Ek Gıda ve Kabızlık


20.04.2018

 

Ek Gıda Sonrası Kabızlık Sorunu

Her ne kadar direkt BLW yöntemi ile ilgili olmasa da ek gıdaya geçişte bebeklerde kabızlık problemi sıklıkla görülmekte. Kabızlıkla karşılaştığınızda şüphelenebileceğiniz şeyler:

  1. Bebeğin alerjik olması: Diğer belirtilerle (döküntü, kızarıklık, pişik, konak artışı, deride pul pul görüntü vb) birlikte görülürse alerjiden şüphelenebilirsiniz.
  2. Bebeğin ek gıdaya hazır olmaması: 6. ay dolduğunda başlamış olmanıza rağmen her bebeğin sindirim sistemi aynı hızda gelişmeyebilir. Bu nedenle en erken 6. ayda başlanmalıdır ama baktınız kabızlık problemi devam ediyor, ek gıdayı kesip bir süre sonra tekrar deneyebilirsiniz. Ek gıda kaçmıyor. Bu nedenle bebekleri 40 haftadan erken doğan annelerimize düzeltilmiş olarak 6. ayı beklemelerini tavsiye ederiz. İnanın 1 gün bile inanılmaz farkediyor.
  3. Kabızlık yapan yiyecekler : muz, patates gibi kabızlık yapma ihtimali olan besinlere dikkat etmek gerekiyor. Kabızlıkla karşılaştığınız bu yiyecekleri vermeyi kesmeniz iyi olur. Yağlı yapısı nedeniyle kabızlığa iyi geldiği düşünülen avokado da bazı bebeklerde kabızlık yapabilmektedir.
  4. Popoda çatlak: Eğer bebeğiniz kaka yapmakta zorlanıyorsa popoda çatlak olabilir halk deyişiyle:) bu durumda canı acıyor ve kaka yapmamaya çalışıyor olabilir.
  5. Özellikle kız bebeklerde görülebilen anatomik yapı: Bazı bebeklerde doğuştan iki deliğin birbirine yakın olmasından kaynaklanan anüste kaka birikmesi sorunu görülebiliyor. Genelde yaşı büyüdükçe bu sorun ortadan kalkıyor ancak bazen cerrahi müdahale gerekebiliyor. Bu teşhisi elbette bizler koyamayız, mutlaka doktorunuza danışın.

 

Neler Yapılabilir?

Öncelikle kabızlığa iyi gelen yiyeceklerin tadımını öne alabilirsiniz. Kuru kayısı, kuru erik, koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pancar yaprağı, pazı gibi), armut gibi gıdaların tadımını yaptırabilirsiniz. Kuru meyveleri ılık suda bekletip, beklettiğiniz suyu gün içerisinde içirmeye çalışabilirsiniz. Sık sık emzirin. Gün içinde 4-5 kez ılık suya oturttun. Sürekli gaz masajı yapın (bknz youtube Ayşe Öner gaz masajı). Verebildiğiniz kadar su vermeye çalışabilirsiniz. Popoyu doğal yağlar (asidi alınmış zeytinyağ, hindistancevizi yağı) veya (doktorunuzun önereceği) pişik kremi ile yumuşatabilirsiniz ama asla uyarmayın. Bir de en çok işe yarayan yöntem olan Tuvalet İletişimi (Tİ) yöntemine başlayabilirsiniz. 18 aylıktan önce önerilen bu yöntem erken tuvalet eğitimi değil kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Bebekler içgüdüsel olarak diğer tüm canlı yavruları gibi kendilerini kirletmek istemiyorlar aslında. Bu içgüdü ile doğuyorlar, bizler bez kullanarak bu içgüdülerini köreltiyoruz sonra da alıştırdığım bezi unutturmak için tuvalet eğitimi vermeye çalışıyoruz. Bu yöntemi internetten araştırabilirsiniz. Ama özetle yaptığımız aslında yine BLW olduğu gibi eskiye dönüş, bebeğimiz ıkındığında tuvalet/lavaboya bezsiz bir şekilde "alaturka" tuvalet pozisyonunda tutmak ve tuvaletini rahatça yapmasına yardımcı olmak.

 

Bunun dışında popo uyarmak kesinlikle son derece tehlikelidir bunu belirtmek isteriz. Bebeğiniz kabızsa neden kabız olduğunu araştırmanız gerekiyor öncelikle. Fitil kullanımı ancak ve ancak doktorunuz reçetelerse uygulanabilir ve çok ciddi durumlarda, uzun süreli kabızlıklarda ancak tercih edilebilir. Şu an yazmak bile istemediğimiz milyonlarca tehlikeli popo uyarmaya dayalı yöntemleri asla asla asla bebeğinize uygulamayınız.

 

Sözün özü, kabızlık ek gıdaya bir tepkidir, çözümü ise nedenini tespit ederek aramak daha doğrudur. Eğer ek gıdayı kestiğinizde kabızlık problemi ortadan kalkıyorsa mutlaka bir süreliğine kesin veya ara verin. Ek gıda kaçmıyor, sorunu devamlı kılmak yerine kökten çözmek en mantıklısı.

0 Yorum

İlk yorum yapan siz olun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap