Vitaminler


Kategori Belirtilmemiş
12.02.2018

Vitaminler vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar. Enerji vermezler ve sindirilmezler. Dışarıdan besin yoluyla alınır. Çok küçük miktarlarda alınsa bile yokluğundaki ve eksikliğindeki hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme yeteri kadar vitaminleri almakla mümkün olur.

A VİTAMİNİ

Cildin, tırnakların, saçların, dişleri, diş etlerinin ve kemiklerin sağlıklı kalmalrını sağlar. Gece görmemizi kolaylaştırır ve göz yorgunluğunu azaltır. Eksikliğinde gece körlüğü, gözde kuruma, deri kuruluğu , çocuklarda gelişimin yavaşlamasına neden olabilir. Hamilelikte fazla alınması bebek için sakıncalıdır. Vücutta eksikliği baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrıları, kuru veya çatlak deri ve saç dökülmesi şeklinde görülebilir.

A vitamini, ciğer, çiğ havuç, pişmiş ıspanak ,kuru kayısı, brokoli, şeftali, yumurta, yağsız süt ve portakalda bulunur.

B VİTAMİNLERİ

B1, B2, B6, B12 vitaminlerini oluştururlar. Hücresel solunum fonksiyonlarını hızlandıran, sinir sistemini düzenleyici görev yapan vitaminlerdir. B vitaminleri eksikliğinde halsizlik, dikkat dağınıklığı, sinir sisteminde bozuklukları, geç yara iyileşmesi, kansızlık ve beriberi hastalığı görülür. Herhangi bir B grubu vitaminin gereğinden fazla alınması diğer B grubu vitaminlerinin alımını olumsuz etkileyebilir.

B1 vitamini: Tüm hücrelerde, sinir ve sindirim sisteminde gereklidir.

Eksikliğinde yorgunluk,iştah azalması, kilo kaybı, sinir ve sindirim sistemi bozuklukları görülebilir. Buğday tohumu, ciğer, yer fıstığı, bezelye, kuru üzüm, kuru fasulye nohut ve portakalda bulunur.

B2 vitamini: Yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde gereklidir.

İştahı arttırır, hazmı kolaylaştırır.sinir sisteminin düzenli çalışmasını destekler. Eksikliğinde deride kuruluk, ağız ve burun kenarında çatlaklar, görmede sorunlar ,ısığa karşı duyarlılık ve yeme/yutma sorunları görülebilir. Aşırı eksikliğinde Pellegra gözlenebilir.

B2 vitamini ihtiyacı ilaç yoluyla karşılanabilir. Brokoli, ıspanak, peynir, süt, badem, yürek, kuru fasulye ve bezelyede bol miktarda bulunur.

B6 vitamini: Yiyecekleri vücudun kullanacağı moleküler şekle dönüştürmede gereklidir. Eksikşiğinde depresyon, ağız kenarında yaralar veya kaşıntılı deri odakları gözlenebilir. Muz,avokado,tavuk, balık, patates, bezelye, ceviz, karaciğer, buğday ve ürünlerinde bulunur

B12 vitamini: Kırmızı kan hücreleriin oluşuma yardımcı olur. Eksikliğinde kan ve sinir sisteminde hasar görülebilir. Anemi ve diş etlerinde sorunlar da görülebilecek diğer hasararıdır. Sinir basılarında, bilhassa bel bacak ağrılarında önemli rol oynar.

İğneyle ve ağız yolu ile kansızlık yaşayan hastalara verilir.

Ciğer, kırmızı et, yumurta, yağsız sür, yoğurt, ıspanak ve brokokolide bulunur.

C VİTAMİNİ

Enfeksiyonlara karşı direnci arttıran vitaminlerdir. Işığa karşı duyarlı oldukları için taze tüketilmeleri gerekmektedir.Kan damarlarının kuvvetli olmasında ve kolajen sentezinde etkilidir.Demirin vücutta daha elverişli kullanılmasına da katkı sağlar. Eksikliğinde enfeksiyonlara çabuk yakalanma, kanama, yorgunluk, iştah azalması ve yaraarı iyileşmesinde gecikme görülür.

Sebze ve meyvelerde (portakal, limon, greyfurt, biber, marul, brokoli ve domates) bol miktarda bulunur..

D VİTAMİNİ

Vücutta A vitamini gibi provitamin şeklinde bulunur. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının etkisiyle deride vitamine dönüşür. Kemikte kalsiyumların depolanmasını sağlar. Eksikliğinde osteomalasia, osteoporoz, çocuklarda raşitizm,deri hastalıkları, ve alerjik durumlar görülebilir.

Et, süt, yumurta, karaciğer, balık , tereyağında bulunur.

E VİTAMİNİ

Kırmızı kan hücreleri, kaslar ve dokular için gereklidir. Cilt sağlığı ve üreme sistemi üzerinde etkili bir vitamindir.  Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin ve dokuların korunmasını sağlar.Kısırlık, gebelikte düşük, kalp ve kaslarda bozulma, cilt kuruluğu görülebilir. Genel olarak bitkisel yağlarda bulunur. Ayrıca kırmızı et,buğday, mısır, soya fasulyesi, zeytinyağı, badem, ayçiçeğinde bulunur.

K VİTAMİNİ

Karaciğerde üretilen bazı pıhtılaşma fonksiyonlarında rol oynar. Kanamalı hastalarda K vitamini takviyesi yapılır. Ispanak, kabak, marul, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilekte bulunur.

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap