Süt Ürünleri

KEFİR

Bildiğiniz gibi kefir bağırsak florası için oldukça faydalı ve hücre yenileme özelliği olan sağlık deposu bir içecek. Yoğurt da olduğu gibi kefiri de hazır almak yerine evde kendiniz mayalayabilirsiniz. Nasıl mı? Kefir mayalamak için öncelikle kefir mayamız yani kefir daneleri olması gerekir. Kefir mayanızı Migroslardaki Endanem kuru mayasından veya bünyesinde ziraat fakültesi olan üniversitelerden alabilirsiniz. Aktarlarda da satılmakta fakat güvendiğiniz bir aktar değilse pek tavsiye etmem. Ben kefir mayalamaya Migros’tan aldığım endanem kuru kefir mayası ile başladım ve hala aynı mayayı kullanıyorum.

Temiz bir cam kavanozun içine önce kefir mayamızı ekleyip bunun üzerine 20-25°C sıcaklığındaki sütü ilave ediyoruz ve şişeyi hafifçe sallıyoruz. Bu sayede mayaların karışmasını sağlıyoruz. Kefir mayalanırken kabardığında taşmaması için sütü doldurduğumuzda şişenin üstünde bir miktar boşluk bırakmamız gerekiyor. Daha sonra kavanozun ağzını bir bezle veya kağıt havlu ile kapatıp 20-24 saat arası mayalanmaya bırakıyoruz. Ortam sıcaklığı yine 20-25°C olmalı. Çok sıcak olursa mayalanma daha erken olabilir ve çok ekşi bir maya elde edebiliriz, hatta kefir mayamız hastalanıp bozulabilir. Daha düşük sıcaklıklarda ise mayalanma işlemi gerçekleşmeyebilir.

Kefirimizin mayalanma işlemi tamamlandığında, şişeyi salladığımız zaman koyulaştığını, şişeye baktığımızda oluşan hava kabarcıklarını ve süt ile suyun ayrılmaya başladığını göreceğiz . Kefiri ekşi seviyorsanız bir süre daha mayalayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kefir tanelerimizi süzüp bir dahaki kullanım için hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Kefirimizi plastik bir süzgeç kullanarak dikkatlice süzüyoruz. Özelikle benim gibi Migros’tan kuru kefir mayası alan arkadaşlar, kefir mayamızın bazıları neredeyse süzgeçten geçecek kadar küçük olduğu için hem şişenin içinde hem de süzgeçte kalmamalarına dikkat edelim. Süzdüğümüz kefir mayalarını öncelikle sütle yıkayıp etrafındaki kefir pıhtılarından temizliyoruz. Ben saklamak için kullanacağım sütü, süzgeçteki kefir mayalarının üstüne üç dört kere dökerek bu işlemi yapıyorum. Yani çok uğraşmanıza gerek yok. Daha sonra kefir mayamızı ufak bir kaba alıp yıkamak için kullandığımız sütü de üstüne döküp kapağını kapattıktan (saklamak için kullandığımız süt 20°C altında bir soğuklukta olmalı) sonra buzdolabında 1 hafta bekletebilirsiniz. Kefir mayamızın sağlığı için haftada en az bir kere kefir mayalamamız gerekiyor. Bir diğer önemli nokta ise kefir mayalarken hiçbir şekilde metal kullanmıyoruz. Süzgecimiz bile plastik olmalı ve mayaları çok sıcağa maruz bırakmamalıyız.

Bu sağlık deposu içeceği çocuklarınızla birlikte keyifle içebilmeniz dileği ile umarım faydalı olabilmişimdir.

Afiyet olsun

Serhat ÖZDURSUN

2015-06-11_10-40-22

YOĞURT

PRATİK EV YOĞURDU

Malzemeler

1 litre süt ve 1 yemek kaşığı mayalık yoğurt
Çelik tencere ve tahta kaşık

Yapılışı

Süt çelik tencerede kaynatılır. Kaynatılırken karıştırılır. Süt bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp bir süre daha pişirilir. Burada sütün içindeki su miktarı azalarak daha katı bir yoğurt elde edilmesi sağlanır. Kaynatılan süt mayalanacak tencereye veya kaplara alınıp mayalama esnasında dinlendirilecek yerde bekletilir. Süt 40 derece civarında mayalanmaktadır. Eğer evde sütün sıcaklığını ölçebileceğiniz bir dereceniz yoksa serçe parmak sütün sıcaklığına yaklaşık 7-8 saniye dayanabilecek ısıdaysa mayalanma derecesine gelmiş demektir. 1 yemek kaşığı yoğurt bir bardağa alıp, içerisine birkaç kaşık mayalanacak sütten eklenir. Hem yoğurt mayasının ısısını sütün ısısına yaklaştırmış olunur hem de maya o sütün içinde erimiş olur. Bardağın içerisinde karışan süt ve yoğurt mayası mayalanacak sütün içine döküp tahta kaşıkla hafifçe karıştırılır. Yoğurt mayalanırken buharlaşmadan sulanmaması için kabın üzerini kapakla değil bezle ya da süzgeçle kapatılıp üzerini ve yanları, sütün ısısını bir süre koruyabilecek şekilde birkaç kat örtü örtülür. Yaklaşık 4,5 saat sonra açılan yoğurt buzdolabında bir gece dinlendirilir.

Afiyet olsun

 

PEYNİR

LABNE

Malzemeler

1 litre süt
100 gr süzme peynir
Tahta kaşık
Temiz tülbent

Yapılışı

1 litre süt 40 derece olana kadar ısıtılır.  (Serçe parmağınız 7, 8 saniye dayanacak kadar) Pastörize süt kullanıyorsanız ılıtarak, dışarıdan alınan açık sütse mutlaka önce kaynatıp soğutarak istenilen ısıya getirin. 100 gr süzme peyniri bir kapta birkaç kaşık sütle karıştırarak eritin. Karışımı süte ilave edip karıştırın. Sıcaklığını muhafaza edecek şekilde üstünü örtüp yaklaşık 8 saat mayalanmaya bırakın. Buzdolabına koyup 8 saat daha dinlendirin. Temiz bir tulbente süzün. Tülbentin ağzını bağlayıp asın. Alta da bir kase koyun. Peynirin suyu akacaktır. Bir iki saat sonra peyniriniz hazır.

Afiyet olsun

Zeynep ŞAKAR

LOR

Haydi buyrun ev yapımı, mayasız taze peynire. İtalyanların meşhur ricottası, aslında bildiğimiz lor. Hem oldukça kolay hem lezzetli hem de güvenilir. Bebek için ideal bir peynir.

Malzemeler

1 litre inek / keçi sütü
100 gr ev yapımı yoğurt (yarım limon suyu/10 damla sirke)
Temiz tülbent

Yapılışı

Süt kaynama noktasına getirilir 10 dakika kaynatılır.  Süt kaynarken yoğurt/limon/sirke eklenir.  5 dakika kısık ateşte karıştırılarak kaynatılır. Peynir ve suyu ayrılmaya başladığında 5 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Peynir ve su ayrışıp peynir altı suyu yeşil renge döner. Temiz bir tülbent yardımıyla peynir süzülür ve peynir altı suyu saklanır. (Çorba, kek, krep, muffin, poğaça, makarna tariflerinde kullanılabilir) Biraz soğuyunca sıkıca bağlayıp süzülmesi için üzerine ağırlık koyulur. Bekleme süresi peynirin istenilen kıvama göre değişir. Daha sert peynir elde etmek için daha uzun süre süzme işleme yapılır. Sıcak havalarda buzdolabında süzülmesi beklenmelidir.

Afiyet olsun

Nergiz TEZCAN

lor

EKŞİ MAYA

Malzemeler

Yarım su bardağı (70 gr.) beyaz un
Yarım su bardağı (70 gr.) tam buğday unu
½ su bardağı + 1 yemek kaşığı (140 gr.) su

Yapılışı

1.Gün

İyi temizlenmiş cam bir kaseye (mümkünse kaynar suda bir süre bekletilmiş bir kase) yarım su bardağı beyaz un ve yarım su bardağı un eklenir. Üzerine su eklenip (içme suyu kullanınız) hiç topaklanma kalmayana kadar karıştırılır. Karıştırma esnasında kenarlara yapışan unu temizleyip unun yüksekliğinin geldiği kısmı bir lastik veya iple işaretlenir. Kasenin üstünü temiz bir bez veya kağıt havlu ile kapatılır ve 20 – 25 derece sıcaklıkta ışık görmeyen bir yerde 3 gün bekletilir

3.Gün

Üçüncü günün sonunda maya ilk işaretlenen noktaya göre biraz kabarmış olur, tatlı ekşi bir kokusu vardır ve ufak ufak köpüklenme görülür. Mayanın üstünde ki kabuklaşmış kısmı ve mayanın %60 kadarı dökülür. Geri kalan %40 lık kısmı 25 derecelik temiz bir suda inceltilir ve yarım bardak beyaz un yarım bardak tam buğday unu ve 140 gr. su eklenip topaklanma kalmayana kadar karıştırılır.

Üçüncü günden sonra maya günlük olarak beslenmeye başlanır. Maya beslendikten sonra 2 saat içinde %60 kadar kabarmaya başladığı zaman artık ekmek yapmaya hazır demektir. Ortalama 7. günden itibaren maya ekmek yapmaya hazır hale gelir.

Afiyet olsun

Serhat ÖZDURSUN

sour-dough-654144_1920
Yazıyı paylaşmak için;
Yazıyı paylaşmak için;