BLW Sürecinde Sizi Neler Bekler


20.04.2018

 

Genç BLW ebeveynleri (yeni başlayanlar, başlamaya hazırlananlar);

6-18 ay boyunca sizi "genel" olarak neler bekler:

*6-8 ay: Ya bu bebek hiçbir şey yemiyor, bu gruptaki deliler ağzına sürsün yeterli diyor ama aç kalacak bu çocuk! Bu sırada dış ses: "Evladım böyle cocuk mu beslenir, yapalım bir 32 sebzeli çorba bak nasıl doyar, pirinç unundan muhallebi yapardık size topaç gibiydiniz topaç".. Aynı esnada bebeğiniz son brokoli çiçeğini saçına sürmekle meşguldür ve her yer brokoli olmuştur. Bu sırada bebek öğürür ve kusar. Aynı dış ve iç ses: "Öldürcen cocuğu öldürcen anaaa boğazında kaldı"..Hissiyat: ben bir pirinç unu alayım bari ya bu çocuk doymayacak, kusuyor bu çocuk ben napıcam, o videolardaki bebelere benzemiyor hiç, başlarım BLWsine!! Dur sayın anne dur orada dur, bebeğin alışacak. Yürümek gibi önce sürünecek 6-8 ay dönme ve sürünme evresi..Sürünen çocuğun ayakta yürümesini beklemeyeceksin, sabretmek BLW nin temeli: Öğürmek/kusmak çiğneyip yutmadan önceki aşama. Güzel günlere az kaldı.

*8-10 ay: Yani işte 2 lokma ağza gidiyorsa 12 lokma saça, yere düşüyor bezinden bile yemek topluyorum. Aaa anne sütüde yetmez diyorlar ben şu kaşığı mı bir çıkarsam, nerede benim 64 sebzeli, etli, tavuklu aynı zamamda balıklı şahane bulamacım dur bulup bir tıkayım ağzına, böyle çocuk doymayacak, bu gruptaki kadınlar da deli zaten.. Ağzına aldığını da hala öğürüyor, bu çocuk hiç öğrenmeyecek olmamış yapamamışız biz bunu😂(Aslında şu an geri geri gitme, emeklemeye başlama evresi.)

*10-12 ay: Yaa bayağı bayağı yiyor bu çocuk, öğürmeler azaldı bak, mam mam diyor, hmm hmm yapıyor. Yani ama hep eller hep eller. Dış ses: "Bu çocuk hayatı boyunca eliyle mi yiyecek?Ayyy bunu insan içine çıkarma sana pasaklı anne derler".. Hissiyat: Hakkaten ya tabak koyuyorum kafasına geçiriyor, kaşıkla diş kaşıyor, çatalı bacağına batırmaya çalıştığını gördüm bu çocuk hep böyle mağara adamı gibi olacak, olmamış yapamamışız kesin😀 Bu da tam emekleme evresi, arada ayağa kalkma çabaları.

*12-15 ay: Vay be bayağı öğün yiyor, sofrada büyük insan gibi biz ne yersek yiyor. Evladım atlama çatalıma, kaşığıma al sana da kaşık.. Aaa kız kaşıkla daldırdı ağzına götürdü, çatalı saplamaya başladı bak, çok zeki bu çocuk..Bu sırada aynı dış ses başka birine: "Bizim torun çok zeki valla bak annesi koyuyor önüne çocuk yiyor, çatal-kaşık da başladı aaaaa sizinki hala püre mi?" Ya galiba biz yapmışız oluyor bu çocuk😀 Ayağa kalktı sıralamaya başladı çünkü bir yetişkin gibi yürümesine az kaldı..Adımlar var ama halen dengede problemler var..

*15-18 ay: İç-dış-yan sesler ay maşallah çocuk nasıl da yiyor ay inanılmaz. Var ya bilmemkimin kızı ıspanak bile yiyor😱Oğlu hiç yemek ayırt etmiyormuş. Annesi bir gün bile elinde tabak kaşık bebeğin peşinden koşmamış.. Şaşırmayın bahsedilen bebek sizin 6. ayda kafasına tabak geçiren bebeğiniz😀 Artık yürümeyi öğrendi..

Bu gelişimler ortalama olarak her bebekte aynı şekilde ilerler, bazı bebekler erken çiğnemeye başlar bazıları daha geç. Ama müdahale edilmemiş, kaşıkla ağzına tıkılmamış ve sabredilmiş her bebek 6. ayda başladığında en geç 20. aylar civarı bu işi çözmüş olur. Pes etmeyin, bu işin başlarında iç ve dış seslere kulağınızı kapayın ve sadece bebeğinize güvenin. Doğa yolunu bulur, her bebek yemek yemeyi, yürümeyi öğrenir.

Sevgiler..Sabırlar..

 

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap