Türk Annesinin Beslenme ile İmtihanı

Baby Led Weaning yani bebeğin kendi beslenmesini yönetmesi. Bi’ nevi beslenme cumhuriyeti.
Bebek alıyor eline brokoliyi, mıncıklıyor eviriyor çeviriyor sonra hooop yere. Sonra siz yeni bir brokoli (yerden alıp vermeye yetecek kadar Avrupalı yüreğimiz yoktur sanırım hiçbirimizin sevgili anne) daha veriyorsunuz. Sonuç hoooop brokoli kafanızda. o brokoli ağza gidene, adam gibi yenmeye başlayana kadar ne brokolide hayır kalıyor ne de Türk annesinin yüreğinde sabır!
İyi de adam gibi elimize kaşık alıp yedirsek olmuyor mu bu iş? Niye cânım parkeleri yeşile buluyoruz? Çünkü sevgili anne, 5 yaşındayken hâlâ elinde kaşık peşinde koşmak istemiyorsan, 10 yaşına geldiğinde ona ayrı yemek yapmaya gönlün yoksa, kazık kadar olduğunda yediği yemek sayısı bir elin parmaklarını geçsin istiyorsan o kaşığı elinden hemen bırakacaksın:)
Haa bu noktada diyebilirsin ki o dediğin oradan yazdığın kadar kolay değil. Hadi ben kendimi ikna ettim diyelim, bebeğime bakan anne/ kayınvalide vs. kişisini nasıl ikna edeyim? İşte sana hayat kurtaran tavsiyeler:
1. Bebeğin eline salatalık gibi çok basit gıdalar ver. Bırak kemirsin, ama aile büyüğünün de ortamda olmasına gayret et,
2. Ballandıra ballandıra çocuğunun ne kadar sevimli yediğini anlat ki heveslensin,
3. Sakın panik yapma, abartma, herşeyi birden anlatma, hele bir de bu yöntemin bir adı olduğundan zinhar bahsedip ceylanı ürkütme; inception yap, yani fikir tohumları ek, bırak senin istediğin sonuca kendi kendine ulaştığını sansın,
4. Ek gıdaya yeni başlıyorsan kendine bir yol haritası belirle ve haritandan aile büyüğü kişisini peyderpey haberdar et,
5. Bebeğinin/çocuğunun yemeğe ilgisinin onu nasıl geliştirdiğini ara ara cümleye sokuştur.
6. Zaman zaman aile büyüğünün de sürece ortak olmasını sağla. Örneğin “Sence önce brokoli mi verelim havuç mu? ya da bir tarif buldum sen bilirsin nasıl yapalım bunu?” gibi. Detaylar senin yaratıcılığına kalmış.
7. Ara ara Blw videoları izlet, ne kadar sevimli oldukları hakkında konuştur ve sizin bıdığın ne kadar sevimli olacağı fikrini empoze et.
Bu adımların hiçbirinde çok heyecanlı ya da hevesli görünme, aksi taktirde korkutup kaçırabilir ya da bilmiş anne imajı çizebilirsin ki bu da yine kişinin kendi bildiğini okumasına sebep olur.
Herşey hazır mı, bakacak kişi kulak memesi kıvamına geldi mi? Haydi bakalım o zaman gazan mübarek olsun!

KEVSER ŞİMŞEK YILMAZ – 14.04.2015

Yazıyı paylaşmak için;