Bebekler için zamanla alışkanlık haline gelen emzik, ağız ve diş yapısını bozmasının yanı sıra bebeği anne göğsünden de soğutabilir.​ Çoğu ebeveyn bebeğine emzik vermeyi istemese de bazı durumlarda kendilerini çaresiz hissedip çareyi emzikte arayabilirler. Sadece uykuya dalma öncesinde vermeye başladığınız emziğin bir yerden sonra kontrolden çıkıp bebeğinizin ağzından hiç düşmeyen bir obje haline gelmesi sizi endişelendirebilir. Önce bir emzikle çıktığınız yolda gece, gündüz, yolculuk…yedek emzik olmak üzere farklı versiyonları ile devam edebilirsiniz. Unutulduğunda ya da kaybolduğunda sizi nöbetçi mağaza, eczane aramaya kadar götürebilecek bir gereklilik haline gelebilir emzik alışkanlığı.

İşte kontrolden çıkan bu emzik alışkanlığına dur demek isteyen ebeveynler çeşitli yollar aramaya koyulurlar. Çevreden emziğin içine sinek koymadan, biber koymaya kadar bilimsel(!) emzik bıraktırma yöntemleri sıralanabilir. Ama bir BLW annesi bu tarz yollara değil de yine bebeğinin tercihleri önde olan yöntemlere yöneleceğini bilir. Peki bu yöntemler nelerdir?

Uzmanların da önerdiği en çok bilinen yöntemlerden biri emziğin ucunu kesip bebeğe sunmak. Bu yöntemle emme davranışını gerçekleştiremeyen bebek kendiliğinden emzik emmeyi bırakabilir. Ama alışkanlık süreci artmış ve bebeğin yaşı ilerlemiş olduğu özellikle 2 yaş sonrasında bu yöntem pek işe yaramayabilir. Bu noktada bebek yeni emziğin alınabileceğinden ya da yedek emziklerin olduğundan haberdarsa direnç gösterip emziğin yenilenmesini isteyebilir.

Diğer bir yöntem kademeli olarak bebeği emzikten uzaklaştırmaktır. Bu yöntemde önce hikâye kitapları ve oyuncaklarla oynama süresinde çocuğa emziği bırakmanın zamanının geldiği sinyalleri verilir. Çocuğa ne kadar büyüdüğünü, emzik emmeye devam etmesinin onun diş yapısına ve konuşmasına yapacağı olumsuz etkiler anlatılabilir. Oyuncaklarıyla oynarken emzikli bir bebek kullanıp onun emziği bırakması sağlanabilir.
Tüm gün emzik emen çocuklar için önce sabah uyandığında hemen emzik emmeye başlamasını engelleyebilirsiniz. Emziği göremeyeceği bir yere koyup uyandıktan sonra oyalayarak emzik emmeden uzak durma sürecini uzatabilirsiniz. Bu şekilde her gün biraz daha süreyi uzatarak gündüz daha az emzik kullanmasını sağlayabilirsiniz. Emzik için çok ısrar ettiğinde “hadi yemek yiyelim ondan sonra, hadi şunları toplayalım ondan sonra…” gibi telkinlerle erteleyebilirsiniz. Bu şekilde ilerleyerek gündüz sadece uyku geçişlerinde emzik kullanıp geri kalan zamanlarda kullanmadan zaman geçirmesini sağlamış olursunuz.
Emzik bıraktırmanın en sıkıntılı olduğu süreç uykuya dalarken kullanımıdır. Bu noktada bebeğinizin karakteri ve kişiliği devreye girer. Tatile çıkarken yanınıza almadığınızı söyleyip tatili emziksiz geçirmesini sağlayabilir ve eve geldiğinizde de sorarsa bulamadığınızı söyleyerek devam edebilirsiniz. Tatil seçeneğiniz yoksa sabah kalktığında emziği saklayıp uyanıp istediğinde beraber arayıp olmadığını ve kaybolduğunu söyleyebilirsiniz. Bu noktada hayvanların aldığını ya da eve gelen birinin alıp emziği gittiğini söylemek yanlış tercihtir. Sadece emziğin kaybolduğunu ve bulamadığınızı söylemeniz yeterlidir. Bu süreçten sonra bebeğinizin uykuya geçişte zorlanması, ağlaması, uyumaya direnmesi söz konusu olabilir. Uyuma süresi uzayabilir ya da hiç uyumayabilir. Geceleri daha sık uyanıp emziğini isteyebilir. Daha çok ağlayan, yemek yemeyen kısaca düzeni bozulan bir bebek haline gelebilir. Bu süreci sabırla ona bol bol sarılıp, oyun oynayarak geçirmeniz kendini güvende hissetmesi için daha iyi olur.

Alışkanlıkların ortadan kalkması çok zordur ve bebeklerin de emzik alışkanlığını terk etmesi oldukça zordur. Bu nedenle bebeğinizi emziğe alıştırmadan önce şartları iyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.
Not: Önerilen yöntemlerin tamamı tavsiye niteliğindedir. En uygun yöntemi doktorunuzla belirlemenizi tavsiye ederiz.
Melek KARACA ALPEK

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak