Alerji teşhisi konulmuş veya alerji şüphesi taşıyan çocuklar mutlaka alerji uzmanı eşliğinde ek gıda denemeleri yapmalıdır. BLW yöntemini uygulamak isteyen ebeveyn doktor eşliğinde yöntemi deneyebilir veya doktorun sorun gördüğü durumlarda bu yöntemi denemeyebilir.

Bebek altı ayını doldurmadan önce bebeğe alerji teşhisi konulmuşsa uzman tavsiyesi ile emziren anne diyet yapmaya başlamıştır. Bu diyet tamamen bebeğin alerji durumuna göre her kişide farklı olan bir beslenme diyetidir. Örneğin kızımın doktoru tüm yüksek alerjen olan (yumurta, süt ürünleri, kuruyemişler, balık, tropikal ve kırmızı besinleri) iki ay süreyle tüketmememi tavsiye etti ve bu sürede kızımda ki alerjik reaksiyonların azalıp azalmadığını gözlemledik. Kızımın karın ağrısı, egzama, döküntü gibi tepkiler de azalma başladığında benim beslenme diyetime yeni ürün ilave edip, tekrar kızımı gözlemliyorduk. Eğer alerjik reaksiyon oluşuyorsa o besini not edip,beslenmemden çıkartıyor ve doktora bilgi veriyordum.

  • Eğer bebek formül mama ile besleniyorsa uzman doktorun hazırladığı rapor ile özel alerji mamalarıyla beslenir.
  • Altı ayını dolduran bebek, doktorun da uygun görmesiyle beraber ek gıdaya başlar. Alerjik bebeklerde doktorun tavsiyesiyle bu süreç uzayabilir ve daha geç ek gıdaya da başlanabilir. Alerjik tepkiye yol açan besinlere tadım listesinde yer vermemek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bebeğin alerjisine göre en az riskli olan sebzelerden başlayarak tadım yaptırılabilir. Kızımın teşhis koyulmuş süt ürünleri ve yumurta alerjisi olduğundan bu besinlerin tadımı doktor kontrolünde hastahanede yapıldı. Ancak doktorun kızım için risksiz olarak sunduğu listedeki sebzeleri evde tadım yaptırdık. Kızım baharda ek gıdaya geçmesi nedeniyle ben yeşil kabak ile tadım yaptırmaya başladım.
  • Tadım yaptırılacak besin önce bebeğin yanağına veya eline değdirilerek bir süre beklenip, bu şekilde ciltte tepkime olup olmadığı kontrol edilmesi riskleri azaltacaktır.  Daha sonra bebeğin, besinin dokusunu,kokusunu öğrenebilmesi için tadım yapılacak besini eline verip,keşfetmesi için beklemek duyu gelişimine de katkı sağlar. Eğer bebek besini hiç ağzına götürmemişse  ve tadım yapmamışsa ebeveyn müdahale etmek isteyebilir. Bu durumlarda ben doktorun tadım yapması için söylediği bir çay kaşığı miktardaki besini parmağımla ağzına koyup,yemesini sağlıyordum. Eğer bebek kendi besini ağzına götürüp,tatmışsa fazla miktarda tüketme ihtimaline karşı tadım yaptırma işlemi sonlandırılabilir.
  • Alerjik bebeklerin tadım yaparken tükettiği miktarın doktorun tavsiye ettiği miktarı geçmemesine dikkat edilmelidir. Alerjik tepki oluşmazsa diğer tadım günlerinde doktora danışarak miktar artırılarak devam edilebilir.
  • Eğer bebeğin alerjik tepkisi bağırsaklarda ise tadım günü süresi artırılabilir. Bağırsak tepkisi daha geç oluşacağı için üç gün yerine bir hafta-on gün aynı besin tattırılarak daha net sonuçlara ulaşılabilir.
  • Anne bu süreçte emzirmeye devam ediyorsa tattırılacak besini önce kendi beslenmesine ekleyip sonra bebeğe tattırması daha güvenli olacaktır. Tabi alerji çok farklı bir yapıda olduğundan emzirme de reaksiyon oluşmadığı halde besini direkt tattığında riskli alerjik tepkiler ortaya çıkabilir veya miktar azken tepki oluşmazken miktar artırıldığında yine ciddi reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle uzman denetimi olmadan bireysel hareket etmek risklidir.
  • Ek gıda sürecinde bebekte alerjik tepki ortaya çıktığında hemen o besin not edilip, doktora bilgi verilmelidir ve doktorun uygun gördüğü şekilde hareket edilmelidir. Ben kızımda alerjik tepkiler ortadan kalkana kadar ek gıda vermeyi kesip, formül mamayla beslemeye devam ediyordum.  Kızım  bir yaşını doldurduktan sonra alerjik tepki oluştuğunda yeni besin tadımlarına ara verip,en güvenli menüye dönüyordum.
  • Alerji parmak izi gibidir.Herkesin tepkisi ve tepkinin şiddeti kişiden kişiye değişir.Bu nedenle tüm süreç bir alerji uzmanı tarafından takip edilmeli ve olası tüm sağlık problemlerinde uzmana başvurulması gerekir.

 

 Melek KARACA ALPEK

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak