Tadım Günleri Sonrasında BLW (8-12 Ay)

6-8 ay beslenmesini anlattınız, 8 den sonra ne yapacağız? Öncelikle coşmayacaksınız😀 Tadım/tanışma günleri bitmiş olabilir kafanızda ama aslında bitmedi daha bebeğinizin tadacağı yüzlerce besin var. Yeni besinleri yine 3 gün kuralına göre denemeye devam edin. Bu sırada eskiden tattırdıklarınızla artık öğün verebilirsiniz. (Ör: kabak, lor, yumurta sarısı tattı, kahvaltı öğünü lorlu-kabaklı omlet olabilir gibi)

8-10 ay arası artık öğün verebilirsiniz ama birden 3 ana öğün değil, heyecan yapmayalım. Öğünleri sakin sakin artırabilirsiniz. Örneğin;

  • 8. ay kahvaltı + 1/2 ara öğünle başlayabilirsiniz.
  • 9. ay geldiğinde 2 ana+1 ara öğün verilebilir.
  • 10-12 ay bebeklerde 2 ana 2 ara öğün verilebilir.
  • 1 yaşından sonra da 3 ana öğüne geçmiş olursunuz kademeli olarak.

Bebeğiniz iştahlı bir bebekse +10. aydan itibaren bebeği gözlemleyerek öğün planı yapabilirsiniz. Üstte fikir vermesi açısından yazdık, ama bebeğinize bağlı olarak bu öğünler azalabilir-artabilir. Bazı bebekler 2 ana öğün 1 ara öğünle gayet güzel doyarken, diğerleri 3 ana öğün isteyebilir. Bunu nasıl anlarsınız? Elbette bebeğin hangi öğünde ne kadar yediğine bakarak😀 Yine bazı bebekler kahvaltı öğününde çok yemek isterken, öğleni atlayabilirler, bazısı da akşam yemek ister bunun belli bir kuralı yok.

Her öğünden 40-50 dk önce emzirmeye devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine göre; 8-10 ay arası kalorinin %70 ni anne sütünden alması, 10-12 ay arası %50-70 anne sütünden alması normaldir. Ek gıdaya yüklenip emzirmekten kesmeyelim lütfen. Anne sütünden fazlasıyla azalttığını gördüğünüz an ek gıdayı azaltın, öğünleri düşürüp emzirmeye ağırlık veriniz. Mama ile besliyorsanız mamada da kademeli azaltmaya gidebilirsiniz.

Naçizane tavsiyemiz öğünleri hep aynı/yakın saatlerde verin ki bebeğiniz o saat diliminin yemek vakti olduğunu öğrensin. Böylece öğünde yemek yiyen, gün boyu atıştırıp durmayan bir çocuk olabilir büyüdüğünde. Ama tabii size kalmış, bizce bebeğin bir düzeni olması hem bebek hem aile için daha doğru bir sistem gibi geliyor.

Peki ne yedirelim? Sağlıklı ve gün içinde dengeli beslemeye çalışalım. Sebze-meyve-protein-sağlıklı yağlar ve tahıllar dengeli dağıtılırsa daha doğru olur. Bu yetişkin beslenmesinde de böyledir. Kof kalorili, bebeği tıkayan ama pek besin değeri olmayan gıdalar yerine (ör:pirinç unu), sebze-protein-tahıl dengesi gözetilerek öğünler oluşturabiliriz. Örneğin kahvaltıda sebzeli omlet, peynir-zeytin vb Türk usülü kahvaltı gayet sağlıklıdır. Diğer ana öğünde de etli&sebzeli bir zeytinyağlı yemek veya fırında ızgara balık+fırın sebze gibi alternatifler üretilebilir. Meyveler, yoğurt/kefir ara öğün olarak verilebilir. Pankek/muffin vb unlu gıdaları da dengeli tüketmek doğru olur. Aynı gün içinde sabah pankek, öğlen börek, ikindi muffin vermeyelim, akşam makarna vermeyelim😀 Tahıllar kararında tüketildiğinde faydalıdır, abartırsak sorun olur. Bu proteinler için de, meyveler için de geçerlidir. Herşeyin fazlası zarar.

1 yaşına gelene kadar tuz-şeker kullanmıyoruz, yumurta akı, süt vermiyoruz. 9-10. aylar sonrasında evde ne pişiriliyorsa, tuzsuz ve az yağlı olarak bebeğimize verebiliriz. Ayrı öğün hazırlamamıza gerek yok. Ama elbette bebeğin ayına uygun gıdaları kullanalım. Salçalı, ağır baharatlı yemekleri kastetmiyoruz bu arada. Biz yiyoruz diye çiğ köfteler, fast food tarzı yiyecekler, kızartmalar, tatlılar vermiyoruz, siz isterseniz yiyin ama bebeğinize bunlardan vermeyin😀

Bebeğimizin midesinin kendi yumruğu kadar olduğunu unutmuyoruz. Önüne 10 tane köfte koymuyoruz, 1 köftede doyabilir, normaldir. “Ayh bu çocuk bişey yemiyor” diye karalar bağlamayın lütfen eğer öğünde kendi avucu kadar yediyse zaten tıka basa doymuştur. Yemediyse başka bir öğünde yer. Hiçbir canlı doğada aç kalmaz, hele bizim gibi kültürlerde mümkün değil..

Su sorunsalına gelirsek; 6-9 ay arasında bebeğiniz az su içebilir, emiyor veya mama alıyorsa su içmeyedebilir. Perişan olmayın, ek gıda sonrasında teklif edin, istemiyorsa zorlamayın. Zaten anne sütünde/mamada yeterince su var. Merak etmeyin ek gıda miktarı arttıkça suya ihtiyaç artıyor. Sonra kendileri içmek istiyor, su diye ağlıyorlar. İnsanlar günlerce aç kalabilir ama susuz kalamazlar. Susuzluktan kurumaz yani bebeğiniz😊

8-10 aylar arası bir bebek yemeye başlamamışsa türbelere adaklar sunmaya, dilek ağaçlarına mendil bağlamaya gerek yok, sabredin yiyecek😊 Bazı bebekler ek gıdaya 10. aylar civarı alışır, 1 yaşını bulabilir hatta istisna olmakla beraber daha geç de olabilir. Şöyle bir etrafınıza bakın, halen anne sütüyle beslenen veya formül mama yiyen bir yetişkin var mı? Yiyecek elbette yiyecek, üzülmeyin, kahrolmayın rica ediyoruz kendinizi yıpratmayın. Evet zor anlıyoruz, sürekli aç olduğunu hasta olacağını düşünüyorsunuz ama elbette yiyecekler.

8-12 ay dönemi geçtiğinde artık bebeğiniz herşeyi çiğnemeyi öğrenmiş hale gelir. Çatal kullanımına geçebilir. Orta okuldan mezun olmuş sayılır:)

Yazıyı paylaşmak için;