BLW TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI
http://blwturkiye.com/content/articles/blw-turkiye-sanal-orgutunun-sanal-stratejik-iletisimi
“Kendi deyimleriyle hayatlarının paralel evrenlerinde birbirini tanımış olan 8 kadın ile başlar BLW Türkiye’nin süreci. İnternetin zaman ve mekân zorunluluğuna getirdiği esneklikle, uzakları yakın etmesiyle İstanbul, İzmir ve Bursa’dan sosyal medya aracılığıyla tanışıp, birbirine bağlanan, bildiğimiz bebek beslenmesinin dışında da bir alternatif olduğuna inanan, bu nedenle de BLW (Baby Led Weaning) ile ek gıdaya geçişi tercih eden ve bunu aktif olarak uygulayan kişiler. Bu süreçte BLW üzerine deneyimlerin paylaşılacağı bir platformun eksikliğini hissedip bu açığı kurdukları BLW Türkiye kapalı Facebook grubu ile kapatmayı hedeflemişler. Admin olarak yönetiminde yer aldıkları bu grup onlar için başlangıçta sadece BLW konusunda güvenle paylaşım yapabilecekleri ve birbirlerinden öğrenebilecekleri bir platformdu.
Zaman içinde bu grup, Türkiye’de BLW metodunu araştıran, uygulayan ya da beslenme konusunda sıkıntı yaşayan bebeklerin ebeveynleri için bir alternatif olarak şans verdiği, büyük ve aktif bir kitlenin yer aldığı, Dünya’nın farklı farklı ülkelerinden üyeleriyle ve yenilikçi fikirleriyle her gün zenginleşen bir değere dönüştü. BLW Türkiye kapalı Facebook grubu 30 Aralık 2014’te kuruldu ve ilk yılında 10.00 kişiye ulaştı. Kuruluş yıl dönümlerinin ardından geçen ilk 45 günde, üye sayısında yüzde 50’den fazla bir artış meydana geldi ve gün geçtikçe de bu ivme arttı. Şu an gurubun üye sayısı 110.000 civarında ve her gün artmaya devam ediyor.

BLW için bir diğer kriz nedeni ebeveynlik ve bebek gibi hassas konularda öneride bulunma ve hatta ürün satma gibi bir misyonun sorumluluğudur… Kendi çocuklarına yapmayacakları hiç bir şeyi önermemek ve kendi çocuklarına vermeyecekleri hiç bir gıdayı satmamak temel mottolarıdır.

Günümüzde kuruluşlar müşterilerinin gözünde iyi bir imaj oluşturabilmek için ciddi oranda zaman ve para harcamaktadır…. BLW sanal örgütü; sosyal ağların tamamında aktif olan bir örgüttür…. Örgütün buna ek olarak; BLW buluşmaları, seminerler, etkinlikler, kapsamlı fuarlara katılma ve kitap yayını gibi internet ortamında ulaşamayacakları hedef kitleye yönelik olarak da faaliyetleri söz konusudur …Bunun yanı sıra odaklanmayla paralel olarak; grup yöneticilerinin fikir sahibi olmadığı konularda “bilmiyorum” diyebilmesi ve ilgili kişiyi bu alandaki başka bir platforma rahatlıkla gönderebilmeleri de oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer yandan kurucu ekip BLW örgütünün gelişim sürecinde kendilerini de; beslenme ve çocuk gelişimi gibi konularda uzaktan eğitim, sertifika gibi programlarla geliştirmişler ve böylece uzmanlaşmaya başlamışlardır.

BLW yöneticileri de sanal bir örgüt kimliği taşımalarına rağmen pazarlama stratejilerinde insan odaklı olmak ve onların tüm gereksinimlerini karşılamaya çalışmak gibi bir strateji izlediklerinin altını çiziyorlar. Tüm teknolojiye rağmen aslında BLW sanal örgütünün var olma sebebinin bir ebeveynin çocuğuna en iyisini verme arzusu olduğunu unutmadan ve buna yönelik bir halkla ilişkiler stratejisine sahip olduklarını ifade ediyorlar. Sitelerinde yer verdikleri;
Şu söze çok inanıyoruz:
Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,
On yıl sonrası için ağaç dik,
Yüzyıl sonrayı düşünüyorsan, insan yetiştir
bölümünün insan odaklı yaklaşımlarının ifadesi olduğunu belirtiyorlar.

BLW’nin ne olduğu ve nasıl uygulandığı oldukça sade ve gündelik dilde paylaşımlarla anlatılmaktadır. Karşılıklı diyalogla bu öğrenme süreci pekiştirilmektedir. Bu grupta sorulara net ve çabuk dönüşler yapılmaktadır.

Bu çalışmada BLW sanal örgütünün sekiz kişiden oluşan kurucu – yönetim kadrosu ile yapılan görüşmeler sonucunda; BLW sanal örgütünün kuruluş yılı olan 2014 yılından günümüze izlediği stratejik iletişim yönetimi uygulamaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Yeni medyada stratejik iletişim yönetiminin etkin kullanımına; kuruluşundan kısa bir süre sonra ulaştığı kullanıcı sayısı ve geçirdiği yapısal çeşitlenme ve gelişim açısından BLW Türkiye sanal örgütü iyi bir örnek teşkil etmektedir.”

Çalışmanın tamamı için:

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak