Faydaları
Kış aylarında sofraların renkli yüzü, en tatlı kabak cinsi olan bal kabağının faydaları saymakla bitmiyor. Rengi sarı-turuncu olan meyve ve sebzeler arasında depolanması ve ulaşımı kolay olan, sonbahar ve kış ayları boyunca temin edilebilen karotenoidler açısından zengin olan bal kabağı, A vitamini yetersizliğine karşı mükemmel bir kaynak oluşturmaktadır. Vitamin A’nın en büyük kaynağı olup özellikle görme duyusu, büyüme ve embriyo gelişimi için gereklidir. Vitamin A yetersizliği, körlük ve bebek ölümlerinin en önemli sebebi olup Güneydoğu Asya, Afrika ve Güney Amerika’nın bazı yerlerinde önemli sağlık problemlerinin de (kanser, erken yaşlanma, katarakt vb.) baş sebebini oluşturmaktadır. Bal kabağı Kore’de de geleneksel bir yemek olarak tüketilen bir sebze çeşididir. Kore’de özellikle doğum sonrası kadınların yemesi tavsiye edilen bir gıda ürünüdür.

Kullanımı
Bal kabağı, direkt olarak tüketildiği gibi çeşitli işlemlerden geçirilerek reçel, püre, şurup, ekmek, kurabiye, çorba yapımında yaygın olarak hammadde olarak da kullanılmaktadır.
Bal kabağı, bebeklerin ağzında kolayca püre haline getirilebilmesi nedeniyle ek gıdaya geçişte tercih edilen bir besindir. Parmak gıda boyutunda kesilen bal kabağı buharda veya fırında iki parmak arasında ezilebilecek kıvamda pişirilip BLW usulü ile bebeklere
sunulabilir. Fazla pişirildiğinde çabuk dağılan bir yapıya sahiptir, aynı zamanda vitamin değerini kaybeder; bu nedenle pişirme süresine dikkat edilmelidir. Ayrıca kabızlığa iyi geldiği bilindiğinden bu dönemlerde tüketilmesi tavsiye edilir.
Not: Alerji durumu gibi farklı sağlık sorunu olan bebekler de besin tadımına geçmeden önce doktor tavsiyesi almanızı öneririz.

Besin Değeri
100 gr yenilebilir ürün içinde
Bileşimi
Su 91,60 g protein 1,00 g
Toplam yağ 0,10 g karbonhidrat 6,50 g lif 0,5 g
Toplam şeker 1,36 g Enerji 26 kcal
Mineraller
Kalsiyum 21 mg Demir 0,80 mg
Magnezyum 12 mg Fosfor 44 mg
Potasyum 340 mg Sodyum 1 g Manganez 0,125 mg Vitaminler Vit C 9,0

Kaynak:
https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/2288/1/13767.pdf https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/4447/1/3684.pdf http://dergipark.gov.tr/download/article-file/236552

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak