Evde;  odanın ortasına bırakılmış çamaşırlar, bir mayın tarlası gibi nerede basıp zıplayacağınızı bilmediğiniz oyuncaklar, bulaşık makinesi dışında mutfağın her yerini süsleyen kirli bulaşıklar…

Okulda; yarım bırakılan veya hiç başlanmayan ödevler, grup çalışmasında aksaklıklar, kaybolan kalemler,silgiler ve unutulan kitaplar…

Çalışma hayatında; geç kalmalar, devamsızlıklar, unutulan toplantılar,yetişmeyen işler….

Aile hayatında; başkalarına yük olmalar, unutulan özel günler, ihmal edilen eşler ve çocuklar, sürekli ertelenen hayaller…

Her yerde ve her yaşta karşımıza çıkan ve hayatımızı zorlaştıran bu davranışların tümünün temelinde yatan aslında tek neden var: sorumluluk bilinicinden yoksun olmak.

7’den  70’e her yaşta görülebilen bu tutumun temelleri ise pek çok şey gibi çocukluk döneminde aile ortamında atılıyor. Aile içinde bağımsız bir birey olarak kabul edilip hakları kadar sorumlulukları da öğretilen bireylerin ise, ileri yaşlarda hem kimseye bağımlı olmadan yaşayabilen hem çevresindeki insanlar tarafından daha kolay kabul edilen hem de çalışma hayatında daha başarılı insanlar oldukları görülüyor.

Bu çerçevede çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak ebeveyn olarak sorumluluklarımızın başında geliyor.

Bu bilinci kazandırmak için ise belli bir fiziki olgunluğa erişmelerini beklemeye gerek yok. Çünkü her şey, her yaşta yapabilecekleri şeyleri –ilk zamanlar yalpalayarak da olsa- yapmalarına izin vermekle başlıyor.

Henüz 6 aylık iken, yani ek gıdaya geçtikleri ilk günlerde yiyecekleri türlü işlemlerden geçirip kaşıkla ağızlarına götürmek yerine ,yiyebilecekleri şekilde hazırlayıp kendi yemelerine fırsat vermek bu adımlardan ilki olabilir. BLW, yani Bebek Liderliğinde Beslenme olarak bilinen bu yöntemle sadece bebeğinizin istediği şekilde ve istediği kadar yemesi için ona güvenmiş olmaz, aynı zamanda acıktığı zaman kendini doyurabilmesi için gerekli becerileri de kazanmasına imkan tanımış olursunuz.

Yürümeye çalıştığı zamanlar sürekli elinden tutmak yerine düşmesine ve düştüğü zaman kendi kalkmasına fırsat vererek…

Sizin kadar şık ve düzgün yapamasa da kıyafetlerini kendi seçmesine ve giyinmesine izin vererek ilk tohumları atabilirsiniz.

Öte yandan her şeyde olduğu gibi bu konuda da dengeli olmak büyük önem taşıyor. Çocuklara yapabilecekleri şeylerde imkan vermek kadar yaşlarına ve bedensel hazırbulunuşluklarına uygun sorumluluklar vermek de sağlıklı bir benlik algısı geliştirmeleri için çok önemli. Yapamayacakları işleri yapmaya çalışırken yaşayacakları yetersizlik duygusu haksız bir utanç duygusuna da yol açarak çocukların cesaretinin kırılmasına ve uzun vadede öğrenilmiş çaresizlik duygularına kapılmasına yol açabilir.

Çocuklarda sorumluluk bilinci oluştururken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de vereceğimiz görevlerle ilgili onların da fikrini almaktır. Söz gelimi, evde iş bölümüne katılma yaşına gelen çocuklara direkt olarak çöpü çıkarma veya çamaşırlarla ilgili bir iş vermek yerine yapabileceklerini sıralayıp buna kendisinin karar vermesini sağlamak o görevi sahiplenmesine ve sürdürmesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak çocuklara gösterdiğimiz sevginin gösterecekleri başarılara bağlı olmadığını hissetmeleri ise belki de her şeyden daha önemlidir. Yaşamın her anında karşılaştıkları zorluklarda onlara her zaman güvenen ve oldukları gibi kabul edip değer veren bir ailelerini olduğunu bilmek her defasında yeniden denemek için en büyük dayanakları olacaktır.

 

Zeynep ERİŞEN ŞAKAR

 

 

 

 

 

 

 

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak