Bebeğin tat alma duyusu ve kendi doğal merakı büyük dünyayı keşfetmesine yardımcı olur. Ek gıdaya başlamadan önce bile, bebeğinizin zevkleri farklı dokuları ve lezzetleri sevip sevmediğini keşfetmesine yardımcı olabilir.

Bebeğimin tat alma duyusu ne zaman gelişir?

Bebeğinizin tat alma duyusu ilk önce rahim içindeyken gelişmeye başlar. Dokuz haftalık hamileyken, doğmamış bebeğinizin ağzı ve dili oluşmuş ve ilk küçük tadımını yapmıştır.

Bebeğiniz rahim içindeyken etrafı amniyon sıvısı ile çevrilidir. Akciğerlerinin ve sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olduğu için doğal olarak bu sıvıyı solur ve yutar. Annenin beslenmesinde yeralan yiyecek ve içeceklerdeki lezzet çeşitliliği kan dolaşımınızdan  amniyon sıvısına geçer. Bebeğiniz amniyotik sıvıyı tattığında, ilk kez farklı tatları deneyimleyecektir. Tatlı, tuzlu veya baharatlı yiyecekler yiyorsanız, bebeğiniz hepsini tadacaktır.

Bebeğiniz doğduğunda, yeni lezzetleri çok hassastır. Tatlı ve ekşi tatları tanıyabilir, ancak tatlıyı tercih eder. Bu, anne sütünüzün tadına bayılmasının bir nedenidir.

Tat ve koku alma duyuları birbirine bağlıdır ve bebeğiniz doğumda da çok gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiptir. Anne sütüyle diğer anneler arasındaki farkı bile koklayabilir.

Bebeğimin tat alma duyusu nasıl gelişecek?

Bebeğimizin tat alma duyusu doğduğunda da gelişmiştir ancak farklı tatlara verdiği tepkiler büyüdükçe artar.

Üç aydan altı aya kadar

Üç aylıkken, bebeğinizin dili büyümeye aşlar. Bunu oyuncak veya battaniyesi gibi  şeyleri ağzına koyduğunda fark edebilirsiniz. Bu, dilini farklı dokular ve tatları anlamaya yönelik denemeler yaptığını gösterir.

Altı ay ila 12 ay

Altı ay anne sütü ya da formülle beslendikten sonra, ek gıdaya başlayıp onu farklı lezzetler ile tanıştırdığınızda bu bebeğiniz için bir sürpriz olacaktır. Anne sütünün tadına alıştığı için ilk başta besinlere karşı şüpheli yaklaşması doğal bir süreçtir. Aynı yiyecekleri sevmeye ve kabul etmeye başlamadan önce tekrar tekrar sunmaya devam etmeniz gerekebilir. Uzmanlar, bebeğinizin bundan hoşlanmadığına karar vermeden önce her yeni yemeği en az sekiz kez teklif etmeyi öneriyor.

Yedi aydan sekiz aya kadar bebeğiniz parmak yiyeceklerini kendisi tutabilecek becerileri geliştirmiş olacaktır. Bu, yeni yiyecekleri denemek ve çeşitli yumuşak meyve veya sebzelerle farklı dokuları keşfetmek için iyi bir fırsattır.

Bebeğim tadım tercihlerimi miras alacak mı?

Bebeğinizin zevklerinden sadece bazıları genetik olan her türlü faktörden etkilenir.

Bebeğiniz rahminizde maruz kaldığı yiyecekleri destekleme eğiliminde olabilir, ama alıştığı yiyecekleri de sevmeyi öğrenir. Ona çeşitli yiyecekler verirseniz, büyüdükçe onları yemeye devam etmesi daha olasıdır.

Bebeğiniz ayrıca sizi ve yemeğe verdiğiniz tepkileri de kopyalar. Bu nedenle, belirli yiyecekler için sahip olduğunuz hoşlanmama durumunu gizlemeye çalışmak iyi bir fikirdir – özellikle de onu sevmeye teşvik etmeye çalıştığınız sağlıklı besinler-

Bebeğinizin büyüdüğü zaman sahip olduğu yiyecek çeşitliliği, ne kadar emzirdiğinize de bağlı olabilir. Araştırmalar, anne sütündeki farklı tatların, bebeğinizin tadına bakmasını olumlu yönde etkileyebileceğini ve büyüdükçe farklı yiyecekler yemeye daha fazla açık olabileceğini göstermiştir.

Bebeğimin birçok farklı yiyeceğin tadına alışmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Katıları tanımaya başladığında, ilk önce sade meyve ve sebzeleri tercih edin. Sonra yavaş yavaş yeni tatları tanıtın. Yiyecekleri kendi hızında keşfetmesine izin verin. Teşvik ve destek sayesinde onun farklı lezzetlere alışmasına ve yeni yiyecekler denemesinde kendine güvenmesine yardımcı olabilirsiniz. Tuzlu veya şekerli yiyeceklere dikkat edin. Bebeğinizin genç böbrekleri çok fazla tuz işlemekle baş edemez ve şeker diş çürümesine neden olabilir. Ayrıca, bu tatlara alışabileceği ve daha sağlıklı seçeneklere tercih edebileceği için ona tuzlu veya şekerli yiyecekler sunmamak iyi bir tercih olacaktır.

Bebeğim neden ağzına ne koyduğunu umursamıyor?

Bebeğiniz ağzını, etrafındaki dünyayı keşfetmenin, öğrenmenin ve anlamlandırmanın bir yolu olarak kullanır. Bu erken yaşta, ağzı elleri veya parmaklarından daha hassastır. Bu yüzden ağzına, hem yiyecek hem de yiyecek olmayan farklı dokular ve tatları tanımak için bir yoldur. Bu nedenle sık sık oyuncaklarını, kitaplarını veya diğer nesneleri  hemen ağzına soktuğunu göreceksiniz.

Ağzına keşfetmek için yaşına uygun ve ilginç oyuncaklar vererek öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Hissetmesi gereken farklı dokulara sahip oyuncaklar veya ilginç renklere, ışıklara veya seslere sahip oyuncaklar özellikle iyidir.

Bebeğiniz 12 ila 18 aylıkken, nesneleri keşfetmek ve anlam çıkarmak için ağzını daha az kullanmaya başlayacaktır.

Tüm bebeklerin farklı olduğunu ve bazı bebeklerin diğerlerinden daha hızlı geliştiğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle bu döneme kadar ne kadar çok besin ve tatla tanıştırırsanız o kadar çok tat alma duyusunu geliştirmiş olursunuz.
Kaynak

Martin CL, Fabes R. 2008. Discovering
child development.
 2nd ed. Boston: Houghton Miffin, 145-7.

Start 4 Life. 2011. Introducing solid
foods.
 Start 4 Life/Unicef www.nhs.uk [pdf file, accessed November
2014]

Scott JA, Chih TY, Oddy WH. 2012. Food variety
at 2 years of age is related to duration of breastfeeding. Nutrients. Oct
15; 4(10): 1464-74

Melek KARACA ALPEK

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak