde, çok çok kemik suyu/et suyu arzu ediyorsanız fırında/buharda pişirdikten sonra azıcık bu suyu sebzeye çektirdikten sonra tencerede bebeğinize sunun. Bence hiç gerek yok ama kemik sucular isyan etmesin diye alternatif sunuyorum😊 Böylece her sebzenin ayrı ayrı tadına baksın bu dönemde özellikle.
🍵 9. aydan sonra siz kendinize ne pişiriyorsanız sağlıklı opsiyonlarını bebeğinize verin diyoruz hep. Yani evde kendinize çorba yapıyorsanız (1. tür) bebeğiniz de bu yetişkin çorbalarından yavaş yavaş içebilir. Ama bilin ki çorba içtiği öğün yemek yemez. Karnı doyar. Bu 2×2=4. Ya çorba ya yemek ona karar verin😊
🍵 Ayyyy kabız olur mu?? Hayır olmaz. Su içsin, sizi emsin, olmadı devam sütü var zaten. Kabızlık nedenleri farklıdır.
Şimdi o manav tezgahını bir kenara bırakın, kepçenizi çekmeceye kaldırın ve bu vitaminli çorba sevdasını bir önceki nesile, ordinaryus profesör komşu teyzelerimize bırakın.
Önemli edit: Biz yetişkin çorbalarına asla karşı değiliz, hastalık dönemlerinde bebek diş çıarırken hayat kurtarır, kış sofralarının vazgeçilmezidir. Ama bebekleri sadece çorba ile beslemeyin , çorba olmazsa olmaz değildir bunu anlatmak istedik.

Yazıyı paylaşmak için;