Yıkanabilir Bebek Bezleri

 

Bebek bezi, birçok ailenin bebek beklerken en çok araştırdığı konuların başında gelir. Bir bakıma getireceği mali yük açısından en çok kaygılandıran da diyebiliriz. En “sağlıklı”sını, en sızdırmazını, en koku yapmayanını ve tabii ki en ekonomik bezi bulmak için eşe dosta danışarak, forumlarda dolaşarak birçok marka arasından bir karar verilir ve daha bebek doğmadan yakalanan kampanyalardan stok yapmaya başlanır. Gayet bilindik ve “normal” bir tutum bu değil mi?

Peki ya başka bir alternatif varsa?

Ya bebekleriniz için hazır bezlerden başka kullanabileceğiniz bir ürün grubu daha varsa?   

Evet,var: “ YIKANABİLİR BEZLER” .

Yurt dışında , oldukça yaygın olup ülkemizde de bir çok dağıtıcı firmanın ürünleri bulunmasına rağmen bazılarımız için gökten zembille inmiş gibi şok etkisi yaratan bu konuyu gelin beraber inceleyelim.

İlk aklınıza gelen soruyla başlayalım: “ Bez yıkamak mı? Hele bu devirde?” Öncelikle şunu açığa kavuşturalım ki, evet bu bezler yıkanabiliyor ama bunu biz yapmıyoruz, 21. yüzyılda hayatın her alanında yardımımıza koşan makinelerden biri yani çamaşır makinesi yıkıyor. Bu bezler farkli markalara ait olsalar da genel itibariyle çamaşır makinesinde 40-60 derecede orta süreli bir yıkama programında normal deterjan (bebek deterjanı tercih edilebilir) ile gönül rahatlığıyla yıkanabilir, tercihen açık havada ama petek üzerinde de kolaylıkla kurutulup tekrar kullanılabilir. Uğraştırıcı mı? Biraz. Ama bu uğraşa değip değmeyeceğine isterseniz yazının ilerleyen bölümlerinden sonra karar verin.

    Yıkanabilir bezlerin en önemli tercih sebebi bebeğiniz cildini, içi kuru kalmayı sağlamak üzere kullanılmış kimyasal içerikli sentetik hazır bezlerden korumasıdır. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bezi bırakana kadar aralıksız, gece-gündüz ne kadar süre bu bezlerle yaşadığını bir düşünün. Yetkililer bezi bırakmak için uygun zamanın 18-24 ay olduğunu söyler, ancak uygulamada birçok aile bunun için 24 ayın dolmasını bekler hatta 36 aya kadar bez kullanan bebek sayısı da az değildir. Biz bu yazıda bezden kurtulma süresini ortalama olan 30 ay olarak değerlendirelim. 30*30 = 900 gün!

baby-19104_1920

    Bu noktanın önemini anlamak için doktorların kadınlara günlük ped kullanmalarını asla tavsiye etmediklerini, gerekirse günde 3 kez çamaşır değiştirilmesi gerektiğini ancak hem hastalıklardan kaçınmak hem üreme sağlığı açısından bu sentetik pedlerden uzak durulması gerektiğini söylediklerini bilmelisiniz. Yetişkin insanlar için böyle kaçınılan bir ürünün tam 900 gün boyunca bebeğinizin maruz kaldığını düşünmek...Hem de bedenlerinin en savunmasız ve en hassas olduğu hayatlarının ilk zamanlarında...

Yıkanabilir bezler bambu, mikrofiber veya polyester dokular kullanılarak üretilmektedir ve kullananlar arasında pişikle bile nerdeyse hiç karşılaşmadıkları bilgisine kullanıcı yorumlarını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli faydası, bu bezlerin kullanımı ile doğaya bırakılan ve çözülmesi yüzyıllar süren bu bezlerin doğaya yüklediği ve dolaylı olarak sadece sizin değil tüm bebeklerin ve gelecek nesillerin hayatını tehlikeye sokan bu duruma engel olmasıdır. Yeni doğan bebekler günde ortalama 10-12 bez değiştirirler. İlerleyen aylarda bu sayı azalır ama en nihayetinde bile bebeğinizin altını gece uykusu hariç 3-4 saatte bir değiştirmeniz gerekir, bu da yine günde 6-8 bez demektir. Her gün poşetler dolusu bezi doğaya bırakıyoruz ama nereye gidiyor bu bezler?  Büyük çöp yığınları arasında solduğumuz havaya, içtiğimiz suya ve her türlü gıdamızı temin ettiğimiz toprağa karışarak dolaylı yoldan tüm insan sağlığı için tehdit oluşturuyor.

Son olarak işin ekonomik yönünü de ale alıp yazının başından beri merak ettiğiniz zorlukları bölümüne geçelim. Sentetik hazır bezlerin fiyatları markadan markaya ve kullandığınız bedene göre değişmekle beraber haftalık ortalama 25 tl’ye mal olur, bu da ayda 100 tl eder . Bez kullanım sürenize göre değişmekle beraber ortalama 30 ay için 30*100= 3000 tl gibi bir meblağ sadece bebeğinizin bez maliyeti olarak karşınıza çıkabilir.

Yıkanabilir bezler ise adet olarak 40-60 tl arasında olduğu için pahalı görünmekle beraber  her gün veya gün aşırı makineye atma kararınıza bağlı olarak kuruma süresini de düşünerek 10-20 adet arası işinizi görecektir. Bu da ortalama 15* 40 = 600 tl’lik bir bütceye denk gelmektedir. Yani, 2400 tl karda olabilirsiniz ☺ Kaldı ki bu bezler ara ara internet mağazalarında indirimli olarak satılmakta hatta yabancı sitelerden daha uygun getirtilebilmektedir.

Ha, unutmadan! Hazır bezleri her bebeğinizde yeniden temin etmeniz gerekirken bu bezleri diğer bebeklerinize de saklayabilirsiniz. Bir forumda Amerikada bir ailenin bu bezlerle 5 bebek büyüttüğü bilgisine ratladığımı da eklemek isterim ☺

Yıkanabilir bezlerin hazır bezlerden bir farkı da bebeğiniz altını ıslattıktan sonra açtığınız zaman dış bezi mikrofiber yapısından dolayı kuru bulmanıza rağmen ilk yaptıkları anda bunu hissetmelerine olanak tanımasıdır. Hazır bezler de ise bebeğiniz yaptığı an çekip kuruma olduğu için bebeğinizin tuvaletini yaptığını hissetmesine olanak vermemesidir. Bu durum bebeğinizin bezi bırakma sürecinde etkili olup yıkanabilir bez kullanan bebeklerin tuvalete daha kolay alışması olarak kendini göstermektedir.

Kulağa çok cazip gelebilir ama hala bu işte bir terslik olmalı diye düşünebilirsiniz ? Bu bezleri kullanan ve kullanmadan önce kullanıcı yorumlarını okumuş biri olarak bu soruyu deneyimlerinden de faydalanarak cevaplayabilirim. Bu bezlerle ilgili en sık karşılaşılan sorun sızdırma sorunudur. Genellikle tek beden olarak satılmakta, içlerindeki lastik veya çıt çıtlarla bebeğinizin bedenine göre ayarlamanız gereken bu bezlerde bebeğinizin bedenini bulana dek sıkça sızdırma sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle gece uykularında bez değiştirmek istemediğiniz zaman sabah sızdırılmış bezlerle uyanmanız muhtemeldir. Bunun için gece bezlerin arasına çift ara bez koyabilir veya gece uyurken hazır bez kullanıp sabah yıkanabilir bez takabilirsiniz. Heptenci bir yaklaşım daha sağlıklı olacaktır muhakkak ama ben bu konuda ne kadar az o kadar iyi gibi düşündüğüm için gece mevzusunu böyle çözdüm . Ayrıca uzun süreli dışarı çıkmalarınızda kullanmak için de evde bir paket hazır bez bulundurabilirsiniz.

Sadece ıslatılan bezler direkt saklama poşetine koyularak gün sonunda makineye atılabilir. Peki ya kaka temizliği diyorsunuz değil mi? Bunun için anlatımlı videolar olduğunu belirterek bunun da bir kolayının bulunduğunu söylemek isterim. İnce bambu bir katmandan üretilen ve suda eriyebilen “layer” denen ince ara bezleri lavaboya direkt atıp bezi suda durulayarak veya fazla bekletmeden makineye atabilirsiniz.

Şimdi tekrar düşünelim. Uğraştırıcı mı ? Biraz, ama bundan çok değil 20 sene öncesine kadar annelerimizin, anneannelerimizin makinenin de hazır bezlerin de olmadığı bir dönemde tüm bunları kendi çabalarıyla halletiklerini düşünürsek biz bu kadarını yapamaz mıyız ? Bence yaparız ☺

 

Zeynep ŞAKAR