Eğlenceli, Heyecanlı, Yararlı BLW

Nerde antin kuntin bir iş var, Vildan orada zaten. Yine birçok tanıdığım “Ek gıda zamanı acaba nasıl bir icat çıkaracak bu çok bilmiş?” diye düşünüyordur. Çünkü yeni fikirler sunduğunuzda araştırmacı değil çok bilmiş oluyorsunuz nedense.
Evet, yine bir icat çıkardım, ama en az diğerleri kadar yararlı bir icat. Ben bulmadım elbette, kitabı da var ama nedense benim çevremde kimsecikler bilmiyor. hep bebeğim için ne yararlıysa onu araştırdım, buldum ve uyguladım. Zorluklar beni korkutamaz.
Yıkanabilir bez dedim. “Zordur, zahmetlidir, yapamazsın” dediler. Çok datlu oldu. Uyku eğitimi dedim, “Olmaz öyle şey, eee eee eee diye uyutulur bebek” dediler. Çok pis uyuttum. Daha doğrusu uyudu. Şimdi de BLW diyorum. Yok aslında demiyorum. Kendi kendine yiyecek, biz eline parmak boyunda haşlayıp sebze vereceğiz o kendisi keşfedecek, tadacak, tanıyacak, yemek seçmeyecek, elimizde tabakla peşinden koşmayacağız, onun için özel yemek pişirmeyeceğiz, biz ne yersek onu yiyecek diyorum. “Boğazında kalır, öyle şey mi olur, etraf batar, öyle de ver elinde tutsun ama yemek gerek” v.s. diyorlar. Bir kez yeniliğe set örmeyin. Bilmiş olamamak adına sıkça fikirlerini de soruyorum. Dedim “nasıl yemek yapabilirim bir tarif alabilir miyim?”, “Kıyma alıp ufak parçalar halinde ayırıp dondurucuya atacaksın. Havuç, patates, ıspanak yaprakları, elinde olan o anda hangi sebze varsa kat, kıyma da ekle, pişir, blender dan geçir”. Hiç şaşırmadım tabi…
Sonra o tadını bile algılamadan ki algılanacak bir lezzet de yok ortada kaşığı boğazına kadar sok hop mideye sanki ilaç veriyorsun şifa niyetine hop yuttur. Son kaşıkları hele bebeğin dudağı mühürlü olsa da yemesi gerek mantığıyla tık. Yemek tıkıldığını görmediğim bir bebek bile olmadı.
İki hatta üç yaşındaki bebek demeyeceğim çocukların hala ayakta sallandığını gördüğümde bunu yapmayacağım diye karar verdim. Ve yapmıyorum.
Çocuğu yemek yedirmek için parka götürüp peşinden koşmak istemiyorum. Ağzına zorla yemek tıkmayı düşünmüyorum. Yiyecek yemeği olup da açlıktan ölen bebek henüz duymadım! Abartmaya gerek yok yemek zamanı aynı sofraya mümkünse mama sandalyesinde oturtup verin eline havucu, avokadoyu kemirsin 😉 Kendini daha o anda birey olarak hissedecektir. Bebek mutlu, siz mutlu. BLW ‘yi seviyorum..

VİLDAN TANDOĞAN ÖZDURSUN – 14.04.2015

Yazıyı paylaşmak için;