BLW (Baby Led Weaning), ek gıdaya geçiş sürecinin bebek liderliğinde sürdürüldüğü bir yöntemdir. BLW kavramını literatüre kazandıran Gill Rapley ek gıdaya geçiş sürecini şöyle tanımlar:

“Ek gıdaya geçiş (weaning) bir bebeğin tek besin kaynağı olarak anne sütü ya da formül mama aldığı bir düzenden, sıfır anne sütü veya formül mama alarak tamamen katı gıdayla beslenme sürecine geçişine denir. Bu süreç yavaş gelişir. 6 aydan birkaç seneye kadar uzayabilir. Çoğu ailede bu süreç ebeveynler tarafından yönlendirilir ve bebeklerini kaşıkla beslediklerinde aslında onların ne zaman ve ne kadar besleneceklerine, ne zaman mamayı ya da memeyi bırakacağına onlar karar veriyor. Buna ebeveyn-liderliğinde beslenme deniyor. Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW) ise bebeğin kendi içgüdülerini ve yeteneklerini kullanarak yönettiği bir süreç. Beslenmenin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğine onun karar verdiği bir süreçtir” (Rapley&Murkett, 2008, p.12)

Bu yöntem, bebek ek gıdaya geçmek için hazır hale geldiğinde, ona püre, meyve suyu ya da muhallebi vermek yerine, bebeğinizin sizinle aynı yiyecekleri yiyebilmesini hedefler. Bu sayede zamanınızı ona ayrı yiyecekler hazırlamaya harcamayıp birlikte yemek yemenin keyfine varırsınız.

BLW yöntemi; bebeğin kendi kendine yiyebilmesini sağlarken el-göz koordinasyonunu da büyük oranda geliştirir. Ayrıca farklı tatlar ve dokuları keşfetme şansı bulduğu için hem zihinsel hem motor becerileri gelişir.  Bu yönteme göre ilk bir yıl bebeklerin temel gıdası anne sütü yokluğunda formül mama olduğu için ek gıda tamamlayıcı besin olarak görülür ve bebekler ihtiyacı olan besinden ihtiyacı kadarını yer.  

İzlemek için tıklayınız!

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak