Damak Tadı Oluşturma


Kategori Belirtilmemiş
26.04.2018

Tat alma işlemi için dilimizdeki tat alma noktalarını kullandığımız bilinmektedir. 

Temel olarak 4 ana tat alma merkezi olduğu bilinir; acı, ekşi,tatlı ve tuzlu. Ancak son yıllarda 5.tat olarak tuzlu ve baharatlı lezzetler için umami ismi de bu listeye eklenmektedir. Hatta bu tatların ne kadar yoğun olduğunu anlamamıza yardımcı olan keskinlik algısı da dilimiz yardımıyla tat almamıza sağlayan duyular arasında sayılmaktadır. Tat alıcı noktalar dilimizde olmasına rağmen bir yiyeceğin tadını anlamamıza en çok yardımcı olan şey %80 oranla koku alma organımız yani burnumuzdur.

Bu bilgiler ışığında sağlıklı bir yemeği damak tadına da cazip gelecek şekilde uyarlamak ailenin tüm fertlerinin yararına olacaktır.

İçgüdüsel olarak tatlı, tuzlu ve yağlı gıdaların daha çok iştah kabartıcı olarak görüldüğü gözlenir ancak her şey gibi yaşamımız için hayati olan bu gıdaların da fazlasının da hayati tehlike oluşturacağı kesindir. Ancak, hazırlanan menülerde bu tatlar harmanlanarak kullanırsak yemeğin tadından önce kokusuyla cazip halde gelmesi sağlanmış olur.

Örneğin zeytinyağlı yemeklerin neden kuru soğan ve sarımsaksız eksik kaldığını düşünün, ya da tuzlu bir yemek olmasına rağmen içine katılan 1 çaykaşığı şekerin tadını nasıl yumuşattığını…. Birçok insanın salata,çorba ve balığa ekstra limon sıkması da yine bu farklı tatların bir araya gelerek oluşturduğu tat cümbüşünden kaynaklanmaktadır.

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap