Kim Demiş TV Zararlı

Teknoloji çağının getirileri kadar götürüleri de var artık. Televizyon karşısında büyümüş bir gençlik gümbür gümbür olmasa da paldır güldür ‘Gelişiyor!’ diyemeyeceğim sadece büyüyor diyebilirim. Televizyon izletilmemeli denildiğinde gelen tipik savunmalar;
– Daha bir şey anlamıyor ki zararı olmaz,
– Ben günde sadece 15 dk izin veriyorum, kontrollü olduğunda hem ilgisi kırılıyor hem öğretici oluyor,
– Oğlum/kızım reklamları çok seviyor, sadece reklamları izliyor,
– Ne zamana kadar koruyacaksın,
– Biz böyle büyüdük bak bir şey olmadı, ( son yıllardaki psikolog ihtiyacının artışına bak anlarsın olmuş mu, olmamış mı?)
– Bizim çocuk açık olsa da bakmıyor,
– Teknolojiyle erken tanışmasını istiyoruz,
– Bizim bir akraba var onun çocukları tv izliyor ama okulda çok başarılı gibi birçok elle tutulur yanı olmayan savunma duyabilirsiniz; ama gelin işin aslını öğrenelim:
Televizyon en az 2, mümkünse 3 yaşına kadar izletilmemeli hatta 1 dakika bile izletilmemeli. Hatta bebeğin bulunduğu ortamda TV tamamen kapalı olmalıdır. Günümüzde birçok ülkede bebeklere TV izletilmesi yasaklanmıştır. Zararı kanıtlanmış bir şeyin ‘göz bebeğim’ dediğimiz yavrumuza izletilmesi akıl almaz bir durumdur.

Bir çocuğun beyin sisteminin gelişimde bazı kademeler vardır: Beynin içinde hücresel tabakaların oluşması, bunlardan nöron bağlantılarının yapılması, bu sırada birtakım biyokimyasal maddelerin çıkması ve bunların iletişimleri gibi. Bunlar bir bilgisayar sistemi gibi çalışmaktadır. Ancak çocuk televizyona baktığı anda bunlar ister çocuk programı olsun, ister zihinsel performans arttırdığı iddia edilen programlar olsun beyinle ilgili bütün fonksiyonlar durur. Kısacası daha gerçeklik kavramı oluşmamış çocukta karşısındaki renkli ve tekdüze dünyayı anlamak için anlamsız bir çaba peyda olur. Çocuğunuz henüz kendini doğru dürüst ifade edemediği için izlediği yayından kafasına takılan soruları soramaz. Bunları kendi çözmeye çalışır ve tabi ki bunu doğru bir şekilde başaramaz, tüm beyin fonksiyonları da bu anlamsız çabayla harcamaya başlar. Beyinde yanlış nöron bağlantıları oluşmaya başlamıştır bile.
Neden zararlı olduğunu daha güzel bir şekilde açıklamak için Amerikan Pediatri Akademisi’nden David L. Hill’in yazısının bir kısmını paylaşmak istiyorum.
“Ebeveynlere, çocuk doktorlarının 2 yaşından önce çocukların televizyon izlemesinin kötü bir fikir olduğunu düşündüklerini söylediğim zaman genellikle çok şaşırıyorlar. Araştırma sonuçlarına göre, bebeklerin %40′ı 5 aylıktan itibaren çeşitli formatlarda videolar seyrediyorlar ve bu oran 2 yaşında %90′a çıkıyor.
Erken Beyin Gelişimi
Başlıktaki soruya yanıt vermek için kısaca gelişme dönemindeki çocuk beynini düşünmeliyiz. Çocukların beyinleri yaşamın ilk üç yılında inanılmaz bir hızla gelişir, yalnızca ilk yılın sonunda beyin, 3 katına ulaşır. Çocukların bu dönemde maruz kaldıkları uyaranların beyin gelişimi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ekrandaki görüntüler gerçek dünyadakilerden farklılık göstermektedir. Bizler ekranlardaki görüntü diline çok alışık olduğumuz için, bu farklılığın üzerinde konuşana kadar bunu fark etmemiz kolay değildir.
Gerçek hayatta bir top düşünün ve şimdi bir de ekrandaki bir topu düşünün. Ekrandaki dünya 2 boyutludur dolayısıyla top sadece düz ve gölgelendirilmiş bir yuvarlaktır. Yerde bir topu yuvarladığınız zaman, gitgide yavaşlayarak ve bir yöne doğru giderek tek bir harekette bulunur. Aynı hareket televizyonda kesintili şekildedir. Bir kişinin elinden topun çıktığını görürsünüz, sonra hareket halindeki bir görüntüsü ve duran topun görüntüsü. Eğer bebeğiniz gerçek hayatta bir topu yakalamak isterse, topa doğru bir hamle yapar, yakalar veya peşinden emekleyerek gider.
Ekrandaki şeyler, bir diğer görüntüyle değişebilmek için ortadan kaybolurlar, onlara asla ellerinizle dokunamazsınız. Küçük çocuklar ekrandaki parlak renklere ve görüntülere bakabilirler ancak beyinleri tüm bu garip resimlerden bir anlam çıkartabilecek kapasitede değildir. Bir çocuğun ekrandaki görüntülerin gerçek dünyada neyi temsil ettiğini anlayabilmesi tam 2 yıl alır.”

10-15 dakikanın zararı olmadığını söyleyen doktorlar hatta pedagoglar olduğunu söyleyip yaptığını savunan bazı ebeveynler var. Öncelikle çocuk doktorlarına farklı sıfatlar yüklemeyelim. Onlar ne gelişim ne de beslenme uzmanlarıdır. Eğer uzman olsalardı televizyon izlemenin bir dakikasının bile zararlı olduğunu, altı aydan önce anne sütü ya da formül mama dışında ek bir gıda verilmesinin yanlış olduğunu söylerlerdi. Bunlar dünyaca kabul edilen,kanıtlanmış gerçeklerdir.

Asıl mevzu ise televizyon karşısında bebeklerimize yemek yedirmek, hatta özellikle en çok kareye sahip, akış hızı yüksek olan reklam karşısında yemek yedirmek! Aslında ne güzel değil mi çocuğunuz televizyona bakarken güzel güzel yemek yiyor ve karnı doyuyor tıpkı akvaryumdaki balığı beslemek kadar kolay. Çocukların beyin fonksiyonları anlamsız bir “Ne oluyor bu ekranda?” sorusuna yanıt arayıp artık çalışamaz duruma gelmişken bilinçsiz olarak ağzına kolaylıkla bir şeyler tıkmak, ebeveynler için gayet zahmetsiz olsa da gelecekte kendilerine büyük sorunlar yarattıklarının farkında değillerdir. Çünkü bu işlem olurken yemeğin televizyon karşsında yenmesi gerektiğine dair neron bağlantılarınızı da kurmuş oluyorsunuz tvnin çocuğa verdiği zarar da cabası.
Blw yönteminde de aynı şekilde her ne kadar çocuk kendi başına bir şeyler yese de televizyon karşısında olduğunda yaptığı şeyin yeterince bilincinde olamayacaktır. Aslında kendi başına da değildir yeni bakıcısı televizyonla birliktedir çocuğunuz. Çünkü çocuğun algıları kapanmış, beyin fonksiyonu adeta durma noktasına gelmiş, öğrenme yetisi azalmış durumda olacaktır. Bebek o anda yediği yemekten alması gereken hazzı algılayacak yetiye artık sahip değildir. Televizyon izletilerek gelişen bebeklerin çoğuna dikkat ettiğinizde daha az sosyal olduklarını kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Okul hayatında da odaklanma problemi yaşamaihtimalleri oldukça yüksektir. Ekrandaki hız gerçek yaşamda olmadığı için öğretmen ne kadar aktif olursa olsun hız/performans bakımından televizyona yetişemeyeceği için çocuğun sıkılmasına neden olacaktır. Bu çocuklarda regresyon (gerileme) hatta otizm görülme riski de mevcuttur.
Televizyonun Başlıca Zararları:
1- Çocukların konuşma becerisini olumsuz etkiler,
2- İletişim kurma yeteneğini zayıflatıp, asosyalleştirir,
3- Dikkat dağınıklığına neden olur, odaklanmayı bozar, 
4- Bu çocukların kelime dağarcığını daraltır,
5- Beyin nöronlarını ve nöronların bağlantılarını öldürür,
6- Çocuklarda aktif öğrenmeyi olumsuz etkiler; yani konuşma, yazma ve düşünmeyi olumsuz etkiler.

BLW Türkiye grubu olarak televizyon karşında yemek yedirilmesine kesinlikle karşıyız ve televizyon karşısında yemek yedirilen bebek videolarının yayınlanmaması, örnek teşkil etmemesi için bu konunun üzerinde duracak ve bilgilendirmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Televizyonsuz, ne yaptığının bilincinde, yemek yemekten zevk alan bir gelecek için ilgiyle, sevgiyle BLW diyorum.

Yazıyı hazırlarken yararlanılan kaynaklar:

Prof. Dr. Hilal Mocan – Bebeklere Televizyon İzletmenin zararları

Memorial – İki Yaş Altı Çocuklara Televizyonu Yasaklayın

THE AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS – Media Use by Children Younger Than 2 Years
(http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2011/10/12/peds.2011-1753.full.pdf+html)
Media Use by Children Younger Than 2 Years
pediatrics.aappublications.org
http://pedagojidernegi.com/2015/03/26/cocuk-ve-ekran/
http://www.anadolusaglik.org/tr/saglik-rehberi/saglik-rehberi/haberler/cocuklarin-konusma-becerisi-nasil-gelisir  (otizm hakkında kaynak)
Yazıyı paylaşmak için;