Proteinler


Kategori Belirtilmemiş
12.02.2018

Proteinler vücudumuzun yapı taşı olarak bilinmektedir. Kas dokusunun çoğunu oluşturan proteinler hastalıklara karşı mücadele tmemizde büyük öneme sahiptirler, çünkü bağışıklık sisteminin de temelini oluştururlar. Eski dokuların onarılmasını, yeni dokuların yapılanmasını sağlayan proteinler aynı zamanda vücuttaki su dengesini korumaya da yardımcı olurlar.

Proteinlerin yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler 20 farklı türde bulunurlar ve vücudumuz bunların çoğunu üretebilir. Ancak vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan almamız gerek 9 tür amino asit vardır.

Dışarıdan almamız gerek proteinler söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen et, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklardır. Bu kaynaklarla ilgili bilinmesi gerek bunların tam protein kaynağı olduğu yani dışarıdan alınması gereken 9 amino asidi de içerisinde barındırmasıdır. Bu kaynaklar özellikle çocukların, büyümesi, gelişmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için çok önemlidirler.

Ancak hayvansal gıdalar dışında da zengin protein içeren bitkisel gıdalar da vardır. Süt ve süt ürünleri, tofu, kuruyemişler ve kurufasulye, mercimek gibi bakliyatlar da protein yönünden zengindir. Bu gıdaların hayvansal gıdalardan farkı tam protein kaynağı olmamaları yani vücudumuz için gerekli 9 aminoasidin tamamını içermemeleridir. Ancak bu gıdalar da birlikte hazırlanıp aynı menüde buluşturularak tam protein kaynağı haline getirilebilirler. Üstelik bu sayede hayvansal gıdalara bağlı kalınmadığı için vücuda alınan doymuş yağ oranı da dengede tutulabilir.

Bu şekilde kalp ve damar hastalıklarından da korunmuş olunur.

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap