Yemek seçme tüm çocukluk evrelerinde görülebilse de yaygın olarak ilk çocukluk evrelerinde görülür. Anne sütü veya mamanın gittikçe daha az yer aldığı ve katı gıdalara geçişin tamamlanması beklenen bu dönemlerden itibaren başlayan bu davranış, genellikle ergenliğe kadar sürer.

Aslında fiziksel gelişimin neredeyse üçe katlandığı ilk bir yıllık dönemden sonra çocukların bazı yiyecekleri yemek istememesi gayet normaldir. Çünkü artık, bedensel gelişim hızı yavaşladığı için eskisi kadar besine ihtiyaç duymazlar. Ayrıca,daha önce ilk kez tatmış oldukları yiyeceklerle ilgili artık bir fikirleri vardır ve bunlardan bazılarını daha çok severken bazılarına tahammül edemeyebilirler.

Bebeklerin tercihlerine saygı duymak boynumuzun borcu olsa da sürekli aynı gıdaları isteme ve yeni tatları denemeden reddetme gibi davranışların kalıcı olmaması için alabileceğimiz çeşitli önlemler vardır.

  • Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi yemek saatlerinde bebeğinizle birlikte yemeniz hatta mümkünse tüm ailenin birarada olmasıdır. Aynı yiyecekleri hep birlikte ve keyifle yemeniz çocuğunuzun o yiyeceklere karşı iştahını kabartabilir veya sadece sizi taklit etmek için bile yemeyi deneyebilir.
  • Sofrada bebeğinizin sevdiği bir yiyecek olmasına özen göstererek herhalükarda sofrada oturmasına olanak sağlayabilir ve diğer hiçbir şeyi yemese bile o öğün bir şeyler yediğinden emin olabilirsiniz. Ama bu sofradakileri beğenmediği takdirde ona istediği bir yemeği hazırlayıp sunmakla da sonuçlanmamalıdır. Çünkü bir kez gösterilen bu imtiyaz bir sonraki sefere daha güçlü bir ısrarla istenecektir.
  • Birlikte alışverişe çıkabildiğiniz dönemden itibaren markete veya pazara çocuğunuzla birlikte gidip hazırlayacağınız yiyecekleri birikte seçmeniz de küçük ferdinizi yemek seçimine dahil etmek açısından etkili olacaktır. Özellikle her alışverişte sadece onun seçtiği bir yiyeceğe yer vermek beslenmede söz hakkı olduğunu hissettirmek açısından faydalı olacaktır.
  • Alışveriş sürecinde başlattığınız işbirliğini mutfakta da sürdürebilirsiniz. Siz yemekleri hazırlarken çocuğunuzun da yapabileceği görevlerle onu bu işe dahil etmek yemeğe karşı ilgisini arttırabilir ve kendi hazırladığı veya dahil olduğu yiyecekleri ailece hep birlikte yemek onu çok mutlu edebilir. Bunun için silikon veya keskin olmayan bıçaklar kullanabilir veya salataları eliyle hazırlama seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  • Çok önemli bir diğer husus ise bebeğinizi yemediği şeyler için tehdit etmek veya sevdiği yiyecekleri rüşvet olarak kullanmaktan kaçınmaktır. Tabağındaki yiyecekleri bitirmezse sevdiği bir şeyden mahrum edileceğini bilmek o yemeğe karşı isteksizliğini arttırırken, sevdiği bir yiyeceği ödül olarak sunmak o yeceğe karşı olan ilgisinin artmasına yol açacaktır.
  • Çocuklar genel olarak ailelerinin beslenme kültürüne adapte olsalar da bazen bir yiyeceği sizden farklı bir şekilde yemeyi tercih edebileceğini unutmamalısınız. Çocuğunuzun yiyeceklere karşı iştahını artırmak için normalde kullanmıyorsanız bile soğan, sarımsak, kimyon gibi aromaları kullanmaktan çekinmemeli , daha pişme aşamasındayken çocuğunuzu yemeğin kokusuyla tavlamalısınız. Aşırı acı yiyecekler çocuklar için uygun olmasa da makul ölçüde tüm tataları denemesine imkan sunmalısınız.
  • Çocukların sevmediği şeyleri püre, bulamaç veya daha masum şekillerde fark etmeden yemelerini sağlamak pek tavsiye edilen bir yöntem olmasa da sevdiği bir yiyecekle tercih etmediği yiyecekleri bir arada sunarak birlikte yemelerini sağlayabilir veya en azından denemesini sağlayabilirsiniz.
  • Son olarak ne olursa olsun yemediği yiyecekler için yemek saatini kaosa sürüklemekten çekinmeli ve bunu bir çekişme unsuru haline getirmemelisiniz. Aileleri olarak bizim görevimiz çocuklarımıza sağlıklı yiyecekler sunmaktır, bu yiyecekleri yiyip yememek ise onların kararıdır.

Ancak bu o yiyeceği daha sonra hiç yemeyeceği anlamına gelmediği için belirli aralıklarla tekrar sunmaya devam etmelisiniz çünkü çocukların damak tadı çok hızlı değişebilir ve daha önce görmek istemediği bir şeyi bir süre sonra tıka basa yemek isteyebilir.

Yorum bırak

Mail adresin paylaşılmayacak