Soru: “Bir bebek yemiyorsa ne yapılır?”
 
Cevap: Öncelikle şunu bilmeliyiz ki bebekler henüz feleğin çemberinden geçmedikleri için açlık grevi yapamazlar 🙂
Ama hal diliyle ” Yemiyorsam, sebebi var!” diyebilirler.
Anne babalar olarak yapacağımız en önemli şey, bebeğimizin hem bedensel hem zihinsel gelişim özelliklerini iyi bilip dönemsel değişikliklerin farkında olmak.

Peki bir bebek neden yemez?

1. AÇ DEĞİLDİR: Özellikle ilk 1 yıl bebeklerin temel besini anne sütü ( yokluğunda mama) olduğu için ek gıdaya annenin düşündüğü kadar ihtiyaç duymuyordur. Bu durum bebekten bebeğe de farklılık gösterebilir çünkü her bebeğin kendine özel kalıtsal özellikleri vardır ve anatomisinin gereğini yerine getiriyordur. Dolayısıyla bazı kaynaklarda verilen ve 6 aya geçer geçmez hatta öncesinde 3 ana /3 ara öğün olarak verilen listeler birçok bebeğe uymaz ama anneler bebekleri o listeye uymadığı için aç kaldığını düşünür.

2. OYUN OYNAMAK İSTİYORDUR: Oyunun bebek ve çocuklar için nasıl hayatı bir unsur olduğuyla ilgili pek çok bilim adamının önemli tepitleri vardır. Yani, bebekler için oyun her şeyden önce gelir. Dolayısıyla yemek sunduğunuz saatte bebeğiniz aslında oyun oynamak istiyor olabilir. Bu da kendini mama sandalyesinden atma, oturmak istememe veya yiyeceklerden yüz maskesi yapma şeklinde kendini gösterebilir. Bu tarz durumlarda bebekle inatlaşmayıp yemek saatini biraz erteleyebilirsiniz. O isteklerini ertelemeyi bilmiyor ama biz biliyoruz, yani çocukla çocuk olmamamız gerekiyor 🙂

3. DİŞ ÇIKARIYORDUR: Dişlerin patlamasından önceki süreç bebekler için çok ağrılı ve zor bir süreçtir. Bu dönemde gece ağlamaları, anneyle birlikte uyumak istemeler, ateş, ishal gibi bir çok semptom görülebilir. Bebek bu durumdayken üstüne bir de yiyecek asitleri ve çiğneme hareketleriyle ağrısını arttırmak istemeyebilir. Bu durumda yapılacak en önemli şey bunun geçici olduğunu bilip bebeğe zaman vermek ve anne sütü veya mamayı istediği kadar sunmaktır. Yayla çorbası, cacık, meyveli yoğurt veya serin meyveler de bebeklerin bu dönemlerde tercih edebileceği gıdalardır.

4. ATAK DÖNEMİNDEDİR: Atak haftaları bebeklerin zihinsel veya fiziksel gelişimlerinin hızlandığı yani atak yaptığı haftalara denir ve bu dönemlerde bebeklerin huyu, suyu, düzeni, eğitimi,rutini… her şeyi bozulabilir. Mızmız, huysuz ve çekilmez bir hal alırlar:) Ancak iyi olan şudur ki, bu dönemler de geçicidir ve eğer sabırla ve anlayışla bebekle olan iletişim bozulmamışsa bu dönemlerin sonunda bebeğiniz güncellenmiş ve bir üst versiyona geçmiş olarak size geri döner  Bu dönemde yapacağınız en önemli şey akıl sağlığınızı yitirmemektir 🙂 Atak haftalarıyle ilgili detaylı bilgi için bknz. google.

5. SICAKTAN BAYILMAK ÜZEREDİR : Şu son dönemlerde grubumuzda açılan  gönderilerin yarısından çoğunun bebeklerin yememesiyle ilgili olduğunu düşünürsek bu da çok önemli bir maddedir.Hava sıcaklığı güneyde 50 dereceleri bulup sahil kesimlerinde nemden nefes alınmıyorken, bu durum elbette ki bebekleri de etkiliyor. Üstelik yeleği bebeğin bir organı gibi görüp, 7 yaşından önce yeleksiz bebek olamayacağını düşünen anneanne/babaanne nüfusunun da azımsanmayacak kadar olduğu ülkemizde bu durum sandığımızdan da ciddi olabilir. Bulunduğunuz bölge, hatta evinizin cephesini bile dikkate alarak bebeğinizi serinletmeyi gerekirse günde iki kez duş aldırmayı unutmayın. Yine bu dönemde de serin veya soğuk yemeklerle meyveler kurtarıcı olabilir.

6. SAĞLIK PROBLEMİ VARDIR: Bu madde en önemli madde olmasına rağmen en alta yazıldı, çünkü yemeyen bebekler arasında sağlık problemi olan aslında çok azdır. Ayrıca bu BLW Türkiye olarak bizim yetki alanımızın dışında ve uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bebeğiniz uzun süredir yemiyorsa ve gelişim grafiğinde düşüş gözleniyorsa lütfen bir doktora danışıp gerekl, tahlillerin yapıldığından emin olun. Demir, çinko, B12 veya D vitamini gibi eksiklikler de iştahsızlığa yol açabilir.
Zeynep ERİŞEN ŞAKAR

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak