Yıkanabilir Bebek Bezleri


Kategori Belirtilmemiş
08.05.2018

YIKANABİLİR BEBEK BEZLERİ

Bebek bezi, birçok ailenin bebek beklerken en çok araştırdığı konuların başında gelir. Bir bakıma getireceği mali yük açısından en çok kaygılandıran da diyebiliriz. En “sağlıklı”sını, en sızdırmazını, en koku yapmayanını ve tabii ki en ekonomik bezi bulmak için eşe dosta danışarak, forumlarda dolaşarak birçok marka arasından bir karar verilir ve daha bebek doğmadan yakalanan kampanyalardan stok yapmaya başlanır. Gayet bilindik ve alışılmış bir tutum bu değil mi?

Peki ya başka bir alternatif varsa? Ya bebeklerimiz için sentetik bezler yerine kullanabileceğimiz doğal ve geri dönüştürülebilir bezler de var olduğunu söylesek?

Bazılarınız çoktan anlamıştır belki ama ilk defa duyanlar için ne olduğunu söyleyelim: yıkanabilir bebek bezleri!

Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ülkemizde de artık yerli firmalar tarafından birbirinden çeşitli ve sağlıklı modeller üretilmesine rağmen, bazılarımız için hala tuhaf veya aşırı zametli görünen bu konuyu gelin beraber inceleyelim.

İlk aklınıza gelen soruyla başlayalım:

-Bez yıkamak mı? Hele bu devirde?!

 Öncelikle şunu açığa kavuşturalım ki, evet bu bezler yıkanabiliyor ama bunu biz yapmıyoruz, 21. yüzyılda hayatın her alanında yardımımıza koşan makinelerden biri yani çamaşır makinesi yıkıyor. Bu bezler farkli markalara ait olsalar da genel itibariyle çamaşır makinesinde 40-60 derecede orta süreli bir yıkama programında normal deterjan (bebek deterjanı tercih edilebilir) ile gönül rahatlığıyla yıkanabilir. Tercihen açık havada ama petek üzerinde de kolaylıkla kurutulup tekrar kullanılabilir.

- Uğraştırıcı mı? Biraz. Ama bu uğraşa değip değmeyeceğine isterseniz yazının ilerleyen bölümlerinden sonra karar verin.

            Yıkanabilir bezlerin tercih edilmesinin en önemli sebebi, bebeğinizin cildini hazır bezlerde kuru kalmayı sağlamak için kullanılan kimyaal maddelerden korumasıdır. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bezi bırakana kadar aralıksız, gece-gündüz ne kadar süre bu bezlerle yaşadığını bir düşünün. Yetkililer bezi bırakmak için uygun zamanın 18-24 ay olduğunu söyler, ancak uygulamada birçok aile bunun için 24 ayın dolmasını bekler hatta 36 aya kadar bez kullanan bebek sayısı da az değildir. Biz bu yazıda bezden kurtulma süresini ortalama olan 30 ay olarak değerlendirelim. 30*30 = 900 gün!

            Bu noktanın önemini anlamak için doktorların kadınlara günlük ped kullanmalarını asla tavsiye etmediklerini, gerekirse günde 3 kez çamaşır değiştirmeleri gerektiğini ancak hem hastalıklardan kaçınmak hem üreme sağlığı açısından bu sentetik pedlerden uzak durmaları gerektiğini söylediklerini bilmelisiniz. Yetişkin insanlar için böyle kaçınılan bir ürünün tam 900 gün boyunca bebeğinizin narin cldinin maruz kaldığını bir düşünün. Hem de bedenlerinin en savunmasız ve en hassas olduğu hayatlarının ilk zamanlarında...

Yıkanabilir bezler bambu, mikrofiber veya polyester dokular kullanılarak üretilmektedir ve kullananlar arasında pişikle bile nerdeyse hiç karşılaşmadıkları bilgisine kullanıcı yorumlarını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli sebebi ise doğada çözülmesi yüzyıllar süren ve dolayısıyla dünyamız için ağır bir yük oluşturan hazır bez yığınlarının doğaya verdiği zarara engel olmasıdır. Yeni doğan bebekler günde ortalama 10-12 bez değiştirirler. İlerleyen aylarda bu sayı azalır ama en nihayetinde bile bebeğinizin altını gece uykusu hariç 3-4 saatte bir değiştirmeniz gerekir, bu da yine günde 6-8 bez demektir. Her gün poşetler dolusu bezi doğaya bırakıyoruz ama nereye gidiyor bu bezler?  Büyük çöp yığınları arasında solduğumuz havaya, içtiğimiz suya ve her türlü gıdamızı temin ettiğimiz toprağa karışarak dolaylı yoldan tüm insan sağlığı için tehdit oluşturuyor.

Son olarak işin ekonomik yönünü de ale alıp yazının başından beri merak ettiğiniz zorlukları bölümüne geçelim. Sentetik hazır bezlerin fiyatları markadan markaya ve kullandığınız bedene göre değişmekle beraber haftalık ortalama 25 tl’ye mal olur, bu da ayda 100 tl eder . Bez kullanım sürenize göre değişmekle beraber ortalama 30 ay için 30*100= 3000 tl gibi bir meblağ sadece bebeğinizin bez maliyeti olarak karşınıza çıkabilir.

Yıkanabilir bezler ise adet olarak ortalama 40 tl olduğu için pahalı görünmesine rağmen kuruma süresini düşünerek her gün veya gün aşırı makineye atma kararınıza bağlı olarak 10-20 adet arası yeterli olmaktadır. Bu da ortalama 15*40 = 600 tl’lik bir bütceye denk gelmektedir. Yani, hazır bezlere kıyasla 2400 tl daha az ödemek zorunda kalırsınız.

Ha, unutmadan! Hazır bezleri her bebeğinizde yeniden temin etmeniz gerekirken bu bezleri diğer bebeklerinize de saklayabilirsiniz. Yabancı sitelere ait forumlarda  bazı ailelerin bu bezleri 5 bebeğe kadar kullandıkları bilgisine rastlayabilirsiniz.

Yıkanabilir bezlerin hazır bezlerden bir farkı da bebeğiniz altını ıslattıktan sonra açtığınız zaman dış bezi mikrofiber yapısından dolayı kuru bulmanıza rağmen ilk yaptıkları anda bunu hissetmelerine olanak tanımasıdır. Hazır bezler de ise bebeğiniz yaptığı an çekip kuruma olduğu için bebeğinizin tuvaletini yaptığını hissetmesine olanak vermemesidir. Bu durum bebeğinizin bezi bırakma sürecinde etkili olup yıkanabilir bez kullanan bebeklerin tuvalete daha kolay alışması olarak kendini göstermektedir.

Kulağa çok cazip gelebilir ama hala göründüğü kadar kolay olmadığını düşünebillirsiniz. Bu bezlerle ilgili en sık karşılaşılan sorun sızdırma sorunudur. Genellikle tek beden olarak tasarlanan ve içlerindeki lastik veya çıt çıtlarla bebeğinizin bedenine göre ayarlamanız gereken bu bezlerde bebeğinizin bedenini bulana dek sıkça sızdırma sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle gece uykularında bez değiştirmek istemediğiniz zaman sabah sızdırılmış bezlerle uyanmanız muhtemeldir. Bunun için gece bezlerin arasına çift ara bez koyabilir veya gece uyurken hazır bez kullanıp sabah yıkanabilir bez takabilirsiniz. Aynı şekilde uzun süreli seyahatlerde ve tatil dönemlerinde kullanıma ara verebilir eve döndüğünüz zaman aynı şekilde devam edebilirsiniz. Önemli olan bebeğinizi olabildiğinde sentetik bezlerden uzak tutmak ve doğaya ıraktığınız atıkları olabildiğince azaltmaktır.

Peki ya bu bezlerin temizliği nasıl sağlanır? Sadece ıslatılan bezler direkt saklama poşetine koyularak gün sonunda makineye atılabilir. Kakalı bezlerin temizliği için uygulamalı videoları inceleyerek net bir fikre sahio olabilirsiniz. Ancak bunun için de ekstra bir kolaylık daha var. İnce bambu bir katmandan üretilen ve suda eriyebilen “layer” denen ince ara bezleri kullanarak kirlenmesi durumunda bu katmanı atıp bezi suda durulayarak veya fazla bekletmeden makineye atabilirsiniz.

Şimdi tekrar düşünelim. Evet, biraz uğraştırıcı ama bundan ,çok değil, 20-30 sene öncesine kadar annelerimiz tüm bunları makine ve belki sıcak su bile olmadan kendi elleriyle halledebiliyordu. Şimdi, bu kadar imkan ve kolaylık içinde sizce de bebeklerimiz için bu kadarcık uğraşa değmez mi? Karar sizin.

 

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap