1 Yaş Sonrası Beslenme


07.02.2018

Anne sütü, Sağlık Bakanlığı tavsiyesine göre +12 ay için %50 oranındadır ve en az 2 yıl emzirmeye devam edilmesini önerir. 2 yılın sonuna doğru BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bir bebek yavaş yavaş anne sütünden kesilir ve bunu kendi kendine yapar.

Anne sütü Sağlık Bakanlığı tavsiyesine göre +12 ay için %50 oranındadır ve en az 2 yıl emzirmeye devam edilmesini önerir. 2 yılın sonuna doğru BLW yöntemi ile ek gıdaya geçen bir bebek yavaş yavaş anne sütünden kesilir ve bunu kendi kendine yapar, lütfen bebeğiniz kendisi sütten kesilmeden siz kesmeye zorlamayın kontrolü ona bırakın.

"Memeye güveniyor yok ek gıda az yiyor" vb diye düşünmeyin. Ömür boyu yiyecek ama anne sütü alımı kısıtlı bir süre. Anne sütü +12 ayda besin ihtiyacının yaklaşık %60 ını karşıladığı ispatlanmıştır.

12 ay sonrasında bebeğiniz 3 ana öğün 1/2 ara öğün alabilir. Tüm öğünleri aynı saatlerde vermeye dikkat edin lütfen. Böylece öğün anlayışı tamamen oturur. Gün boyu atıştıran bir bebek yerine sabah-öğle-akşam düzgün öğün yiyen bir bebeğiniz olur. Ara öğünleri meyve veya yoğurt/kefir/ayran şeklinde yapabilirsiniz. Örneğin sabah kahvaltısı-öğle arasına bir ara öğün koyarsanız ve öğle yemeğinde az yediğini görürseniz bu kuşluk ara öğününü iptal edebilirsiniz. Ara öğünler bebeğinize kalmış.

Mamayla beslenen bebekler için devam sütünü +1 yaşta kesebilirsiniz. Çünkü zaten ihtiyacı olan süt ürünlerini mayalı olarak yoğurt/kefir/ayran/peynir olarak gün içinde tüketiyordur. "Devam sütü" mama firmalarının satışlarının devamını sağlamak amacıyla ürettikleri şeker içeren bir üründür ve inanın gereği yoktur. Günde 10-20 cc azaltarak yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Mama ile beslenen bebeklerde gece beslenmesi 1 yaş sonrasında kesilmesi tavsiye edilir. Özellikle biberon kullanımı süt dişlerinin çürümesine ve damak problemlerine neden olduğu için +1 yaşta uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

Anne sütü farklıdır. Sindirimi daha kolaydır, mamadan farklı olarak doğaldır. Lütfen emen bebeklerde kendisi istemediği sürece gece de memeden kesmeyin. Zaten yavaş yavaş bebeğin keseceğini göreceksiniz. Ancak gecede 20 kez kalkıyorsa ver her kalkışında 1-2 kez meme emip tekrar uyuyorsa bu durum farklıdır. Bebeğiniz "aç" değildir. Bebeğiniz uyku bağlamayı öğrenmemiştir. Uyku apayrı bir konu ama açlıkla uyanmayla uykuyu bağlayamadığı için uyanmayı lütfen ayırd edelim.

1 yaş artık bir çok yeni tadın öğünlere katılacağı bir yaştır. Ay sınırlamaları bir çok gıda için kalkar. Bakla/dut/fıstık için beklemeye devam ediyoruz. Bal konusu çok çetrefilli kimi kaynaklar +2 yaşa çektiler. Son dönemde Sağlık Bakanlığı da +2 yaşa çekecek diye duyumlar alıyoruz. Bu nedenle balı da kontrollü tüketin lütfen. Bunun dışında yeni eklenen tüm gıdaları 3 gün kuralına göre deneyerek eklenmesinde fayda vardır. Çilek, domates, ananas, portakal, limon, yumurta akı vb mutlaka 3 gün deneyelim👍

Yemeklere çok az miktarda tuz eklenmeye başlayabilir. Önerilen doz 1-3 yaş bebekler için günde 1 çay kaşığını geçmemektir.

Şeker mümkünse ömrü boyuncu tüketmesin. Rafine/endüstriyel şeker gerçekten zehirdir. Şekeri doğal kaynaklarından yani meyve ve sebzelerden alabilir. İnanın daha fazlasına gerek yok, ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek istiyorsak rafine şeker (esmer şeker dahil) içeren hiçbir gıdayı lütfen evinize sokmayın.

 

 

Kaynak :

http://beyhekimhastanesi.com.tr/anne_sutu_egitim_sunusu.pdf

http://beslenme.gov.tr/content/files/Tuz/t_rkiye_a_r_tuz_t_ketiminin_azalt_lmas_program_2017-2021.pdf

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap