Organik Üretim Ve Paketlenme Süreci


Kategori Belirtilmemiş
11.11.2018

Organik tarım ifadesi, biraz açacak olursak, tarlaya ekiminden sofraya ulaşmasına kadar içine hiçbir kimyasal bulaşmamış, hiçbir yabancı maddeye maruz kalmamış gıdaların üretimidir.

Organik tarım; doğaya ve insana zarar vermeyecek şekilde yapılan üretim yöntemidir. Organik tarım sertifikası alacak ürün ya da ürünlerin; uzun süredir geleneksel tarım yapılmamış toprakta üretilmesi gerekmektedir. Organik gıda sertifikası süreci, oldukça uzun bir süreçtir. Toprağın, kullanılan bütün ham maddelerin, üretim şeklinin, depolama, ambalajlama şeklinin, tesisin; kontrolü, denetlenmesi, analizleri sürecini içerir. Uygun görüldüğü takdirde; organik gıda sertifikası verilir. Denetlemeler de haberli, habersiz şekilde sürekli devam ettirilir. Görüldüğü üzere kolay bir süreç değildir. Konvansiyonel tarıma göre fiyatlarının yüksek olmasının en büyük sebebi de budur.

Organik bir gıda işlenirken içerisinde kullanılan tarımsal kökenli ürün veya türevlerinin en az yüzde 95’inin organik sertifikalı olması gerekir.

Organik bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesinde GDO’lu maddeler kullanılması yasaktır.

Ayrıca, kimyasal yolla sentezlenen veya izole edilen sentetik aroma, doğala özdeş aroma, sentetik boya ve sentetik vitaminlerin kullanımına izin verilmiyor.

Gıdanın işlenmesinde yaygın olarak 300’e yakın katkı maddesi kullanılır ama bu durum organik gıda da durum böyle değildir.

Organik üründe, raf ömrünü uzatmak için kullanılan iyonize radyasyona da izin yok. İyonize radyasyon gıda içindeki organizmaları yok etmek için kullanılıyor , ama bunu yaparken canlı hücrelerin DNA’larına zarar veriyor.

Organik olmayan kuru meyveler kurtlanmaması için metil bromid veya fostoksinler kullanılıyor. Organik ürünlerdeyse, eksi 35 derecede şoklanıyor sonra artı 4 derecede depolanıyor.

Organik ürünler hava almayan şeffaf paketlerde olabileceği gibi Kraft poşetler de kullanılıyor. Bunların yanında bez torbalar da en çok kullanılan paketlerdendir. Organik ürünler de koruyucu maddeleri olmadığından raf ömürleri kısadır. Bu nedenle uygun koşullarda muhafaza edilip taze olarak tüketilmeleri gerekir.

Kaynak: Öğrt. Gör. Tuğba KAMAN, Organik Ürünlerin Toplanması, Etiketleme, Paketleme, Pazarlama

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap