Genetik Mirasımız: Tuvalet iletişimi


Kategori Belirtilmemiş
20.04.2018

Tuvalet İletişimi bebeğin ihtiyaçlarının doğal bir yolla giderilmesi için ebeveyn ve bebek arasında saygı dolu bir iletişim kurulmasına olanak sunar. Bebeğinizin size olan güveni artar . Bez kullanımını büyük ölçüde azaltır. Bu da hem maddi açıdan kolaylık hem bebeğinizin sağlığı için avantaj sağlar. Hem de doğaya bırakılan atıkların azalması için ekolojik bir duyarlılık göstergesidir.

NEDİR?

Türkçede kısaca Tİ olarak bahsedilen Tuvalet iletişimi, bebeğin tuvalet ihtiyacının ailesi tarafından gözlemlenip BEZ YERİNE TUVALETE veya tuvalet işlevi görebilebilecek bir aparata yapmasına yardımcı olmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzerine bu bir eğitim değildir, aile ve bebek arasında aktif bir iletişime dayanır. Bebeğinin verdiği sinyalleri gözlemleyerek ve genelde tuvaletini yaptığı zaman aralığını gözetip bebeğin tuvaletini yapacağı sırada tuvalete veya bir aparata tutarak yaptırmasıdır.

Bu uygulamanın savunucularına göre insanlar- diğer tüm canlılar gibi- kendini ,yattığı yeri veya bakıcısını kirletmeme içgüdüleriyle doğarlar. Çünkü insanoğlu tahminen 50.000 yıldır yeryüzünde olmasına rağmen çamaşır makineleri ve kullan-at bezlerin varlığı 50 yılı geçmiyor. Dolayısıyla 21.yy’da anne-babalar bebeklerini doğdugu andan itibaren bezlemeye odaklanmış olsalar da aslında yenidoğan insan yavrusunun yüzyıllardır aktarılan genetik hafızasında kendini kirletmeme ve tuvaletini altına yapmama bilgisi bulunuyor.

Marjinal bir teori gibi görünebilir, ancak bir bebeğin bakımını üstlenmiş herkes şunu bilir ki bebeklerin ağlama gerekçeleri arasında altlarını kirletmiş olmaları ilk sıralarda yer alır. Ancak, 21.Yüzyılın bebek bakımı prensiplerinin bize öğrettiğinin aksine bebekler ilk zamanlar altlarını kirlettikten sonra değil kirletmek üzere oldukları zaman ağlarlar, çünkü bundan rahatsız olurlar. Özellikle ilk 4 ay bebeğinin altını açtığı an çişini veya kakasını yaptığını görmeyen nerdeyse yok gibidir. Ya da başka bir sorunu yokken ağlayan bebeğinin altını açtığı an ağlamayı kestiğini görmeyen...Tüm bunlar bize açıkça göstermektedir ki, BEBEKLERİMİZ ALTINI BAĞLATMAYI SEVMİYOR.

NASIL ?

Tuvalet İletişimi doğumdan itibaren uygulanabileceği gibi 0-18 ay arasında bir zamanda da uygulanabilir. Ama bu aşamada da “ne kadar erken o kadar iyi” olacağını unutmayın.

Tam zamanlı bir iletişimi seçip gece-gündüz bu şekilde devam edebileceğiniz gibi , hayat şartlarınız ve kendinizi hazır hissetmenize bağlı olarak yarı zamanlı olarak da uygulayabilirsiniz. Çalışan anneler haftaiçi fırsat bulamadıkları zaman, sadece haftasonu da uygulayabilirler. Uygulama şeklinin katı olmaması her kesimden aile için uygulanabilir bir yöntem olmasını sağlıyor.

Tİ uygularken bebeğinizin altını bağlamaya devam edebilir veya tamamen bezsiz bir hayatı seçebilirsiniz. Bezsiz bir yaşam birçok yönüyle size fayda sağlayabilir ancak bez bağlamanız da bu duruma enngel değildir.Çünkü çiş veya kaka zamanı geldiğini düşündüğünüzde aynı şekilde altını açıp tuvalete tutacaksınız.

NE ZAMAN ?

Bebeğinizi tuvalete tutacağınız zamanı anlamanız için öncelikle birkaç gün bebeğinizin altını açık bırakıp çişini veya kakasını yapamdan önce nasıl tepkiler verdiğini ve ne sıklıkla yaptığını gözlemlemek ve bunları bebeğinizin kişisel tepkileri ve zamanlaması olarak kaydetmektir.

Bebeğinizin kişisel sinyalleri dışında

EVRENSEL ZAMANLARI da değerlendirebilirsiniz. Bunlar;

*Anne sütü alan bebekler için uzun bir emzirmeden sonra( bebeğinizin emzirme esnasında aniden durup yüzünüze bakması da bir sinyaldir)

* Ek gıdaya geçen bebkler için ana öğünlerden sonra

* Gece uykusu veya öğlen uykusundan uyandıktan sonra

genel bebek sinyalleri :

            *Aniden huysuzlanma

             *kucakta veya taşııcıda ise kucaktan inme veya taşıyıcıdan çıkma isteği

             * uyku esnasında sağa sola dönme, popsunu yukarı doğru kaldırma

 erken çocukluk (12-18 ay) sinyalleri

               *Oyun esnasında aniden duraksama

               * Kapı, koltuk arkası veya tenha bir köşe arama

                * Yemek esnasında aniden kalkmak isteme

                * Klozetine veya aparatına yönelme

  ebeveyn içgüdüleri

                 *Bebeğinizin tuvaleti olduğunu hissetmeniz

                 * Bebeğinizin cis veya kaka dediğini duyar gibi olmanız

NASIL TUTULUR?

Bebeğinizin tuvaletini yapması için en ideal pozisyon çömelme de diyebileceğimiz squat pozisyonudur. Yeni doğan bebklerde bunu bebeğinizin bacaklarına alttan kollarınızla destek vererek yaptırabilirsiniz.

FAYDALARI NELERDİR?

Tuvalet İletişimi bebeğin ihtiyaçlarının doğal bir yolla giderilmesi için ebeveyn ve bebek arasında saygı dolu bir iletişim kurulmasına olanak sunar. Bebeğinizin size olan güveni artar .

Bez kullanımını büyük ölçüde azaltır. Bu da hem maddi açıdan kolaylık hem bebeğinizin sağlığı için avantaj sağlar. Hem de doğaya bırakılan atıkların azalması için ekolojik bir duyarlılık göstergesidir.

Kaynaklar:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Elimination_communication
  2. http://diaperfreebaby.org/practicing-ec/
  3. http://www.bornready.uk/
  4. http://www.nappyfreebaby.co.uk/what-is-elimination-communication/

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap