Buharda Pişirme Nasıl Yapılır?

Bebeğimize sunacağımız sebzeleri suda haşladığımızda besin değerini kaybetme riski olduğundan BLW anneleri olarak buharda pişirmeyi tercih ediyoruz. Buharda pişirme aletiniz olmayabilir. Hemen koşup bir buharlı pişirici almanıza gerek yoktur, genelde mutfakta çok yer kaplarlar ve fiyatları yüksektir. Bu nedenle evdeki çelik tencereniz ve tel süzgecinizi (mutlaka tel, plastik çevreli süzgeçler yüksek ısıda erir) kullanarak bebeklerinize buharda pişirim yapabilirsiniz.
Tencereye içme suyu koyun, üzerine de tel süzgecinizi oturtun. Dikkat etmeniz gereken nokta tenceredeki su süzgece dolayısıyla pişireceğiniz besine değmemeli (değerse suda haşlama oluyor:)). Daha sonra tel süzgece pişirmek istediğiniz sebzeleri parmak şeklinde doğrayarak koyuyorsunuz ve tencerenin kapağını kapıyorsunuz. Bu şekilde kaynayan su buhar oluşturur ve süzgeç içindeki besinin buharda pişmesini sağlar.
Havuç gibi geç pişen sebzelerde lütfen tencere içindeki su miktarını arada sırada kontrol ediniz, su biterse yerine yine kaynar sıcaklıkta su koyunuz ve tencerenin kapağını zırt pırt açmayınız ki oluşan buhar kaçmasın:)
Bu pişirim şekliyle sebze, meyve yumuşatma, balık çeşitleri ve buğulaması yapılabilen herşeyi pişirebilirsiniz.

Yazıyı paylaşmak için;