Bebeğime Hangi Zeytini Yedirmeliyim?


Kategori Belirtilmemiş
26.10.2018

Amacımız en doğal ve tuzsuz zeytini yedirmek, bunda hemfikiriz. Bu zeytine ulaşmanın en kısa yolunu yazıyorum. Kendiniz yapacaksınız! Bu da net . İnternette “tuzsuz zeytin nasıl yapılır” yazılınca çeşitli tariflere ulaşmak mümkün.

Vaktim yok, beceremiyorum diyen sevgili ebeveynler, kulak verin, çünkü hazır zeytin yedireceksiniz bilmeniz gerekenler var!

 

Zeytin konusunda hepimizin kafaları karışık. Bu konuda biraz daha gerçekçi verilerle, sizleri bilgi ile boğmadan biraz aydınlatmak istedik. Araştırdık, öğrendik, okuyup uygulamak da sizlerin takdiri.

Amacımız en doğal ve tuzsuz zeytini yedirmek, bunda hemfikiriz. Bu zeytine ulaşmanın en kısa yolunu yazıyorum. Kendiniz yapacaksınız! Bu da net . İnternette “tuzsuz zeytin nasıl yapılır” yazılınca çeşitli tariflere ulaşmak mümkün.

Vaktim yok, beceremiyorum diyen sevgili ebeveynler, kulak verin, çünkü hazır zeytin yedireceksiniz bilmeniz gerekenler var!

TÜRK GIDA KODEKSİ SOFRALIK ZEYTİN TEBLİĞİ zeytin üreticilerine der ki; (Bu tebliğ Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı ve tüm üreticilerin nasıl zeytin üreteceğine dair kuralları içeren bir tebliğdir.)


  1. Zeytini ister salamurasında fermente ederek doğal yollarla üretebilir, isterseniz kimyasal oksidasyonla karartarak üretebilirsiniz. (Bu kimyasalın adı: Sodyum hidroksit)
  2. Zeytini ürettikten sonra satarken içine ayçiçek yağı koyabilirsiniz. (Aldığınız bütün açık zeytinler ayçiçek yağlıdır, aksi mümkün değil, maliyetlerle baş edemezler.)
  3. Zeytini korumak için katkı maddesi de kullanabilirsiniz (renk sabitleyici, sertleştirici, asit düzenleyici vb “E” kodlu kimyasallar)

 

PEKI HAZIR ZEYTIN ALACAĞIM AMA HANGISINI?

 

AÇIK ZEYTİN ALACAKSANIZ;

Açık zeytin yağlanır. En ucuz hangi bitkisel yağ varsa onla yağlanır. Genelde en popüleri ayçiçektir.

  1. Açık zeytin alırken ayçiçek yağlı bir zeytin aldığınız gerçeğini önce kabullenin. Bu sizi rahatsız etmiyorsa doğal mı yoksa oksitleme ile mi olgunlaştığını anlamaya çalışın. Malum açık zeytinde ambalaj yok, o nedenle duyularınızı kullanın.

 

2.Doğal siyah zeytinin çekirdeği siyah değildir. Koyu kahvedir. Eğer çekirdeği zift gibi kara ise o zeytinden uzak durun, oksitle olgunlaşmıştır. Bir de reyonda alacağınız zeytinin küvetinde tornadan çıkmış gibi tüm zeytinler simsiyahsa , hiç aralarda kahveregiler yoksa şüphe duyun.

  1. Eğer söz konusu yeşil zeytin ise; sarı renkte zeytin almayın. Oksitlenen zeytin sararır. Olabildiğince yeşil renkteki zeytini alın ki bu zeytin daha acıdır ama siz de suda bekleterek acılığını giderebilirsiniz. Açık zeytinde bu iki temel nokta ile doğal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

  1. Hadi doğal zeytini ayırt ettik, peki bu zeytinde söz konusu izin verilen katkı maddeleri var mıdır? Sizi temin ederim ki vardır. Yasa izin vermiş bir kere, neden koymasın? Koymayan var mıdır? Vardır elbet. Güvenmek lazım. Tanıdık, bildik yerden almak lazım.

AMBALAJLI ZEYTİN ALACAKSANIZ;

1.Ambalajlı zeytinlerde bitkisel yağlı olanlar veya salamurada satılanlar olmak üzere iki çeşit bulunur.  Bu ürünlerde ambalaj üzerindeki bilgiler çok önemlidir.

 

2.Ürün üzerinde DOĞAL zeytin yazılı ise çok iyi, değilse aynen geri bırakın. İkinci aşamayı da geçtik demektir, üçüncü olarak içindekilere bakın.  1. İçindekiler kısmında “zeytini sertleştirici kimyasal (kalsiyum klorür) ve renk sabitleyici (ferro laktat)” yoksa ürünü hemen alın. Suda bekletin, tuzu gitsin güvenle bebeğinize yedirin.

  2. Eğer üzerinde DOĞAL yerine sadece Zeytin yazılı ise işte o zeytin hızlı yöntemle yani oksidasyonla olgunlaşmış demektir. O zeytini almayın, içeriğine bakmaya gerek bile yok. Bebeğinize yedirmek istemeyeceğiniz bir zeytindir.


Dediğimiz gibi en güveniliri kendi yaptığınız zeytindir. Zeytin yapmak sandığınızdan daha kolaydır. Anneanne , babaanne yardımı alabilirsiniz, internetten ufak bir araştırma ile güzel tariflere ulaşabilirsiniz. Ağustos-Ekim  ayları zeytin toplama dönemidir. Ama unutmayın ki pestisit (kimyasal böcek ilacı) riskini bertaraf etmek için bildiğiniz bir ağaçtan toplanmış zeytin kullanmak en güzelidir.   

 

Afiyetle..

                                                                                                                                                                        Gıda. Müh. Evrim TEKİN GÜLAY

 

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap