Sütün Gerçek Yüzü


Kategori Belirtilmemiş
21.06.2018

Bebeklerimize 1 yaşından sonra neden süt yerine yoğurt/kefir veya peynir vermeliyiz?

Sütün zararları nelerdir?

 

Bebeklerimize 1 yaşından sonra neden süt yerine yoğurt/kefir veya peynir vermeliyiz?

Sütün zararları nelerdir?


Aşağıda bazı yabancı bilimsel makalelerden araştırma sonuçlarını çevirmeye çalıştım, referanslarını da bulabilirsiniz:

1. Çeşitli kültürlerde yapılan araştırmalar sonucu, süt tüketimi fazla olan kişilerde prostat kanseri ve yumurtalık kanseri riskinde artış görülmüştür. Süt ürünlerinden üretilen peynir, yoğurt gibi besinlerin ise aksine kanser riskini düşürdüğü görülmektedir. (Lanou A.J., 2009, American Journal of Clinical Nutrition)

2. İnek sütündeki proteinlerin Tip 1 diyabeti tetiklenmesinde önemli rol oynadığı saptanmıştır. (Dahl-Jorgensen K. et al,1991, Diabetes Care)

3. Günümüzde süt ineklerine süt üretimini arttırmak için genetiği değiştirilmiş büyüme hormonu (rBGH) verilir.Bu hormon içenlerin kanında insülin-büyüme faktörü 1 (IGF-1) oranını arttırır. Yüksek IGF-1 seviyeleri başta meme kanseri olmak üzere pek çok kanser türü ile ilişkilendirilmektedir. (Key T.J., 2011, Proc Nutr Society)

4. Süt proteinin kolestrol düzeylerini arttırdığı saptanmıştır. (Gardner CD et al,2007, Journal of the American College of Nutrition)

5.Süt dünya üzerinde en yaygın olarak görülen alerjik gıdaların başında yer alır. İçeriğindeki laktoz nedeniyle dünyadaki nüfusun büyük bir kısmı tarafından sindirilememektedir. (Rona RJ et al, 2007, Journal of Allergy and Clinical Immunology)

6. Kemik erimesi vakaları en çok görülen ülkeler aynı zamanda süt tüketimi ve günlük kalsiyum tüketimi en fazla olan ülkelerdir. Kalsiyum tüketimi ile kemik sağlığı arasındaki bağ çok zayıftır, süt tüketimi ve kemik sağlığı arasında ise yok denilebilecek seviyededir. (Amy Lanou Ph.D., Physicians Committee for Responsible Medicine, Washington D.C.)

7. Her canlının sütü özel olarak onun ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. İnek sütü, insan sütünden 3 kat daha fazla protein içerir. Bu nedenle insanlar tarafından tüketimi halinde metabolizma bozukluklarına ve kemik sağlığına zararlara neden olacaktır.Aynı şekilde inek sütü, insan sütüne göre çok daha fazla yağ içerir, ki bunu içen küçük bir buzağının ne kadar büyüdüğü göz önüne alınırsa bu fark daha iyi anlaşılacaktır. İnsanlar, insan harici bir hayvanın sütünü tüketmek için uygun bir metabolizmaya sahip değildirler.

Daha da böyle yüzlerce makale ve yazı var

Gelin süt endüstrisine yenilmeyelim !

 

Nil NURLU DENİZ

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap