Bebek ve ebeveynlerin kabusu ATAKLAR..

Öncelikle atak dediğimizde iki tip ataktan bahsedebiliriz:

  1. Büyüme atağı (growth spurt)
  2. Mental atak (mental leap)

Büyüme atakları bebeğin dönem dönem yaşadığı ve 1 gecede fiziksel olarak büyüdüğünün görülebildiği ataklar. Dikkat ederseniz bebeğinizin bazı dönemlerde birden bedenin, ayaklarının, kafa çevresinin büyüdüğünü görebilirsiniz. Bir gün olan bezi ertesi gün küçük gelmeye başlamış olabilir. Büyüme atakları fiziksel olarak bebekler için acı verici olabilir, sonuçta kemikleri uzuyor. Gece uykularından ağlayarak uyanabilirler ve memeye veya 6. aydan sonra ek gıdaya aşırı düşkün olabilirler. Eğer bebeğiniz normal rutininde giderken bir anda memeye düşerse, gece sık sık kalkıp emmek isterse, ek gıdayı hiç olmadığı kadar yiyorsa veya  tercihen karbonhidratlara yöneliyorsa büyüme atağı ya gelmiştir ya gelmek üzeredir.

Bebekler 2-3 haftalıkken, 3.,6.,9.12.ayda büyüme atakları görülebilir.

İkinci tip ataklar bebeğin mental gelişiminde görülen sıçramalar olarak adlandırılabilir. Bu ataklarda bebeğinizin içine tövbe yarabbim bişey kaçmış gibi olur. O gül gibi şahane bebek gider yerine bir garip yavru gelir. En sakin bebeğin delirdiği görülür. Ama normal, çünkü bebeğiniz zihinsel beceriler kazanmaktadır. Hem ince hem kalın motor becerileri bir anda gelişir bu dönemlerde. Atağa girdiği zamanla çıktığı zaman arasında bebeğin gelişimi açısından dağlar kadar fark olur. E bu da acısız olmaz elbette, bu sefer fizikselden daha çok psikolojik bir acı çektiği görülür. Size olan ihtiyacı en üst seviyeye çıkar. Sürekli kucağınızda olmak ister yanında sizi ister. İştahı düşer, alıştığı ve sevdiği hiçbir şeyi yapmak istemez, değişik değişik huylar edinir. Uykuları bozulur, yemek yemez. Bu mental atakları da bebeğinizin beklenen doğum tarihine göre takip edebilirsiniz. Wonder weeks (harika haftalar) uygulamasını indirerek veya kitabını alarak hangi atakta sizi nelerin beklediğini ve bebeğinize bu zor döneminde nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  1. tip atakların en beterleri 4. ay, 6. ay ve 12-13. ay ataklarıdır.
  • 4 aylıkken yeniden doğar ve hayatı keşfetmeye başlar. Memeden uzaklaşır, her bulduğunu ağzına götürmeye başlar. Meme emerken kendini yerden yere atar, uykuları tamamen bozulur. Kilo alımı düşer. Bu çok tehlikeli bir dönemdir çünkü “sütüm yetmiyor, ek gıdaya veya mamaya başlayayım” düşüncesi kana karışır. Bu atağı kazasız belasız, mamasız ve en önemlisi ek gıdasız atlatırsanız 1. zaferi kazanmış olursunuz. Çünkü genelde bu atak meme reddini beraberinde getirir.
  • 6-7 ay arası tam ek gıdaya geçtiğiniz sırada yine beter bir mental atak yaşar bebeğiniz. Uykular eğer düzene girdiyse yine bozulur. Büyüme atağıyla çakışır iyice bir terellelli olur bebek. Ek gıdaya geçmek, uykuların bozulması, dişlerin çıkması, emeklemeye çalışmaların başlaması hep aynı zamana denk gelir. Bu 1 aylık atak sürecini atlatan bebek ve ebeveyn bayram eder ve daha beterini yaşayamayacağını düşünür ama yanılıyordur.
  • 9-10 ay arası atağı en tatlı ataklardan biridir bebeğiniz ultra şirindir ama yine meme reddi söz konusudur ve bu sefer bilinçlidir. Ayrıca korkular ve kabuslar bu dönemde gelişmeye başlar. Gece uykularından ağlayarak uyandığı görülür bebeğin. Gün içinde yaşadıklarından kabuslar görebilir. Bu döneme kadar katı gıdayla tanışmadıysa bebek (tatması önemli değil, eline alması, koklaması, tanışması yeterli) katı gıdadan da korkabilir. Püre ile beslendiyse kaşık reddi bu aylarda başlar. Çiğnemeyi öğrenmediği için öğürtü ve kusmadan korkar ve en ufak pütürlüyü çıkartır. Ek gıdayı tamamen reddetme noktasına gelebilir.Bunu da atlatırsanız ve emzirmeye devam ederseniz 2 yıl emzirebilirsiniz artık bir daha böylesi meme reddi yaşanmayacaktır. Ayrılma korkusu da başlar ufaktan, size yapışır ve asla bırakmak istemez.
  • 12-13 ay atağı: Bu atak tüm yaşadığınız atakların 5 katı daha zordur. Bebeğinizin içindeki canavarla tanışırsınız. Sevdiği hiçbir şeyi sevmez, sevmediği her şeyi sever hale gelir. Yürüme çalışmaları başlar, uykular bozulur, iştah çok çok düşer.

Bu atak o derece zordur ki bundan sonra ne gelirse bunun üzerine geçemez taaa ki 2 yaş sendromu gelene kadar…

Unutmayın bebeğiniz bu atakları sizden daha acılı atlatıyor. Asıl o hayatı keşfederken ve büyürken sancılar çekiyor. Bizim görevimiz bebeklerimizi anlamak ve onlara bu dönemlerinde yardımcı olmak. Bilerek yapmıyorlar, hatta dikkat ederseniz kendileri de memnun değiller. Çok karmaşık duygular içinde oluyorlar. Her zaman olduğu gibi hep destek tam destek.

Not: Her bebek her atağı aynı şiddette yaşamaz, bazılarını çok hissedersiniz bazılarını az ama böyle bir gerçek var.

 

Nil NURLU DENİZ

Kaynak: The Wonder Weeks / Harika Haftalar Kitabı

Click here to change this text

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak