Ne Pişirdiğimiz mi, Nerede Pişirdiğimiz mi?


Kategori Belirtilmemiş
11.11.2018

Organik, doğal, taze aldığımız besinleri sağlıksız pişirme gereçleri ile pişirdiğimizde ne kadar doğru davranmış oluruz?

 

 

Yapışmaz özelliği ile evlerimize giren ve bir süre sonra sanki onlar olmadan pilav,makarna, pankek gibi yiyecekleri yapamayacağız hissine kapılmamıza neden olan tava ve tencerelerde kullanılan teflon malzemesinin ne kadar zararlı olduğundan bihaberiz. Evinizin başköşesinde, çeyizlerin vazgeçilmezi teflon malzemeli ürünleri size yakından tanıtmak istedik.

Teflon (PTFE), bir florokarbon [(F2C-CF2)n] olup, ilk defa 1938'de Amerika'da Dupont firmasının araştırma laboratuvarlarında çalışan Dr.Roy Plunkett ve arkadaşları tarafından bulunan bir maddedir . Yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı, yanmaz, yapışmaz ve sürtünme katsayısının oldukça düşük olması gibi nedenlerden dolayı günümüzde çok büyük kullanım alanına sahip olan teflonun ticari amaçlar için kullanımı 1940’lı yıllarda başlar. Tencere ve tavaların dışında diğer yapışmaz yüzeylerin, şekerleme ambalajları, patates kızartması kutuları, pizza kutuları, kâğıt tabaklar ve gıda sektörü dışında da pek çok alanda kullanılmaktadır. Mutfaklarımıza kadar girmiş olan bu maddenin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerine 1951 yılında ilk değinen araştırıcı Harris'dir.

Çeşitli kuş türleri üzerinde yapılan deneylerde 285 dereceye kadar ısıtılan boş tavadan çıkan gazdan kuşların öldüğü sonucuna ulaşılmış. Konuya ilişkin olarak köpeklerde yapılan bir araştırmada teflon içeren sigara dumanının bir miktar solutulmasının titreme nöbetlerine neden olduğu belirtilmekte.

Johns Hopkins Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yeni doğan bebeklerin göbek bağlarında alınan kan örneklerinde teflon bazlı PFAO’ya %99 oranında saptandığı bildirmiştir.

1946 yılından bu yana bize teflonu sunan Dupont geçtimiz yıl 671 milyon dolar bedel ödemekle cezalandırılmıştır. Nedeni ise Amerika’nın Ohio nehrini kirletmesi ve içme suyuna karışan PFOA’dır.

 

Bu kadar zararlı olan teflon malzemesinin kullanıldığı ürünler artık çok ucuza temin edilebilmektedir. Bu konuda farkındalık artmış olmasına rağmen kullanımı hala çok yaygın.

 

Peki ne yapmalıyız?

 

Aslında en uygun olan yöntem bu tarz ürünleri hiç kullanmamak. Eğer mutlaka kullanılacaksa kaliteli ürünler temin edilmeli ve asla metal gibi sert kaşıklarla karıştırılmamalı.

 

En ufak bir çizik ya da aşınma fark edildiğinde hemen atılmalı ve asla kullanmaya devam edilmemeli.

 

Bulaşık makinesine koyulmamalı ve elde yıkarken de süngerin sert tarafı kullanılmamalı.

 

Aynı zamanda boş olarak ısıtılmamalı ve yağ konulursa da yağın yüksek ısıya çıkmasına izin verilmemeli.

 

Ocağın büyük gözünde yüksek ateşe maruz bırakılmamalı.

 

Yapışmaz ürün kullanmak isteyenler için petrol türevi içermeyen malzemeden üretilen ceramica ürünler mevcut. Yani gerçek seramik ürünler. Üzerinde seramik yazan ve beyaz renk olan ucuz ürünlerden bahsedilmiyor. Bu ürünler de aslında teflon gibi malzemeden yapılıyor. Bu nedenle bunlardan uzak durulmalıdır. Tabi bunların da ayırt edilmesi çok zor. Gerçek seramik ürünlerinin üzerinde PTFE ve PFOA free yazıyor. Bu yazı varsa o ürüne güvenebilirsiniz.Bu tarz yapışmaz özelliği olan ürünleri kullanmak istemeyip sağlıklı pişirme gereçlerini kullanmak isteyenler için ilk sırada yer alan en sağlıklı pişirme gereci demirdöküm tencere ve tavalar. Ama kaplaması olmayan, saf demirdökümden yapılmış olması önemli. Bulaşık makinesinde yıkanmaması ve deterjan kullanılamaması nedeniyle çok kullanımı tercih edilmese de en sağlıklı pişirme gereçlerdendir.İkinci sırada yer alan sağlıklı pişirme aracı ise çelik malzemeden yapılan tencere ve tavalar. Çelik her ne kadar teflon malzemenin sağladığı yapışmazlık özelliğini bize sunmasa da besin değerlerini öldürmemesi ve sağlıklı pişirme seçeneği sunması açısından bize önemli bir seçenek sunuyor.Yemeğiniz tencereye yapışsa da, şekli güzel olan pankekler yapamasanız da bu kadar zararlı olan ürünleri kullanmayıp, sağlıklı pişirme aletlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.Kaynak:

https://www.journalagent.com/ turkhijyen/pdfs/THDBD_57_3_ 189_194.pdf

www.motherkoala.com

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap