“Çocuğumuza bıldırcın yumurtası verelim mi?”

Bu soru ailelerin en çok sordukları sorulardan biridir. Son yıllarda bıldırcının gerek eti gerekse yumurtası tüm dünyada sık kullanılmaya başlandı. Ülkemizde  özellikle bıldırcın yumurtası sık kullanılıyor. Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasının 1/5 i büyüklüğündedir. Ancak içerdiği fosfor, demir, protein, aminoasit miktarları tavuk yumurtasındaki miktarların yaklaşık 4-5  katı fazladır. Bıldırcın yumurtası  da tavuk yumurtası gibi, çocukların büyüme ve gelişmesinde faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Ancak yaygın olarak kronik bronşit veya astıma iyi geldiği görüşü hiçbir araştırmayla kanıtlanamamıştır.

Ancak bıldırcın yumurtası bilinçsizce kullanılmamalıdır. Bıldırcın yumurtasında , östrojende vardır. Araştırmalarda çok fazla bıldırcın yumurtası tüketen çocuklarda , erken ergenlik yaşanabileceği belirtilmektedir. Bıldırcın yumurtasındaki protein miktarı da fazla olduğu için , yüksek protein bebeklerin tam olgunlaşmamış böbreklerine aşırı yük bindirebilir. Özellikle 2 yaşın altındaki bebeklerde dikkatli olunmalıdır.

Birçok araştırmada bıldırcın yumurtasının 7 yaştan önce verilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Çocuğunuza bıldırcın yumurtası vermek istiyorsanız; haftada 1 kez ve katı olarak pişirilmiş şekilde doktorunuzun tavsiyesiyle verebilirsiniz.

Melek KARACA ALPEK

http://www.nuraydincer.com/Cocuklara-bildircin-yumurtasi-verilmeli-mi-.html

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak