Karbonhidratlar


Kategori Belirtilmemiş
12.02.2018

Karbonhidratlar insan vücudunun ana enerji kaynağıdır. Enerji kaynağı olarak her zaman hazırdır ve direkt olarak kullanılır. Vücudumuzda enerji gerektiğinde yağlardan ve proteinlerden önce karbonhidratları kullanılır. Karbonhidratlar basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayrılırlar.

Basit karbonhidratlar glükoz, fruktoz ve galaktozdur.

Glükoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle sakkaroz yani sofra şekeri meydana gelir. . Son yıllarda gittikçe artan bir bilinçlenme ile beslenmede en çok kaçınılan unsur olsa da günlük tüketilen şekerin çoğu işlenmiş gıdalardan alınmaktadır. Gerek raf ömrünü uzatmak, gerek lezzetini arttırmak için işlenmiş gıdalarda şeker yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Glükoz ve galaktozun biraraya gelmesiyle laktoz yani sütün için de bulunan kompleks karbonhidrat meydana gelir. Ancak bazı insanlar için laktozu hazmetmek çok kolay olmamaktadır ve bı kişiler laktoz intoleransına sahip olmakla bilinirler.

Bir diğer kompleks karbonhidrat türü ise liflerdir.

Lifler vücudumuz tarafından emilemediği için enerji sağlayamamaktadırlar ancak sindirim sistemimiz için oldukça faydalıdırlar ve daha uzun süreli tokluk hissi sağlarlar.  Lifler hem meyve hem sebzelerde bolca bulunmaktadır.

Ayrıca esmer pirinç ve tam buğday ekmeği gibi gıdalrı tercih ederek de beslenme rejimimizi lif yönünden zenginleştirebiliriz.

Basit karbonhidratlar kolay sindirilir ve hızla kana karışırlar. Glisemik indeksleri yüksektir, dolayısıyla kan şekerini hızlıca yükseltip kısa süreli tokluk hissi verseler de hızlı acıkmaya sebep olurlar. Bu nedenle enerji kaynağı olarak menülerde yer alması faydalı olsa da fazla tüketilmesi durumunda karaciğerde yağ olarak depolandıkları için obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına sebep olurlar.

 

https://www.coursera.org/learn/food-and-health by Standford University

http://www.liderlikokulu.com.tr/course/saglik-ve-beslenme-koclugu-egitimi/

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap