Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kategori Belirtilmemiş
26.04.2018

Sağlıklı bir beslenme düzeni, sağlıklı besinlerin temin edilmesiyle başlar. İhtiyaç duyduğumuz gıdaları direkt üreticisinden alabilmek birçoğumuzun hayali olsa da bu gıdaları en taze şekilde bulacağımız semt pazarlarına gitmek bile günlük hayatın koşturmacası içinde çoğu zaman zor görülüyor.

Bu durumda her şeyin aynı çatı altında bulunabildiği süpermarketler akla ilk gelen alternatif olarak listenin başında yer alıyor. İndirimli ürünleri ve her köşe başında bulunabilirlikleri nedeniyle oldukça cazip olan bu marketlerde alışveriş yaparken aklımızda bulunması gereken birkaç nokta var.

Öncelikle market raflarının size ihtiyacınızdan fazla ürün aldırmaya yönelik dizildiğini bilmelisiniz. En sık satın alınan süt, yumurta ve et ürünleri gibi ürünlerin en arka raflarda olduğunu fark etmeyen yoktur herhalde. Bunun nedeni ise zaten listenizde var olan yiyeceklere giderken paketli gıdalarla olabildiğince maruz kalmanızı sağlamaktır. Bu ürünler özellikle çocukların ayaktayken veya market arabasında otururken ulaşabilecekleri şekilde sıralanmıştır,yani yetişkinlerin omuz hizasında. Çünkü kuşkusuz, market reyonlarındaki yiyecekler için en istekli ve ısrarcı müşteriler çocuklardır. Bir diğer unsur ise markette çalınan hafif müziklerdir;bu müziklerin “bir çırpıda alışverişi bitirip eve dönme” planlarını esnetmek için kullanıldığını söylersek bu hiç de şaşırtıcı olmasa gerek. Ne kadar yavaş, o kadar ürünle göz teması… Bazı firmaların bu müziklere ek olarak yapay aromalarla çeşitlendirilmiş cazip kokuları kullanarak iştahınızı iyiden iyiye kabarttığı da bilinen bir gerçektir.

Market alışverişleriyle ilgili unutmamamız gerek en önemli husus ise alışverişe aç ve/veya yorgunken gitmememiz gerektiğidir. Çünkü bu şekillde vücudumuz alarm durumunda olan ihtiyaç eksikliğini sizi daha yağlı ve daha şekerli gıdalara yönlendirerek hissettirecektir. Bu durumda ise daha sağlıklı besin kaynakları yerine hızla tüketebileceğiniz fast food tarzı yiyeceklere yönelme riskinizi arttıracaktır.

 

https://www.coursera.org/learn/food-and-health

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap